La o cana de vin fiert

@Travelerista hmm, multumesc tare mult de pont. Ma uit maine dimineata cu atentie :wink:

Cred ca nu am zis de ultima mea obsesie roasted hazelnut butter peste care pun un pic de miere d-aia neprelucrată… un fel de nutela fara porcarii in ea… in condițiile in care nici unt de arahide nici de migdale nu consum

Pfuuu, ia ca acum sunt curioasa de mor :smile: Ma duc la magazin sa investighez. Pentru ca sefa s-a pus la regim si mi-a luat iaurtul si pieptul de pui sa le analizeze. Apoi eu am aruncat ambalajele la cos dupa ce insira ea ingredientele.
Dar acum ca zise @Travelerista de smecheria asta, ia sa investigam cu ochii proprii.

Daria, ia si vezi aici, ca nu se numeste doar zahar.

Vezi in mod special pasajul de la fotografia cu Stephen Fry.

Dap, la ingrediente scria doar Milk. Estem ok.

Multam pentru lamuriri doamnelor :kissing_heart::kissing_heart:

@Samoa bun articol :kissing_heart:

Buna dimineata!
Prima la munca. De-acasa :smiley: La 6:50 am trimis primul mail.
Acum o sa beau o cafea si o sa ascult ploaia, care toarna si toarna. Si n-ar fi nimic, dar mai tarziu, am de iesit, ca am sedinta :roll_eyes:
Dar, AMR 2! :heart_eyes::heart_eyes:

Eu am ajuns la o ora indecenta la munca. Imi venea sa plang de somn de dimineata. Dar nu-i bai, macar o sa plec mai repede acasa.

Da, de-aia vin si eu mai devreme dimineata, ca sa imi ramana ceva din zi si pentru uzul propriu.
In 2 ore mi-am luat talpasita si mai am maine. Si gata!
Nu-mi vine sa cred :smile:

Si iata ca momentul mult asteptat, a sosit! Mai stau 15 minute si plec acasa, ca-mi vine gagicu beteag, ma duc sa-i fac supa si sa-l oblojesc.
Si inainte sa plec, inchid telefonul si uit de locul asta!

aveam deasupra mea o tuta scandalagioaica, ce avea o potaie in dotare. inca am tuta cu potaia, doar ca acum are in vizita si un plod, banui ca sub 5 ani. jur ca i-as sparge capul si ei si plodului!

da stiu, sunt cea mai a dracului creatura, dar cat de normal este frate ca intre orele 22-24 plodul ala sa tarasca scaune prin toata casa si sa chiraie ore in sir de la un cap la altul al casei? si episodul asta se repeta deja de vreo 3 zile. care e programul de somn al afurisitului ala de plod? si chiar daca nu doarme, chiar e normal sa il lasi sa tarasca scaunul ore in sir pe gresie, in toata casa??? wtf!!!

Chiar recent, un roman de aici, imi zicea ca in Londra e de rahat pentru ca nu isi poate folosi boxa sa asculte muzica linistit.
Vaiiii, si ce rau mi-a mai parut! Cum, cum sa nu poata romanul sa faca galagie?!

Eu cred ca as innebuni daca ar trebui sa ma mut iar la bloc in Bucuresti. Mai ales acum dupa ce am vazut ca nu sunt eu defecta sau cea mai a dracului creatura pentru ca vreau liniste la mine in casa. Ce sa vezi, si cehii doreau liniste. La fel de surprinzator, si la englezi e liniste si nimeni nu isi bate joc de vecini doar pentru ca “sunt la mine acasa”.

Asa ca nu stiu daca trebuie sa ne facem noi procese de constiinta pentru ca suntem ale dracu. Cred ca mai degraba, unele specimene de la noi (prea multe) trebuie sa invete ce e ala respect si bun simt.

Buna dimineata natiune!

@Samoa concediu placut :smiley:

ieri jur ca aveam chef sa dau in plodul ala ca in sacul de box pana il dezintegrez. da stiu…suna ca naiba, dar frate mi-a facut nervii praf. si la usa nu m-am dus ca stiu ca tuta aia e o piranda nesimtita si nu aveam chef de balacareala in termeni consacrati, asa ca m-am multumit cu sentimente inumane fata de sursa zgomotului.

N-avea plodul mare vina. Adultii nesimtiti in schimb, merita pusi pe post de sac de box.

Eu am o vesnica dilema: mai dar galagiosii astia n-or avea nevoie de liniste? Cum poti sa traiesti intr-o continua muzica la maxim (da, am avut specimene din astea deasupra mea), cum poti sa nu iti dai seama ca esti ff deranjant pentru cei de jos?

