La o cana de vin fiert

Eu am trăit asta, Sam, cum bine știi. Nu pot găsi nimic încurajator de zis :frowning: De fapt mi-e groază să-ți spun asta, dar iubitul tău va avea mare, mare nevoie de tine în perioada… următoare, și mai ales după ce fratele se va duce. Sentimentul de vinovăție roade cumplit, te lasă neom, eu după 3 ani și cu psihoterapie nu mi-am revenit pe deplin - foarte probabil, n-o să se întâmple niciodată.

Cât poți, încearcă să-l ”prelucrezi” și să nu-l lași, pe cât posibil, să cadă în groapa ”ce-aș fi putut face mai mult și n-am făcut”.

E prelucrat, dar există riscul să alunece pe panta opusă. Adică să se uite pe sine, din dorința de a-l ajuta pe frate-său. Are o răceală nașpa, de vreo trei săptămâni trage de ea, nu se poate antrena, tușește, doarme prost, că nah, are accese de tuse, obosit fiind, nu-i în dispoziție glorioasă, a doua zi și uite asa, în spirala aia nenorocită!
Iar eu încerc să stau calmă și sa nu-i iau la pumni pe amândoi, să le bag mințile-n cap!

La multi aaaniiii!!!
Nasol cu cumnatul Samoa! Nasol cand te simti neputincios…
Am venit azi la birou doar pentru ca ne-a mutat iar de la un etaj la altul. La pranz cred ca o intind. Ca e ultima zi lu sor mea aici. Si iar o sa tanjesc dupa ea ca nebuna.
Sfarstitul de an la noi a fost…O MY FUCKING FREACKING GOD!!
Pe scurt:
29 dec - botez. Frig de aveam picioarele casante, m-am schimbat in ghete si am racit ca draq
30 dec- 5 dim trezit vomitat si sufletul din mine. Nu digerasem nimic. 8 jumate dimineata trezit si dat afara pe cealalta parte. A fost grozav!! Facut foamea.
31 dec- rau. facut foamea. Facut cate ceva pt rev. Am spart o vaza. Pentru ghiocei. Imi placea mult. Cadere nervoasa.
Seara a fost ok, pana pe la 5 jumate dim cand m-am certat cu berbatu de la mim. A fost bine.
1 dec- lancezit toata ziua.
2 dec - lancezit juma de zi. Si remmy seara. Mi-a venit cu 3 zile mai devreme.
Acum mi-e rau de ma hatan!
In rest in bine.

Un an nou asa cum vreti voi!

@albinuza, insanatosire rapida! Se vede ca nu esti ok :slightly_frowning_face:
@Samoa, nasol tare…
La noi se anunta pe azi uragan. E inca liniste, cica pe la amiaza ajunge la noi. Mai toate pistele de schi nu deschid azi din cauza asta, sigur vor fi si probleme mari cu mijloacele de transport in comun, va fi haos.

La noi bate o vijelie de nedescris de ieri. Si nu stiu ce mama dracului si-au uitat/pus pe balcon vecinii de deasupra ca foshneste de zici ca ne luam zborul cu totii :smile:

@albinuza insanatosire grabnica!

La noi se pare c-a venit vijelia si-a plecat, vreo 3/4 de ora a fost strasnica. Astia ne speriasera ca va tine cateva ore.

Daria, si voi sunteti afectati de acelasi orcan, iaca poza de acum o ora jumate:

sa stati la o cana de vin fiert la gura sobei :wink:

iaca-ta si America ingheata:

Credeți că ăștia încearcă să mă mituiască?

Cumplită zi, am avut, lungă și plină. Toată lumea s-a bucurat să mă vadă. N-a fost reciproc! :confounded:
Mâine tot așa, muncesc ca sclavul și vineri la fel, ba poate chiar și în weekend.
Ca nu cumva să mă învăț putoare!

macar te apreciaza, pe mine ma iau for granted…

Daca in pungile alea e aur, atunci vor sa te mituiasca si-nca pe drept! :sunglasses:

Daca era aur, imi dadeam demisia, in drum spre casa :smile:
Zambareata, eu as prefera sa ma aprecieze la salariu, daca tot imi fac nervii tandari, neintrerupt!

de acord cu tine, dar e mai mult decat am primit eu :)))

Inteleg foarte bine la ce te referi, am lucrat la o companie de-asta unde angajatii nu erau luati in seama, foarte mult.
Era un flux nebun, de personal, acolo. 1-2 ani si valea!
In final, nu e bine nici asa, nici asa. Aici te darama, cu munca. Si cu nazurile si mofturile si sclifoselile.
Aprecierea aia, nu ma face sa ma simt mai bine, sincer!

Buna dimineata!
S-a terminat cu viata buna, desteptarea la 6 si la treaba! Fuck, nu m-am odihnit destul, dar peste o luna, ma carabanesc in vacanta. Ieri, am facut rezervare la stargazing night, abia astept!
Sanatate multa, @albinuza bolnavioara!
Si celor care inca mai au liber, le urez lene din belsug si odihna placuta. Ma duc sa-mi fac o mega cafea, buna de tot, sa-mi inseninez ziua!

Neata!
Eu sunt în leneveala activă :smile:, cu fiu-meu la evidenta populației sa-și facă CI nou și sa-l declar sub aripa mea protectoare.
Mi-am luat liber pana săptămâna viitoare sa mai rezolv una, alta, administrative.
@albinuza, însănătoșire grabnică! Dacă mai aud de vreun botez la Crăciunul din 2018 - evident, accept doar dacă e al puiului tău - frate, te iau ostatic înainte de Crăciun și te țin așa pana după Anul Nou. Voi va mai aduceți aminte cum e sa sărbătoriți nașterea lui Iisus, fără alte nașteri adiționale? :smile: M-am saturat de când tot mergi la botez fix de Crăciun, cred ca e al 3-lea an consecutiv, sau mă înșel? :slight_smile:
Vânt din pupa tuturor care-s în black out după Sărbători, dar trebuie sa meargă la muncă.
O zi glorioasă sa aveți!

Si eu, dar m-au chemat de-acasa, m-a sunat sefa pe telefonul privat! :astonished:
Dar tu-ti dai seama, cat o sa-i foot la negocierea salariului? Frate, daca sunt om cheie, ia fa-ma om!
Am scris si trimis 54454546 mailuri, vorbesc la telefon, de mi s-a carbonizat urechea si sta sa cada, in trei ore ma duc la sala, ala e morcovul care ma face sa ma motivez!
Azi imi vin alergaretii de Gore-Tex, ooo, ce-o sa ne mai distram noi, impreuna! :smile:

Strange-o de oo pe dna șefa, acum ori niciodată! :smile:
Fii barbata, Zoe!

@ChickyG fix la asta ma gandeam si eu ieri. Ca parca @albinuza a mai avut si in alti ani botezuri pe la rude.
O sustin pe @ChickyG, ia mai pune-te si pe tine pe primul loc :wink:

Tot ploua ca la balamuc si tot vajaie vantul. Si azi imi planuisem sa ma duc la macelar si restul furnizorilor din cartier. Pfff…

@Samoa fix la asta ma gandeam ieri: daca vad vreun telefon, mesaj whataspp pe tel personal.
Mobilul de munca are toate notificarile oprite :grin:
Asta pentru ca stiu ca daca vad vreun mail sau ceva, intra obsesiv-compulsiva in priza. Asa ca e pe mute totul. De ce sa stric vacanta?
Dar, daca arde asa rau incat se ajunge la numar personal, nu prea mai ai pe unde scoate camasa.

Mai profit de zilele astea libere pentru ceva reogranizari, ordine la acte si recuperat din citit.

Hello!
E al 2-lea an! La aceleasi rude. Surori diferite. Dar tot neamul lui.
Si sora care a facut botez acum, face si nunta pe 1 sept. Smart nu?
Faci party de cununie, iei bani, faci botez iei bani, mai faci si nunta dupa aia si iar iei bani. Toate astea intr un an!
Io frec duda la birou. Nu avem nimic. Da NIMIC!! de facut!
O sa ma sinucid.
In rest mi-e rau…ciclu…
Zi buna sa aveti!