La o cana de vin fiert

Hahahahaa :smile: :smile: Lasa, mai bine sa nu imi mai imaginez ca nu mi-e dor de Gara Basarab :smile:

Buna dimineata!
Sunt la munca de o ora si jumatate si ma bucur de nu mai pot, ca e vineri! :smile:
Din pacate, va trebui sa muncesc ceva si in weekend, c-asa am eu noroc…
Si mai am si de mutat niste cutii, dintr-un depozit, ca prea ma costa mult, le aduc in pivnita si uite -asa, weekendul meu se scurteaza considerabil!
Dar mno, daca-i musai, cu placere!

Ah, iata cum vine primavara aia, cu care va amenintam, mai acum vreo doua zile :grimacing::weary:

Buna ziua :slight_smile:

@Samoa ce dor imi mai e de zapada :heart_eyes::heart_eyes:

Hai cu weekendul! Am niste treaba maine si cam trebuie sa ma trezesc cu noaptea-n cap…dar macar nu o sa fie tot 6.30 :smile: tot e bine! Sa ne multumim cu ce avem :smile:

Dar ia-o fata, ia-o pe toata la tine acolo si lasa sa vina primavara la mine!
Saptamana viitoare, se anunta -9 grade! :fearful:

Da-o incoace! Eu sunt satula de vreme de rahat, ploaie mocaneasca si un vesnic cer cacaniu. Pana mea, nici nu ninge, nici nu ploua ca lumea, nici soare, nici nimic.
Macar sa stiu naibii ca e ger si zapada :smiley: Dar asa cu curul intre doua luntre, bleahhh, sunt usor agasata. :smile:

Am murit!!! :laughing::laughing::laughing::laughing:

plodul de sub mine are un nou episod de ragnete care dureaza de vreo jumatate de ora si nu pare sa se termine curand. da stiu, o sa imi ziceti ca nu e vina bietului copil. dar eu acum simt ca i-as pune perna pe fata si pe parinti i-as da cap in cap. tot zenul meu s-a dus naibii!!!

Muzica in casti, sau audiobook, tot in casti.
Pentru ca nu poti schimba lumea, dar poti schimba ceva in modul cum reactionezi.

Apropo de ce scrie @Queen, eu cred că DM-ul de la mine din târg e deocheat. Ajung rar acolo - de obicei numai sâmbăta, că-n timpul săptămânii n-am energie de ieșit în oraș - și când ajung, a devenit regulă să fie vreun copil intens răcnitor în magazin. Am identificat vreo 3 cauze:

• se plictisesc la cumpărături și, cu toate că sunt cu amândoi părinții, nu iese niciunul din ei afară cu ei ca să le distragă atenția;
  • vor să muște dintr-o lumânare parfumată (și nu li se oferă nicio alternativă, unica ”metodă” fiind ”nu e voie, dragă”, urmată de smucitul copilului de lângă sursa ispitei);
  • nu doresc să fie schimbați (DM are și masă de înfășat / schimbat copiii în incintă, nu știu dacă e o regulă, dar aici au).

Poate chiar mai mult decât urletele - și unele sunt chiar penetrante - mă scoate din minți pasivitatea părinților. Își văd de cumpărături, se consultă netulburați, de parcă ființa urlătoare din căruciorul pe care-l împing ar fi mobilă mută.

da nu vreau sa imi pun casti. vreau sa vegetez la mine in dormitor fara sa imi bruieze auzul copilul ala. inteleg ca e doar un copil, inteleg ca parintii sunt nesimtiti, dar eu nu am nicio vina. nu vreau sa imi bag nimic in urechi ca sa nu il mai aud pe el, ci sa fie relativ liniste. nu vreau sa nu se auda musca, nu vreau sa nu mai scoata zgomote obisnuite pt un copil, vreau doar sa nu mai ragneasca cu orele :rage:

si nu ma ajuta cu nimic sa stiu ca nu are o vina directa si parintii sunt pe modelul descris de @Nancy. faptul ca au produs creatura nu le da ceva drepturi suplimentare si nici nu implica automat ca sursa de zgomot e neprihanita doar pt ca se trage din doi parinti nesimtiti!

jur ca as vrea sa am sentimente mai putin ostile, dar nu am cum frate, din moment ce ei aici locuiesc si am parte de asta zilnic. in weekend chiar de doua ori pe zi: dimineata si seara! chiar nu am in plan sa umblu cu castile in urechi.

PS: nu mai zic de faptul ca eu nu folosesc niciodata casti :grin: nu ascult muzica la casti, nu nimic. si nu am de gand sa schimb asta doar pt plodul alora de sub mine.

Concluzia mea e că nemții nu citesc bloguri de mămicenie :joy::joy::joy:

Păi ideea nu e să schimbi ceva, din înțelegere sau sentimente umane față de țânc urlăcios, sau părinți tari de urechi, ci de dragul propriei liniști. Nefăcând nimic în sensul ăsta, n-o să-l facă pe ăla să-și țină pliscul, nici părinții nu devin brusc interesați de liniștea ta și în toată afacerea asta, tu ești cea mai afectată.
Zic doar…

De nu le-as aduce smurdul la usa, ca’s ingrijorata pt parinti, urla copilul dom’le de 2 ore in casa si aia nimic, poate au crapat parintii :sweat_smile:
Lasand gluma la o parte, e nesimtire crasa, la fel si in cazurile povestite de Nancy.
Ai mei nu au ce cauta cu mine la shopping, decat in cazuri extreme, altfel fac ture cu ta’su, ii las pe toti la un fast food sau la loc de joaca cu supraveghere.
Las-o-n pastele ma-sii de treaba, mergi la usa sau suna la 112. Nu poti sa stai asa, e tortura.

La un an, copiii nu isi pot gestiona emotiile si frustrarile, asa ca pot fi o mie de motive pentru care copilul urla si parintii nu reactioneaza sau nu reusesc sa-i taie sonorul. Tot la varsta asta, copiii incep sa testeze limitele si, de multe ori, sa faci un copil sa taca inseamna sa-i cedezi. Ceea ce nu vrei, pentru ca ar insemna sa ii validezi un comportament care nu e ok - respectiv, acela ca daca urla, primeste ce vrea. Deci il lasi sa urle pana se lamureste singur ca plansul nu e o metoda sa obtina ce are el chef. Copiii mai plang si pentru ca sunt obositi, bolnavi etc.

Ce vreau sa spun e ca-s o mie de motive pentru care un copil poa sa urle si nu neaparat nesimtirea parintilor e motivul pentru care nu tace. Eu mi-aduc aminte cand avea fiu-meu vreo perioada d-asta… Mi-ar fi placut la nebunie sa vina la usa vreo vecina enervata! :grin: I-l puneam urgent in brate: poftim, ia-l si fa-l sa taca, esti invitata mea, da’ sa nu-l aduci inapoi mai devreme de juma’ de ora, sa apuc si eu sa-mi trag sufletul.:slightly_smiling_face:

sa ne intelegem. nu plange! am zis ca ragneste. adica cam jumatate de ora sau chiar o ora, o tine numai in tipete scurte, pe unde inalte. mi-as dori foarte tare sa planga, ca atunci mi-as imagina ca are naibii un motiv!

iar treaba asta se repeta in fiecare seara si in weekend dimineata si seara. fiecare prestatie dureaza cam 30 de min - 1 ora. ma ofer in schimb sa i-l fac sa planga, asa ca mi-l poate pune in brate. macar asa stiu ce are si de ce plange! si macar zgomotul pe care il scoate stiu ca se cheama PLANS :grin:

Eu merg des la cumparaturi si cam tot timpul merg cu copilul, l-am obisnuit de cand era mic si se distreaza, conditia fiind sa nu ma grabesc si sa-i acord un pic de atentie. Deci obligatoriu trecem intai pe la petshop sa se uite la pesti si la animale, facem drifturi cu el cocotat in carut daca e loc si el striga “pardon! pardon!” (da, stiu, imi asum :innocent: ), ii cer parerea la diverse chestii, comenteaza tot ce vede si eu rad (Mami, uite carnati! Avem nevoie de carnati? Uite becuri! Avem nevoie de becuri? Ce e asta, carne de iepure? Cat imi doream sa luam carne de iepure!), luam o paine calda si mancam impreuna jumatate din ea pana ajungem sa o platim la casa si tot felul de chestii d-astea. Acu’, e posibil sa mai facem cate o spranceana sa se ridice sau cate o tanti sa dea marunt din buze, da’ intre shopping-ul meu/ distractia noastra si zen-ul altcuiva, mi-e destul de simplu sa aleg… :smirk:

Cu unul da, e destul de simplu. Dar cu 2 impielitati, f apropiati de varsta si complotisti, te asigur ca este de 10 ori mai greu. Daca merg doar cu unul, n-am treaba, copil model! Cand sunt amandoi e cu totul alta poveste.

doamna @Mother_Abigail io cre’ ca nu sesizasi totusi diferenta intre sursele de iritare ale mele si ale lu’ coana @Nancy si ce zici tu aici.

pot intelege ca plodul plange si pot intelege ca nu il poate face sa taca. dar e o diferenta intre plans, pe care o mama macar incearca sa il faca sa taca si repretoriul zilnic de ragnit/chirait/urlat sau cum vrei sa ii zici. in locul maica-si as pleca pe campii daca ar fi sa stau cu el in casa zilnic, facand asa. sau la naiba, poate il lasa sa faca asa in camera lui si ea si-o trage niste casti, cum zise @Samoa, ca macar ea sa nu tampeasca. da-i naibii pe vecini! situatie in care ramane valabila oferta de a-l face io sa planga in caz ca asta ar ajuta la ceva. cred ca de plans poate plange mai putin decat poate chirai in legea lui, nebagat in seama. deci avantaj EU :joy:

pot intelege si sa se joace cu ma-sa la cumparaturi, sa faca giumbuslucuri si ce mai vrea mama si plodul din dotare. nu ma deranjeaza deloc! ca doar nu oi vrea sa stea inchisi pana face plodul 18 ani. insa nu pot intelege ca intr-un magazin ala sa se tavaleasca pe jos in ragnete demne de focul iadului, iar vita care il are in dotare sa isi vada de treaba nestingherita ca nah, de crapat nu o crapa si oboseste el si tace. da-i naibii pe aia din jur.

nu imi amintesc ca io si coana @Nancy sa fi zis altceva :grin: