La o cana de vin fiert

Tocmai am citit si eu :frowning: Asa, de-o data :no_mouth:

:cry:
Am un coleg nou care e la pompierii voluntari din localitatea unde lucrez (el si locuieste acolo) si azi vedem un elicopter de-al ADAC-ului, de la noi se vedea ca se uita dupa un loc de aterizare. El afla imediat ce s-a intamplat, chiar daca nu-i chemat la locul faptei: nastere prematura in cabinetul medicului, cu life-supporting measures si pentru copil, si pentru mama. Cand auzi dintr-astea, imediat ajungi iar cu picioarele pe pamant si un sef cu fitze isi pierde importanta subit. Seful asta e alunecos ca un peste, cand pare din cale-afara de treaba, mai vine si cu politically incorrect jokes misto, cu chestii misto profesionale, cand se freaca si se suceste, ba ca asa, ba ca altcumva, sau tranteste niste chestii de-mi sta mintea-n loc. Eh, trebuie si eu sa-l cunosc mai bine si sa stiu cum sa-l iau. Pana una, alta ne placem. Cica :smiley:

Zilele trecute toata lumea inflamata, la toate stirile cazul unei fete de 11 ani care se ducea spre scoala, iar un nene alb s.ar fi repezit sa.i taie hijab-ul, fetita fiind musulman.
Mare scandal mare, frumuselul de Trudeau a anuntat official cat de indignat se simte etc.
A fost si lume care a spus CA pare toata treaba cusuta cu ata alba.
Aruncat cu pietre in lumea respectiva, fetita interviu la stiri etc.
Concluzia politiei azi…incidentul cu pricina nu s.a intamplat. Totul a fost un fals
Mda …nu stiu daca e de Ras sau de plans
Si nu inteleg cine a pus.o pe fetita aia sa spuna asta, sa dea declaratii in fata camerelor. Pentru CA la 11 ani nu cred CA a facut.o de capul ei
Si inconstienti mi se par toti reporterii care s.au aruncat in povestea asta doar CA sa aiba un os de Ros, fara sa astepte rezultatul unei anchete
E de plans pana la urma

Buna dimineata!!
Ni s-a dat grozava veste ca ne muta in APACA. Asta inseamna pentru mine cel putin o ora in plus pe zi. In loc sa fac jumate de ora pana la serviciu ca si pana acum, o sa fac o ora pe putin. Si tre sa schimb la Unirii. Mie nu imi plac oamenii. Adunati multi si in turma. O sa fiu foarte nefericita din cauza ca imi incep ziua cu mers la pas.
Si se face si un soi de restructurare. Da cica proiectarea nu e vizata. Ca suntem si asa putini.
Imi fac update la cv…

Ma bucur foarte mult, ca n-a fost adevarat. Si ma bucur si mai tare ca s-a aflat!
Asta aduce un oarecare echilibru, macar in modul in care lumea se uita in gura alora de urla “rasism, hate crime” si altele in acelasi registru.

Buna dimineata! Au cazut aia 5 cm de zapada, aseara. Am venit pe jos la munca, deh, iarna-i grea, omatu-i mare :rofl:
Acum ploua.

Aoleuuu @albinuza vreo cativa ani am lucrat fix acolo…apoi bosii au considerat ca, pana si acolo e chiria cam mare. Asa ca ne-au mutat in…Valea Cascadelor.
Ce bucurie era dimineata cand mergeam printre faianta si wc-uri in tzol formal pentru intalniri cu clienti. O placereeeee. De la prima ora “papusa, dulceata, ce ti-as face, ce ti-as drege”. Incepeam ziua cu o sesiune de morti raniti mame si cruci.
Te compatimesc :frowning_face:

Si da, e haos si la metrou. Si eu urasc multimile si mersul umar la umar. Numai ca in Londra chiar a trebuit sa halesc si mai mult haos decat in Bucuresti. Vreau, nu vreau, beau aghiasma.
Solutia mea: mi-am luat niste casti smechere care sa acopere zumzetul si bag podcasturi si spotify la greu. In mana am mereu kindleul. Asa ca in iadul ala, eu incerc sa imi creez insula mea de liniste.

Eu iar m-am trezit de cald, la 5. Am bagat ieri comanda la ikea de niste pilote mai subtiri. Ma tampeste vremea de pe insula asta. Ba e cald brusc ca la tropice, ba vine vajul de la Pol, ba iar cald.

Cred ca si ala e unul din motivele pentru care viata aici e atat de simpla, adica problem-free. Aglomeratie in mijloace de transport, mai rar si de obicei, numai pe anumite rute, sau in cazuri speciale.
Se calatoreste lejer, e liniste (in majoritatea timpului), cald si curat.

Vai de mine, cat mi-e de somn! Maine lucrez de-acasa, am zis!

subscriu.
La noi sunt 6 grade si se anunta furtuna.
Albina, nasol.
Nou-nascutul de ieri si mama au supravietuit :heavy_heart_exclamation:

Viata lunga, micutului si mamicii!

Ba fratilor, cand mie mi-e somn, pai nu e chip sa fac treaba de calitate. De fapt, nu fac treaba deloc, frec menta, pe tot felul de nimicuri. Nu pricep de ce sunt atat de sparta, am dormit bine, 7 ore si un pic, fara intreruperi. Cu mici exceptii, cam asa dorm mereu, de o vreme incoace. Nu duc lipsa de Mg!
Abia-mi tin ochii deschisi, ceva nu-i in regula…

o ora si 40 minute mi-a luat azi sa vin la munca, nici nu stiu exact ce drac s-a intamplat pe autostrada… drum de 20min de obicei…imi venea sa ma culc…

Pe tiroidă o întrebași ce mai face?

Salutare natiune!

E abia miercuri, nu? :roll_eyes::roll_eyes::roll_eyes:
Am inceput ziua cu un proces de creatie total inutil. Daca e task de la imparatie, ce sa facem. Dar nu-i bai, exersam partea de creative writing :roll_eyes:

Eu cred ca mai sunt si momente cand indiferent care-i contextul (somn, odihna, sanatate buna) tot te poti simti daramat in ultimul hal.
Dar da, daca se continua simptomele astea, poate n-ar fi rau sa investighezi mai in detaliu @Samoa

Eu m-am trezit cu o galma pe mana. Fusei la GP … it’s a cyst dar nu stim inca ce si cum. M-au trimis sa fac o ecografie.
Dar mi-au programat balciul fix de ziua mea, asa ca le-am dat telefon sa reprogramez. Ok, vor trimite scrisoarea cu reprogramarea. Probabil ca prin februarie voi ajunge. Poate pana atunci dispare ciudatenia.

Iuu, de la ce?:thinking:
Azi plecai 1.5 hrs de la office din motive intemeiate: fiu-meu s-a inscris in colegiul medicilor si a avut depunerea juramantului.
Eu, ca o mama adevarata, nu si nu, e un eveniment important, vin sa te vaz.
La colegiu, ce s-a intamplat?
Le-a dat cate o foaie cu juramantul lui Hipocrate sa o dateze si semneze, apoi i-a bagat pe toti inghesuiti intr-un birou unde au citit in cor ce scria pe foaie.
Altcineva n-a avut acces si, chiar daca avea, nu mai incapea.
:frowning:
Asa un eveniment important din viata unui medic, redus la o banala formalitate?
E drept, la absolvire a fost frumos organizat, au depus juramantul si atunci, dar acum au semnat.
Sunt dezamagita. Cumplit.

@ChickyG, chiar ca dezamagitor, imi pare rau.
@Daria, eu am avut o galmuta la mana, dar la os, mai era si dureroasa la atingere, a zis si medicul sa stam si s-o observam ca de obicei se retrage de la sine. Asa a fost. Sper sa fie si la tine ceva asemanator.
Seful asta nou al meu face tampenii in continuare, din cauza asta omologul meu s-a suparat pe el, s-a dus si la HR sa le ceara sfatul cum sa procedeze. Sper sa nu-si bage picioarele si sa plece, asta ar fi culmea!

Ah, n-am probleme de sanatate, de niciun fel, in afara de afurisita de insomnie. Am vorbit cu medicul, ieri.
Sunt sanatoasa tun, am doar productia de melatonina mult scazuta, daca se adauga putin stres (lucrez foarte bine sub presiune, insa dupa un anumit nivel e posibil sa ma stresez, inconstient), se duce somnul meu, in balarii. Am inceput sa fac meditatie, pare sa ajute, mai ales la sfarsitul zilei, cand esti cu draci pe tine, ca ce bulangii sunt colegii, ce cacati sunt sefii, vai ce incet se misca treaba etc.

0 grade la noi, dar n-am simtit deloc frig, ba chiar mi s-a parut placut.
Mai avem zi si maine si-am halit si saptamana asta. AMR 15

Neata!!

@Travelerista dar pana la urma te-ai lamurit de la ce s-a facut povestea sau ce era?
Pe mine nu ma doare, nu nimic. Am simtit prostia cand ma cremuiam si vad ca are momente in care parca nu se mai simte asa pronuntat, dar apoi iar e galma tare.

@ChickyG urata faza, urata, urata. Iti inteleg dezamagirea :frowning_face: Dar lasa, asta sa fie singura lui problema cu sistemul.
In rest, ai toate motivele sa fii mandra ;:wink: Congrats feciorului!

Felicitari pentru baiat! Imi pare rau ca nu ai reusit sa fii de fata la eveniment.

Neata!
Multumesc pentru urari :kissing_heart:
Bai, ma termina unii.
Tot trag de un importator sa-mi transmita urgent docs import pt un container care soseste luni in Constanta.
Tipa nu are nicio semnatura in corespondenta, sa stii de unde s-o iei, dar apare numele + PhD in Economics.
:face_with_raised_eyebrow:
Pisici, cu ce ma ajuta informatia asta?!!
Oricum, n-are habar sa citeasca un msg de avizare, ma intreba ce docs sa-mi trimita.
O fi un PhD de Teleorman :joy:
Hai ca putem! In cateva ore incepe weekendul!
Happy Friday! :slightly_smiling_face:

Felicitari baietului, @ChickyG, la asa muma, asa baiet! :+1::+1::+1:

Eu am venit juma de ora mai devreme, ca sa am timp sa-mi trag suflul, inainte sa inceapa haosul.
-5 grade, am pus la proba hainele de iarna. Un maieu, o bluza subtirica, fleece si geaca, nici cel mai mic fior de frig.
Plus caciula si un siu de fular, de-ala tub, subtirel, de sport.
+250 cold resistance, armor +25 life and stamina :joy::joy::joy:

Pai n-a venit ea si vinerea?! A venit!

Si la noi s-a facut frig. 2 grade azi, dar e senin si imi place :smiley: