La o cana de vin fiert

Ar merita și cred că fata aia ar avea câștig de cauză. Cum ai zis și tu, poza ei a rămas în toate tabloidele, ălora nu le mai dă nimeni delete.

Nancy, muci numai daca sunt răciți iar bale la un copil de 1…2 ani nu există. Are numai cand e bebelus si incep sa ii apara dinții

Inteleg ce zici, chiar inteleg, pentru ca vad ca inteligenta emotionala e pe cale de disparitie. Dar nici nu-i putem face empatici cu forta, ca asa vrem noi, ca asa este frumos.

Hai mai ca nu cred ca femeia a dat cu ursuletul pe la nasul copilului si apoi i-a facut in ciuda ca nu i-l da.
Nu mi se pare ca ar fi ceva in neregula cu copilul, ba chiar cred ca a inteles mai repede decat maicasa ca nu poate avea ursuletul si nu i s-a parut o drama.
Probabil mama copilului se plictisea prea tare in aeroport si tot ea s-a facut de rahat cu postarea de pe facebook.
Daca si asta e o problema pentru care sa plangi, ce sa mai zic?

De multe ori, cu astia mici, este mai mare drama sa recuperezi o jucarie de la ei, decat sa nu le-o dai din start.

Nu stiu cine e tanti aia, dar n.as fi dat ursuletul meu nici impuscata.
Si nu inteleg ideea cu da.i CA e copil si nu intelege. Pe bune?

ce mah? adica daca cumpar o jucarie sau o ciocolata tre sa o tin ascunsa sa nu provoc vizual vreun plod a carui mama crede ca el e buricul targului si io, indiferent de dispozitia mea, tre sa i-o pun la dispozitie? :joy:

pai pe acelasi principiu zic sa imi pun o punga in cap, eventual sa imi iau pe mine un sac negru si burca, sa nu provoc violatorii. si la randul ei, coana enache ar face bine sa umble cu ploada in sac sa nu provoace vizual pedofilii.

wtf! ma doare in cot de plozii altora. aia nu facusem, sa ma feresc sa nu fac pofta de ceva vreunuia. daca tabara pe mine si vreau sa ii dau bine, daca nu iar bine. nu cre ca tre sa ma faca ma-sa “vedeta”. bine, eu precis o taram prin tribunale. sper ca la fel sa faca si blonda. sunt curioasa cum explica toanta aia de enache judecatorului ca i-a fost traumatizat copchilul pe motiv de nepunere la dispozitie a ursuletului :joy:

si in principiu nu vreau sa dau nimic copiilor straini, din acelasi motiv pe care l-a mentionat @Ziggy. daca nu pricepe ca nu poate avea un lucru, nu va pricepe nici ca tre sa mi-l returneze rapid, ca doar nu oi sta cu orele la cheremul copilului cuiva sa nu se chiraie. interactiunile mele cu copii straini se reduc la zambete. nu le dau nici mancare (din acelasi motiv din care nu hranesc animalele la zoo) si nici obiectele din mana mea spre distractie, indiferent daca vorbim de cea mai cool jucarie, telefonul meu sau cine stie ce alt obiect.

si nu inghit faza aia cum ca duduia i-a zis copilei un NU rastit si apoi a venit dupa toanta de enache sa ii zica copilului “sac sac sac, uite ce am si nu iti dau”. astea sunt infloreli ca sa distraga atentia de la cat de deplasata a fost cu poza facuta pe furis unei straine si publicata pe toti peretii. doar, doar s-or gasi si care sa o compatimeasca. la ce reactie de spanac a avut, pai daca aia ii facea asa, cel mai probabil se lasa cu strigaturi pana apareau si filmari pe net :joy:. deci mai are o calitate: MINTE CA O SCROAFA!

nimeni nu a zis nimic de reactia copilului, care putea fi oricare…asta era: plangea si se termina. problema e reactia lu’ ma-sa care a avut un soc sa constate ca lumea intreaga nu e la picioarele unei vedetute ca ea.

Buna dimineata!

Is aici! Sa nu va preocupati! Doar ca sunt atat de plistisita la birou, ca nu mai am chef nici de net :joy:
Si la noi in scara ne anuntam cand se face harmalaie. Dar in principiu, am cazut de comun acord ca in timpul saptamanii dupa 22 e liniste ca va sparg capetele, si in weekend putem sa ne destrabalam cum vrem. Ca estem tineri… :smiley:

Si madama asta, cu copilul ei si cu “suferinta” copilului ei pe care nu o intelege blonda roz, ce sa zic? Sa ii ajute puterea suprema asta sa fie singura ei suferinta in viata. A copilei adica. Nu a ei. PLM!

In alta ordine de idei de la noi se pleaca pe capete. Si cica chiar acum urmeaza sa intre un proiect f mare. Si ce sa vezi? NU o sa avem nici cu cine, si nici timp suficient sa il facem.
Io am fost la un interviu asa de control. M-au chemat ei. Aproape ca m-ar fi luat acasa asa de entuziasmati erau. Ce sa fac daca is buna? Buna frate!! :star_struck: Doar ca dadeau asa de putini bani pe postul lor minune, incat cred ca singura varianta este sa ia pe cineva de pe bancile facultatii. SI mi-au zis ca intr un an pot sa fiu PM si sa castig aproape 1000 de euro!! Va dati seama? Ma rezolva pe viata …
Si atat…Nu am multe de zis…

Sa aveti o zi grozava !!

Nu i-am obligat niciodata pe ai mei sa dea ceva daca nu au vrut. Ei impart jucarii, de regula, dar fiecare are/a avut cate ceva pe care nu l-a lasat nici in ruptul capului, nici macar intre ei, ca frati. Cel mare a facut, de-a lungul timpului, pasiuni/obsesii pt cate o jucarie, de-l tineau cu anii. Toate au fost chestii mici, ieftine. Ei, m-am trezit ca mi-l ia o tuta din vecini cu reprosuri ca de ce nu i-l da plodului ei, se mațaia ala pe langa el. Fix pe aia o voia, din mana lui, desi rasturnasem tot cosul de jucariii pt el. Ei, draga vecina, usor cu ratoitul la copilul meu, nu i-l da ca nu vrea si basta. Eu nu-l oblig doar sa-i fac hatarul copilului tau, cu toate ca e mai mic. N-a priceput, fie sanatoasa, bine ca nu ne-a pus poza pe facebook :joy:
dealtfel sunt foarte darnici, periodic se fac actiuni la scoala si gradinita, shoe box, sau pachete de paste/craciun pt copiii de la casa de copii sau mai sarmani. Am pus hainute, am pus jucarii mai vechi dar bune, de acasa. Am pregatit pachetele impreuna, am ales si curatat jucariile impreuna. Cand n-am mai avut ce sa dam de la noi, ca nu dau orice rapciuga, am mers impreuna si am cumparat, fara sa le iau si lor la fel. Iar, fara probleme, copiii intelegatori si multumiti. Tot la fel de bine stiu sa-i respecte pe ceilalti, nu ca doamna stirista.
Nimic de zis despre fetita, a dat dovada de mai mult creier decat ma-sa. Daca blonda roz ar fi avut un copil mai mare, si ursuletul ar fost la el, pun pariu ca asta ar fi avut aceeasi reactie.
Peste tot titluri explozive, AE si fetita ei UMILITE in aeroport, ce-au putut pati AE si fetita in aeroport, clipe e cosmar etc. Ah ce merita data in judecata pt magaria asta.

In timp ce ne-am pierdut vremea cu drama din aeroport, SpaceX l-a trimis pe Major Tom pe Marte intr-o masinuta Tesla cu “Space Oddity” in boxe pe repeat. Die hard fan-ul din mine nu-si mai incape in pene. :smiley:

Vorba lui @Queen cu premierul am rezolvat-o, cu sanatatea suntem brici, autostrazile sunt gata, educatia e pe noi culmi ale succesului.
Ce ne-a mai ramas de tocat cu pasiune?! Ursuletul, suzeta si pretentia unora ca li se cuvine totul.

Vazusem cu noapte-n cap postarea gagicii. O urmaresc pe FB pentru ca mi-era simpatica. Am catalogat momentul drept “se mai intampla sa ti se intunece judecata” si am scrollat mai departe.
Ca sa vad pe la pranz ca tot internetul vuia :smile: :smile:
In locul blondei, as incinge-o pe asta cu un proces de toata frumusetea.

Uite, ma fac vinovata de aceeasi lipsa de umanitate. Nu sunt atrasa de copii. Comunic cu ei, daca e musai, la fel ca doamna @Queen. Zambit si cam atat.
Acum vreo saptamana, am nimerit intr-un restaurant plin de copii mici. Unii erau pusi la diversificare, altii erau alaptati, cei mai multi alergau printre mese si ospatari.
Langa masa mea, o mama care avea un copilas pasionat de cum zboara jucariile prin aer. Colac peste pupaza, amuzamentul cel mai mare era sa arunce jucariile inspre mine.
M-am aplecat si i-am dat jucaria: o data, de doua, de trei ori. In tot acest timp, evident discutia de la masa era intrerupta, pierdut concentrarea la ce discutam etc. Ma-sa zambea si multumea ff amabil, englezesc, dar nici ca facea cel mai mititel efort sa opreasca aceasta distractie.
A patra oara, am hotarat ca eu chiar nu-s obligata sa fac pe majordomul pentru copilul ei. I-am lasat jucaria unde picase, langa scaunul meu, aproape sub masa.
Soc si groaza pe mamica. Se vedea ca iar astepta sa se aplece fraiera. Eh, i-am facut loc si a trebuit sa se chinuie ea sa pescuiasca zorzoneaua. Ca prin minune insa, a realizat ca mai bine ii ofera alta distractie copilului si nu a mai zburat nici o jucarie.

Cu parere de rau, poate e inuman, neempatic, cum vreti voi sa spuneti: dar eu cred ca ar fi tare bine daca ne-am vedea cu totii, mai des, lungul nasului. Nu, chiar nu ti se cuvine nimic daca ai copil. Nu, nu am absolut nici o datorie pe lumea asta, pentru mostenitorii tai.

La polul opus: recent, in avion, s-a asezat langa mine o cehoaica cu un bebelus mic, mic :slight_smile: Atata bun simt ca la acea mama, mai rar am vazut. Si da, m-am apucat eu, din proprie initiativa, sa o ajut cu diverse in timpul zborului. Am ramas masca ca tot insista sa multumeasca incontinuu, de parca cine stie ce marea cu sarea facusem. Femeie, stai tranchil, ca oameni suntem.
DAR, nici macar pentru o secunda nu a avut atitudinea de “sunt cu copil nou-nascut, mi se rupe de restul, io merit tratament preferential”. Se vedea clar ca facea pe dracu in patru, sa nu deranjeze nici macar cu un milimetru sau cu un gungurit al copilului. Pai in situatia asta, ia stai ca te ajut io voluntar cu tot ce ai nevoie.

Deci cred ca mai depinde si de cum stii sa pui problema :wink: mama sau ne-mama fiind.

Adunat de pe drumuri, răsfoit comentarii pe diverse wall-uri. Delicioase :smiley: deci se acordă 2 premii în contumacie:

La categoria ”logica, tu-i mă-sa de logică”:

• Vedeta de carton, înlăcrimată: ”vaaai, a trecut pe lângă copil cu ursul în brațe!" - zbucium, zbatere, muci.
    Răspuns: o fi început îmbarcarea.

La categoria ”d’ohhh, care nu ne dăm seama de chestii evidente”:

• Aceeași vedetă de carton cu aceleași lacrimi și muci: ”vaaaai, a ignorat copilul!”.
    Răspuns: n-a recunoscut-o pe mă-sa copilului, de aici drama.

Mai răsfir :smiley:

Azi a fost traveleristu’ la frizer si ma intreaba daca-mi aduc aminte cum mi-a povestit el ca l-a tuns candva un irakian acolo. Azi i-a povestit sefa salonului ca a trebuit sa-l dea destul de repede afara, cu toate ca era super bun in meseria lui: a batut cateva colege! :astonished: Si acum cateva luni a sunat la ea un ajutator de-asta de refugiati, ca are un frizer care cauta job. Si ea a intrebat frumos care-i este mentalitatea vis-a-vis de femei. Nici n-a terminat bine de rostit intrebarea ca poc! i s-a inchis telefonul in nas :roll_eyes:

Mi-am adus aminte cum m-am stropsit si eu la o mama. Eram in avion :joy: , zbor lung de noapte. Si un copil f mic se chitcaia (radea, nu plangea) de rasuna tot avionul ala. S-a servit si mancarea, lumea de-acum sa se puna la dormit. Copilul ala si mai cu patos in hizleala lui. Il trimit pe travelerist sa spuna ceva, ca el spune mai frumos :grin: Deodata liniste. Dupa 10 minute iar incepe distractia. M-am ridicat ca o furie, m-am dus la el si ce vad: ma-sa era intinsa pe 3 scaune si gadila copilul :thinking: Copilul normal ca radea si se zbenguia pe-acolo. Trebuie sa fi avut o mutra de balaur ca numai cat m-a vazut s-a schimbat la fata (mama), mai mult de-un pssst si degetul perpendicular pe buze nu i-am spus, dar a fost indeajuns, a terminat programul de distractie. Mi-a multumit lume si in avion si chiar cand am ajuns la destinatie :joy:

cu inumane si insensibile din astea ca noi, o sa faca plozii de azi #metoo cand or creste mari :joy:

• nici mie nu mi s-a dat ursuletul
  • si mie mi-a zis o tanti sa tac in avion

Și o să aibă geacărozfobie. Am zis!

Sa inteleg ca ajutatorul de refugiati s-a simtit jignit de intrebare? Sau a fost reactie de genul “ce intrebare retorica, hai pa”.
Trist, foarte trist :frowning_face:

Am avut aseara o intalnire cu niste clienti scotieni. :smile:
Trecem peste faptul ca imi place de mor si ma bine-dispune de nu mai pot accentul lor. Imi venea in cap numai “eleven”.
Domne, oamenii sunt numai intr-o gluma, o ironie si-un amuzament. Dar in acelasi timp concentrati si la treaba si eficienti.

Hai ca e joi! Mult a fost, putin a ramas :smiley:

Si eu iubesc scotienii si-s moarta dupa accentul lor. Am avut intr-un timp mult de lucru cu un coleg scotian, care-i de mult timp in Germania si se tot chinuia sa vorbeasca in germana. L-am rugat frumos, cand ma suna pe mine sau e in preajma mea si nu e neaparata nevoie sa vorbeasca in germana, s-o faca pe limba lui materna :heart_eyes: Era intotdeauna o placere sa-l aud.

din putul gandirii :)))

si dupa aia a dat-o cotita ca el de fapt a vrut sa faca o gluma, dar gluma nu a fost inteleasa :)))))))))