Ingrijirea tenului

ia stai oleaca, pana ne lamurim daca usuca au ba.

stau mai mult decat oleaca , nu dau comanda acum :smiley:
gasisi articolul ca usuca? :)))

Mda. Am gasit pe ici pe colo ca ar cam usca, ca se intinde mai greu dar ca are acoperire f buna.
Cand isi face timp Zambareata, poate ne spune care dintre ele e mai usor de intins si nu usuca :relaxed:

maine le iau la puricat, acum e tarziu, stau cu gandul la Black Mirror si nu fac treaba buna :)))

M Signature Real Complete BB Cream SPF25 PA++ și cu

Signature Wrinkle Filler BB Cream SPF37/PA++
Sunt light și cremoase au moisturizer in ele, nu usucă

Snowdrop , este magazin missha la Pacific Mall, poți încerca și poți lua mostre. Mai au missha la Galleria , yonge cu Steeles

Ce bine, se gaseste la noi, 47 de lei numa :smiley:

Eu folosesc vara de la Missha Safe Block Essence, iubesc protectia asta solara.

@Zambareata Alpha Lipoic Acid 5% TO. Stiam ca e misto ALA, am folosit ceva vreme o crema cu 1%. Dar asta e vrajitorie curata.

Ma deprimati, pe cuvant de soim al patriei.
@Ziggy jur ca imi dai fiori pe sira spinarii si ma reintorci in timp, la orele de chimie :smile: Deci eu daca trebuie sa ma apuc sa citesc si sa aprofundez concentratii, ingrediente si alte cele ca sa am o crema buna, fug in lumea larga!! :smile:
Cum ma uitam la scoala ca matza-n calendar, asa ma uit si aici cand imi vorbesti de concentratii si procente.

Cand a devenit atat de complicat sa ai tenul hidratat?!?!? :joy::joy::joy:

Nu e deloc. uite, mie nu mi-a placut absolut deloc chimia, nu inteleg nimic din ea. Dar the monkeys explica atat de bine, incat e greu sa dai gres. Asta e ideea The Ordinary, sa experimentezi, sa creezi, sa gasesti solutia potrivita pt tine. Probabil de asta e si atat de ieftina gama asta de la ei. Ca au si mai sus zdravan, NIOD.
La mine nu e vorba doar de hidratare :stuck_out_tongue_closed_eyes:, desi si asta este o mare problema. Vorbesc deja de ten tern, reactiv, de pete, de riduri, pori inchisi etc. Am cateva luni bune cu TO si cred ca arunc fdt. Adica sigur il arunc. Imi iau un BB cream cu spf si gata. Serios, a doua zi dupa ce am pus ALA seara, nu-mi venea sa ma spal pe fata ca nu cumva sa-mi fuga efectul :sweat_smile:

Taci ca tu esti pasionata si ai rabdare sa aprofundezi subiectul :smile: Io-s taranca ignoranta care n-are rabdare nici picata cu ceara sa citeasca despre asta :smile:
Si, bag de seama ca esti usor fucked daca nu iti faci timp sa investighezi. Te trezesti ca pui pe fata rahat cu perje, crezand ca ai pus apa vietii :smile:

Anyway, continuati, continuati :smiley: :smiley:

haha, 5% face parte din denumirea potiunii, nu stai tu sa o calculezi. Chiar nu e atat de greu. Eu stiu asa:

1. ABC-ul anti aging. Vitamina A (retinol), vit B3 (niacinamide) si vit C.
  2. Peelingul chimic. Am stat cu inima stransa sa pun 30% pe fata, dar a mers fara reactii naspa.
  3. un antioxidant bun, care stiu ca-mi merge bine, cum e ALA asta.
  4. ceramidele si ce le mai acompaniaza prin NMF (cremuta ieftina de la ei), sa tina in forma bariera lipidica.
    La peptide inca nu ma bag.

Tu ai patit nefacuta cu retinol ca nu ai pus o intrebare.
Da, cred ca’s pasionata, desi n-am calcat in viata mea la cosmeticiana si nu vad sa o fac in viitorul apropiat. Si ma descurc, cred eu, am tenul f f ok, mai bine decat in late 20’s. :joy::joy:
In sarcini mi-am facut singura lotiunile pentru burtoi. Desi am avut burtile cat casa, am scapat fara vergeturi Nu e pielea 100% ca inainte de copii, dar nici n-a crapat.

Q.E.D :smile: :smile: Cand ti-am zis ca tu te pricepi si ai si rabdare! :smile:
Asa, asa, baga ghiduri pentru blondele ca mine :smile:

Pai zici ce te preocupa, chemam si pe Zambarescu la sfat, si om incropi noi o rutina simpla, ca pt anisorii tai si rabdare care tinde spre zerooooo.

Daca mai zic ca peelingul cu acid lactic pentru corp mi-l prepar singura cu succes de vreo 2 ani, direct vrajitoare o sa-mi spui :joy::joy: Functioneaza atat de frumos, fara arsuri si ma scapa de toata pielea uscata, de-mi vine sa ma pipai singura :joy::joy::joy:

Ce sa mai zic :smile: :smile: Esti mare mestera!! :smile:

ani de zile am fost devoratoare de clinique. nici sapunul de fata nu-l suportam daca nu era din gama :rage::roll_eyes:. care musai trebuia sa fie completata de Perfectionist CP+ de la Estee, altfel nu puteam sa respir. Si-mi arunc acum ochii pe regina potiunilor pentru care mi-as fi taiat o mana numa sa o stiu acolo, cap de afis.
Asadar, inceput promitator: silicon. Urmat de apa si iar un silicon, niste sunatoare, musetel, alte plante medicinale, ceva alge, colagen de peste?!? (colagen care oricum stiu este inutil pe piele), drojdie, ceva peptidute dar nu preapretioase, extracte de porumb,soia, uleiuri, oleaca de acid hialuronic si mult bla bla, amestecam si iese sticulta de aproape 100 de euro. :rage::rage:
Atata sper, sa nu-i prosteasca pe cei de la Deciem, acum ca i-au preluat.

Mie mi- a plăcut chimia :slight_smile: chiar f mult dar nu mai știu mare lucru LOL
Nu sunt vreo priceputa la astea , am studiat când am avut nevoie ca nu mai știam ce sa fac cu problemele și nici un dermatolog nu m- a ajutat.
Am sa încerc Alpha Lipoic Acid 5% dacă zici ca te uimește :wink:

Prima oara n-am inteles mare lucru, a piscat un pic pe langa nas dar a trecut repede, asta poate pentru ca aveam tenul sensibil de la peelingul facut cu o seara in urma. Dimineata era ok, fara iritatii dar cam uscat. A doua oara, dupa 3 zile, am intins putin NMF la 20 de min dupa ALA si a fost bine. Pacat ca doar de 2-3 ori pe saptamana poate fi folosit…