La o cana de vin fiert

Da nici nu imi imaginez asta. La casa pt ca acolo macar nu am pe cineva in capul meu. Si centru pt ca a ma muta in vreo localitate in afara Bucurestiului echivaleaza pt mine cu a ma muta in padure. Nu ma convinge nimeni care s-a mutat in Corbeanca, Ciorogarla, Bragadiru, Otopeni, Frumusani si ce o mai fi in jur, cum ca ar fi facut o mare isprava :smile: Da stiu, au incercat sa imi zica cum ca tot atat faci de la nord la sud, cat fac ele sa ajunga in oras. No fucking way! Daca vorbeam de Londra, Paris etc, altfel stateau treburile.

Paranghelii si scandaluri din alea de toata noaptea, cu batai si alte asemenea, intr-adevar nu am, nici deasupra si nici altundeva in bloc. Nici demolari si reparatii la ore naspa nu am avut vreodata. Deci sa chem politia ca aia de deasupra e vaca e cam penibil :grin:

Tu dormi. PUNCT! :joy:

Nancy, poate esti cam surdă ca și mine uneori :).

Queen, daca tu vrei centru, Doamne ajuta! Este firesc ca la tinerețe sa doresti sa fii in miezul actiunii, dorința de evadare apare dupa o anumită vârstă :slight_smile:

Nancy nu e surda. Nancy doarme! Nancy doarme mult si profund! :joy:

Dar cum femeia are antecedente cu actiuni demne de satra in aer liber si nu de un trai civilizat, la bloc, intre patru ochi i-as fi atras atentia.
Ok, nu chem politia si nu fac din tantar armasar. Insa nu m-as abtine, daca m-as intalni cu ea, sa ii transmit dulce si calm ca as aprecia sa am putin mai multa liniste in casa dupa ora 22.00.

Am avut in capul meu si niste chiriasi care noapte de noapte ma trezeau din somn cu strigaturi din alea de cred ca se auzeau pana in blocurile de vis-a-vis.
Cand am ajuns cu cearcanele pana la genunchi, mi-am dat jos domnia. Cand m-am intalnit cu ei la lift le-am zis ff zambaret si duios ca apreciez tare mult pasiunea lor, insa din pacate traim toti la bloc, iar eu dimineata ma duc la munca. Si pasiune, pasiune dar am ajuns un pic cam obosita de la atata trezit in tipete.
S-au facut rosii ca racii, dar nah, am reusit apoi sa dorm in liniste :smile:

Mai, cu toata seriozitatea ma intreb: ce-om avea domne cu boala asta a galagiei si a deranjului?!
Am stat in blocuri in Cehia, stau la bloc aici. Pe cuvantul meu de onoare daca am trecut prin calvarul din Bucuresti.
Nicaieri nu sunt oameni perfecti. Cehii ma enervau ca isi scoteau gunoiul la usa :smile: Mai dar noaptea, toata lumea avea grija sa nu deranjeze.
Numai la noi, s-a ajuns de parca avem boala lui Calache. Jur ca as face examen de admitere pentru cei veniti cu chirie sau care isi cumpara apartamente :smile:
Nu stii sa te comporti la bloc, pac, ia du-te tu si ia-ti casa la Glina.

Nancy muncește :smirk:

@Samoa, concediu misto de tot!

Si povestea:

Numai eu nu am chef de munca? :zipper_mouth_face: Ce-i drept e si o perioada mai libera.

Cat de tare! Cat de misto! Sa te pui sa lupti cu mentalitatile oamenilor…olelelel!

Nici eu nu am, dar am stat ieri și azi acasă (ore suplimentare acumulate într-o perioadă când probabil aveam mai mult chef :smiley: ) Mi-ar mai trebui câteva zile ca să mă simt confortabil în plan psihic :)) dar ok, zic mulțumesc și pentru atât.

Doamnelor, buna ziua! N-am mai scris de mult dar va citesc cu spor. Vreau sa schimb banca cu care lucrez, sunt din 2004 la BRD si ma gandeam sa trec la ING.

Am mai avut de-a face cu Volksbank (la care am avut marele credit si-am murit cu ei de gat, megand pana la punctul in care le-am poprit conturile la BNR :smiley: ), Banca Transilvania (care au preluat portofoliul VBK si nu m-au impresionat deloc) si Leumi (ok, dar n-au bancomate si nici mobile banking).

Sugestii si impresii legate de ING? Sau alte recomandari?

Eu am ramas client fidel ING. Nu am avut prea multe motive de bombanit. Pe de alta parte nici nu folosesc chiar atat de intens contul si cardul.

Si eu tot la ING m-am mutat in vara, au aplicatia faina, homebanking la fel, rezolva probleme rapid, prin telefon, imi plac.Am avut nevoie sa deschid cont pe usd si a mers pe loc, din aplicatie. Probabil se poate si la altii, n-am incercat, dar treaba asta mi-a placut mullt, pt ca era 6 dimineata, eram acasa si aveam nevoie sa dau IBAN de usd urgent.

Ahh, misto ca poti deschide asa usor un cont in alta moneda. E bine de stiut.

Au comisioane mari am inteles la retrageri si depuneri prin casierie, lucreaza mai mult cu ATM-urile, ceea ce e f ok pt mine. Pe retrageri in afara (africa) am vazut comision fix, 18 lei, si fac conversia in moneda locala prin euro, dar asta e la toti cred. Lunar nu mi-au sarit in ochi comisoane prea mari pe conturi, spre deosebire de raiffeisen.

Se pare ca mi-am dat singura reply :joy:

Mie cred ca astia de la BRD mi-au pus bila neagra in sistem :joy: , d-aia simt o usoara nevoie sa ii schimb…

First, acu vreo cativa ani, pe vremea cand eram platitor de TVA, le-am dat un OP pe care si l-au bagat undeva. Si, dupa juma de an, ma trezesc cu somatie de la ANAF, atentie ca va poprim conturile, bla bla. Scot fisa fiscala de la ANAF, vad ca TVA-ul pe primul trimestru n-a fost platit si am penalitati de vreo 2500 Ron, achit TVA-ul si penalitatile, scot fisa fiscala clean si-i iau pe distinsii de la BRD la intrebari pe tema de ce nu mi-au executat OP-ul. Ei, tupeu… Ca io sunt de vina, ca trebuia sa vad pe cont ca ei nu si-au facut treaba si sa-i trag de maneca si ca oricum domnisoara de la ghiseu care mi-a semnat si stampilat OP-ul nu mai lucreaza la ei, deci nu avem ce face. Zic, bine… Fac notificare, citez frumos din Regulamentul BNR pe tema ce trebuie sa faca o banca atunci cand primeste un OP, si-i le zic cu subiect si predicat ce urmeaza sa se intample daca in termen de 5 zile nu-mi vireaza echivalentul penalitatilor pe care le-am platit ANAF-ului. A doua zi, ma suna o domnisoara sa-ma anunte ca “BRD a luat decizia sa va crediteze contul cu suma de…”. Deci am inchis amiabil, da’ o bila mica-mica tot creca mi-au pus.

Ieri, alta istorie. Aveam de platit o suma destul de mare in lei si bani insuficienti in cont. Conform regulii “ce face romanul cand ramane fara un leu”, zic hai sa schimb niste euro. BRD-ul cred ca e banca cu cel mai prost curs de schimb, asa ca decid sa scot euro cash din cont. Vorbesc cu o zi inainte la agentie sa fiu sigura ca au toata suma, ajung la banca pe la 11 si-i zic aleia ca vreau sa-i schimb si ca dupa amiaza o sa treaca husband sa depuna leii in cont. A, da, foarte bine, dar aveti un comision de retragere de 0,2% . Ta-naaa, cu comisionul de retragere eram tot acolo, deci nu mai avea rost sa ma plimb pe la casa de schimb, da’ avand in vedere ca e o suma mare, nu puteti sa-mi dati un curs negociat? Suna tanara la trezorerie, ii povesteste aluia, ii da omul curs negociat de 4,67. Buuun, semnam schimbul valutar, plec de la banca, vad pe la 12 ca a mai scazut cursul la BNR deci am fost desteapta ca am schimbat in prima parte a zilei, fac platile pe care trebuia sa le fac si liniste.

Pe la 3, ma suna o juna. Ca e o problema cu schimbul valutar si daca pot trece pe la banca preferabil pana la sfarsitul zilei sa stornam tranzactia, fiindca colegul de la trezorerie a crezut ca eu cumpar si nu vand euro si de-aia a ofertat cursul ala, ca altfel mi-ar fi dat 4,62, si mai e o problema pe care ar trebui sa o rezolv ca nu mai am in contul de lei suma integrala pe care am schimbat-o fiindca am facut deja niste plati si ar trebui sa fie toti banii in cont ca sa poata fi facuta strornarea.

SAY WHAT??? Zic - unu. Avem un curs valutar pe care voi l-ati ofertat si pentru care mi-am dat acordul pe tranzactie. Ordin de schimb valutar semnat de ambele parti si executat. Subiect inchis. Si oricum e total unprofy sa ma sunati dupa ce BNR-ul a publicat cursul de schimb de azi sa-mi ziceti ca v-ati gandit voi mai bine. Doi. Ce plati fac pe contul meu din banii mei e fix treaba mea, are you for real?! A dat-o tanara in balbaiala, mi-a zis ca ma suna sefa ei si a inchis.

Azi ma suna sefa, asta avea vorbele la ea, cred ca isi repetase discursul. Ca chiar trebuie sa stornam tranzactia si ca au gasit si solutie sa nu mai fie nevoie sa pun eu bani in contul MEU de lei ca sa reintregim suma si ca imi fac ei si un mare favor si refacem tranzactia nu la 4,62 ci la 4,6225, care e maximul pe care mi-l pot oferi ca banca nici sa nu piarda nici sa nu castige. Si ca si daca as fi retras cash si mergeam la casa de schimb, mai mult de 4,64 nu as fi putut obtine. Si ca, daca nu accept, ei nu imi vor mai oferi niciodata curs de schimb negociat. Ei, dar poate imi ofera altii, what about that?! Am expediat-o elegant si pe sefa si asta a fost istoria…

Ah, eu pe BRD am buba de foarte mult timp, atat de mare, incat am jurat sa nu mai calc in banca aia.
E plin de babe impertinente. Plus ca orice, dar orice vrei sa faci prin ei, chiar daca nu esti client cu cont la ei…cum ar fi o simpla tranzactie western, trebuie sa stai sa-ti completeze ei profilul in baza lor de date! Pt ce?? habar n-am!

io lucrez cu ing. sunt f multumita de politica de comisioane, de internet banking, de serviciul de self banking. plus ca am castigat la ei, la un concurs la care nu am particpat intentionat, un iphone :joy:

acum serios vorbind, dupa ce am bestelit cateva banci si mi-am facut nervi cu ele, m-am oprit la ei. nu inseamna ca ei lucreaza moca sau iti dau bani gratis, dar sunt printre cei mai decenti.

hai ca acum avem guvern nou, coana dancila e ocupata cu guvernarea, coana olguta cu scazut si crescut salarii, iar netul vuieste despre cum o tuta, madam Amalia Enache, plange ca nu i s-a dat plodului ursuletul in aeroport :joy: va zic, precis am o problema cu plozii, poate din cauza alora de mi-au stricat ultimele seri cu galagia infernala. altfel nu imi explic cum de mi-am permis sa ma stric de ras si sa concluzionez ca rar am vazut o proasta mai mare decat aceasta Amalia Enache.

cel mai misto articol pe tema asta: