Ingrijirea tenului

Si stai asa ca nu am pus toate variantele pe site, mai au o gramada de culori :smile:

Vezi ca multe sunt seturi de proasoape + numai 2 manusi de-astea de spalat.

@Daria

Retinol ain’t optional, ladies. But you have to be very careful with it. Powerful weapons like this can backfire and irritate your skin if used too much too soon.

Tocmai mi-am refacut si eu stocul de crema de zi si noapte. Ajung in vreo zi doua, numai bine, ca sunt pe ultima spoiala, in amandoua borcanasele.

https://www.bangerhead.se/menemoy-advanced-c-cream-50ml

https://www.bangerhead.se/menemoy-stand-by-c-cream-30ml

Scump halatul! Io pun si ca bestia, dar lasa ca incep sa ma zgarcesc de-acum!

@Samoa, 30%acid glycolic in fiecare seara? wow! Eu mai mare de 15% n-am avut, si ala asa, doua max trei seri pe saptamana.

Da, se pune o pelicula subtiiiiire. E completare la peelingul chimic pe care il fac cam la 6-7 saptamani.
Si nu uita, eu am 43 de ani, am fost fumatoare, vreo 20, avem de lucru, tre sa belim toata pielea veche :smiley:

Hai ca nu esti departe de mine, am schimbat si eu prefixul anul asta, in vreo 2 luni si un pic fac 41.
O sa dau cep la AHA 30% in curand, vreau sa incerc minunea aia rosie de la The Ordinary. Da’ tre data jos dupa 10 min. La retinol nu te bagi ?
A, si vreau sa introduc si eu vit C dimineata, inca nu m-am lamurit ce formula. Deocamdata dau inainte cu retinol si niacinamide, apoi hialuronic si crema cu ceramide dimineata. Imi merge bine asa.
Vreau sa incerc si peptide la anul, daca tot zice @Zambareata ca-i place Matrixyl. Si n-o sa mai stiu care dintre ele ma mentine zana :joy:

Pai nu ma bag, atata timp cat ea nu-mi recomanda.
Daca ma napadesc ridurile, iaca, o sa le port cu mandrie, ca-s ale mele si multi ani mi-a luat ca sa ajung sa le am! :wink:

acu’ intreb si eu…nu e cam dificil sa te demachiezi cu prosopelul sau manusa aia? ma gandesc ca poate nu e nici f igienic. eu folosesc dischete demachiante de bumbac, dar nu din cele mici si rotunde ci din cele de la raioanele de bebelusi. sunt unele mari ca niste patrate cu latura de 10 cm. mie mi se pare mult mai ok asa.

Prosopelele sunt pentru Oil Cleansing Method. Dupa ce se maseaza fata bine bine cu ulei, se uda prosopelul cu apa calda spre fierbinte, si apoi se tine putin pe ten, vreun minut. Dupa care stergi. Nu stiu daca poti face asta cu servetele. De aici veni vorba despre ele.

ah, scuzati atunci :grin: nu cunosteam metoda asta. crdeam ca pur si simplu va demachiati cu ele si le spalati.

Acu’ nu stiu, o mere si asa :grin:
Eu nu o mai folosesc de ceva ani, de fapt cred ca am incercat doar de cateva ori…de lene.

Si pentru ca nu am ce face la ora asta, am zis sa fac si eu treaba asta. Cu singurul ulei pe care-l am in casa, ulei de germeni de grau. Si dupa ce termin eu treaba, multumita de mine, dau si caut pe net. Si ce aflu? Pai aflu ca are HIGH CLOGGING LEVEL si e big no no pt OCM! Good job, Ziggy, good job! :ok_hand:

Mi-am comandat minunatiile astea, abia le astept!

NMF, HA si Niacinamide sunt back up, restul noutati, deja mi-am facut planul si pt ele

Sunt mici? Ca mi se par al naibii de ieftine.

30 ml. Sunt ieftine dar bune. Si de curand au intrat in parteneriat cu Estee Lauder. Au si game mai scumpe dar deocamdata imi fac treaba cu astea excelent.

@Samoa Arunca un ochi pe deciem.com
Astea ale mele sunt The Ordinary, dar au si mai scumpe, Hylamide si Niod. Plus multe altele.

N-am urmarit niciun beauty blog pana la acesta. Am mai citit pe ici pe colo, pe unde m-a dus google, dar asta este singurul care vorbeste pe limba mea.
Articolul este despre ceramide, le-am descoperit abia de un an si ceva si pentru mine sunt un must in fiecare dimineata sau dupa o exfoliere cu acizi, iar uneori si seara daca imi simt tenul uscat dupa retinol. Imi cumpar varianta simpla si ieftina tare (vreo 18-20 de lei pe iherb), in care mai adaug o picatura de HA si doua de niacinamide, de la The Ordinary

Iar aceasta este crema de capatai, mai alternez cu NMF.
41jqjAP5 uL

@Travelerista si @Zambareata la apel.
Pe voi v-am auzit de Missha, nu?
1.
https://www.misshaus.com/time-revolution-night-repair-new-science-activator-ampoule-50ml.html?p=3
Dupa cate vad, contine o gramada de goodies. La 30$ (pe iherb), un dupe EL advanced repair dar mai bun chiar, dupa cum zic unii? L-ati incercat?
2. BB cream, ce nuanta?

Nu mi-am luat inca serul asta, mai am uleiuri pentru noapte.
Pe BB Creamul meu scrie numai pe coreeana…