Hahahahahahaha :smile: :smile:

https://www.facebook.com/bildea.ioan/posts/10154933004446330

Tăceți și suportați dacă bnu aveți curajul sa vorbiți cu vecinul in cauză sau cu administratorul sau chiar cu poliția. Eu locuiesc intr-un cartier muncitoresc (Titan, 1 Dec) dar la mine in bloc daca cineva renoveaza sau petrece bate întâi din ușă in ușă, anunță, cere permisiune si se scuză. Cand am avut unii care închiriaseră un apartament si se distrau saptamanal cu scandaluri si bătăi s-a chemat politia, s-a contactat proprietarul si finalmente s-a intocmit si depus plangere comuna a locatarilor la poliție. Au zburat aia din apartament de nu s-au vazut. Cand primesc vizita lui nepotu-meu (< 5 ani), am grija ca dupa ora 22 sa nu mai tropaie si sa nu mai tipe, cu argumente “e interzis prin lege”, " vine politia peste noi", “dorm vecinii”, etc, si ii gasesc alte activitati incitante si educative precum jocul de carti (ma bate la razboi continuu) sau un film bun pe net

In principiu, un administrator competent sau un presedinte al asociatiei de locatari ar trebui sa rezolve sau macar sa ofere soluții

Asa cum probabil stiti, sunt genul cu toleranta ffff redusa la marlanie si mitocanie. Si mai sunt si aia cu replica la purtator in 99% din cazuri. Dar niciodata nu o sa ma cobor la tiganeli cu o piranda sau la chemat politia si tiganit cu ea in prezenta politiei.

Posibil sa o merit, cum zice @Kim, dar in ciuda oricaror aparente sunt o doamna si asa am de gand sa raman :grin: Cel mai probabil o sa ii zic in trecere care e problema, ii las un mesaj la adminiatrator, un biletel in usa, stiti voi…chestii de doamna.

Nu am deloc in plan sa ma fac de ras chemand politia ca trage plodul un scaun dupa el sau ca si-o trage vecina de sus cu strigaturi sau ca se injura cu consortul. Iar vecinii presimt ca nu vor fi suficient de interesati cat sa faca front comun cu mine pe temele astea.

Sper ca urmatoarea locatie in care voi sta sa fie la casa in buricul targului, ca eu in afara orasului nu ma mut nici batuta.

@Kim si eu tot cu politia l-am rezolvat pe petrecaretul de deasupra. Cu vorba buna nu a tinut. Am primit replica: “e casa mea, fac ce vreau”.
A facut ce a vrut pana i s-a strans vraful de amenzi si am ajuns la judecator. In momentul in care a fost pus la plata, brusc s-au gasit si alte solutii pentru buntzi-buntzi.
Fix cum zici tu era si la noi in bloc. Ne anuntam unii pe altii: vecine, renovez, vecine, pot sa dau un party cu colegele de liceu? etc.
In ultimii ani insa, toti chiriasii nou veniti se comporta fix ca intr-o jungla.

@Queen pentru un copil sau un scandal temporar, nici eu nu m-as obosi sa urmez procedurile. Insa cum aveam party noapte-noapte, a trebuit sa ma imprietenesc si cu politistii din cartier.

Queen, nu zic mamă sa te iei neapărat de gat cu Piranda, deși eu câteva bătăi in țeava de la calorife tot i-as trage (metoda comunistă, inca valabilă), zic doar ca există administrator, există presedinte de asociație de locatari capabili sa atentioneze. Si sa fie clar, eu nu locuiesc in suburbii sau Ilfov desi abia aștept sa ma pensionez si sa o tai de aici. Locuiesc in cartierul Titan, Bvd 1 Dec 1918, sector 3, cu mai multe blocuri reabilitate termic decat in toată tara, cu bloc ceaușist de prin anii '70 reabilitat termic, cu lifturi modernizate la care inca platim, lumini cu senzori pe casa scarilor, firma de curățenie, loc de parcare inchiriat plătit la primărie, etc

Daria, avem experiențe comune. Queen, cine iti garantează ca centrul nu are colorați!? Nu sunt rasista, dar nu stiu cum sa ma exprim altfel. Eu, sincer, abia astept pensia sa o tai la țară unde am o problemă mare cu soarecii…dar o voi rezolva crescand o armata de pisici. Sau ma mut in curte cu sora-mea la Buftea

Eu am două tipe la scara vecină, pe care toată lumea jură solemn că le aude țipând și spărgând diverse acareturi la ore înaintate - eu fiind singura care habar n-am de tărășenie. Lumea se uită la mine ca curca-n crăci când, întrebată fiind dacă de data asta am auzit - ”iar a fost scandal!” - eu dau inocentă din gene: nu, nici acum n-am auzit nimic…

Din două una, ori ăștia suferă de halucinație colectivă, ori eu dorm somnul celor cu conștiința împăcată :smiley: