La o cana de vin fiert

Rămânând la exemplul cumpărăturilor, sunt convinsă că-ți dai seama că între atitudinea ta versus situația în copilul care vrea să mănânce din lumânarea cu aromă de vanilie și mă-sa îl smucește ”nu e voie!” există oarece diferențe… :wink: Eu la astfel de lucruri mă refeream.

Eu insist pe ideea unor casti misto. Poti asculta muzica, gen Cannibal Corpse, sau de zen profund, cursuri de meditatie, sunete din natura, carti de care vrei tu. Adica in timp ce inchizi toate caile de acces, zgomotelor din exterior, te imbogatesti spiritual, vezi tu.
Alternativa, e sa stai sa suferi, din printzip, ca nici sa faci clabuci la ei, nu vrei, nici liniste n-ai!

Chiar daca minorul din dotare nu urla prin magazine, trezim si noi cateodata nemultumiri sau comentarii. :smiley:

Comentariile mele nu aveau în vedere atât urletele minorilor, cât atitudinea părinților acestora - cărora li se pare perfect normal (probabil s-au imunizat, eh, eu cred că am același drept pe care-l au și ei să facă shopping și să se uite la produse în tihnă, iar io nu-s imună).

Ei, si la noi e simplu la piata, trecem pe la mancare alegem una alta. Vb de shopping, ala de muieri, cu probat haine, pantofi…
I-am vazut ce sunt in stare, la o sedita prelungita de shopping cu @Monica , a fost ditamai circul cu chiraieli de ieseam in max de viteza din magazine :sweat_smile:

daca vreau sa fiu bitch, am totusi alternativa sa vad daca reusesc sa ii trezesc plodul cu ceva ritmuri rock, cand in sfarsit doarme :smile: sunt convinsa ca pt asta, la cat de aiurea sunt faculte din punct de vedere fonic blocurile din bucuresti, nu e nevoie sa folosesc decibeli peste limita bunului simt sau la ore in afara celor de bun simt :grin:

in fine, vedem cu evolueaza. poate nu va fi cazul.

Ok, daca ai nevoie de sugestii, da un chiot!
Te servesc cu niste metale, de le bagi in sperieti si neamurile, dar e posibil sa te alegi si tu cu vreo amenda! :smiley:

fata, e clar ca uitiasi cum sunt blocurile comuniste :smile: iti zisei, nu e cazul sa insist cu volumul. cum altfel crezi ca e posibil sa aflu cuvinte noi de la toanta de sus, atunci cand se porcaieste cu ala.

Pai tocmai am explicat ca daca bazdagania urla ca sa obtina ceva si tu nu vrei sa-i sustii comportamentul santajist, il lasi sa urle pana descopera ca asa nu obtine nimic . Ceea ce poate dura :wink: Iar urlatul de frustrare/ santaj imbraca de regula cea mai enervanta forma de plans, ca balaurii astia mici nu-s prosti, deci e un fel de concurs: care cedeaza primul? :sob::exploding_head:

Confirm ce spune @Samoa. Mi-a dat să ascult. Am pus sonorul pe 30 și tot am sărit cu tot cu scaun. Recomand deci :smiley:

Si cand te gandesti ca pe mine, ma linisteste :laughing::laughing:

Păi m-a liniștit și pe mine, că am prestat un Debussy după aia :smiley:

si in manualul ala de care zisesi acu cateva postari, scrie ca e cu program? adica in fiecare seara si in fiecare dimineata? :thinking:

adica totusi, de ce nu face constant. de ce nu face de cateva ori pe zi? nu cred ca vrea cate ceva doar dimineata si seara si atunci se pune pe chitzait intermitent.

sora dlui queen ne-a produs un nepot. care culmea, se da in vant dupa mine. momentan nu vorbeste si vine tot timpul cand sunt acolo sa imi arate cate ceva sau sa imi dea spre pastrare jucariile. pe care le cara one by one si mi le inmaneaza cu atragerea atentiei in mod zgomots. se mai intampla si sa nu il bag in seama, situatie in care insista pana inteleg ca tre sa mai parchez pe masa, langa celelalte, jucaria cu nr 2828272. dupa care pe acelasi sistem vrea sa le care inapoi in cutie: adica una cate una, date de mine de pe masa.

se intampla de asemenea sa il ignor cand ma satur de joaca si insista cu vreo doua chiote, dupa care renunta. sau isi gaseste altceva de facut si scoate sunete in legea lui.

jur ca nu face nici 10% zgomotul pe care il face copilul asta. nu e ca si cum nu am mai auzit copii pana acum si vreau ca asta sa aiba plasture pe gura. pur si simplu face nefiresc.

In alta ordine de idei, sunt stresata de mor! :weary: Va povestesc maine, post factum, ca-s superstitioasa… Daca da cu + , dau si eu de baut. :champagne: Daca-i cu - , probabil imi fac sepuku sa-mi salvez onoarea, deci daca nu mai apar prin zona, sa stiti ca v-am iubit pana la moarte :grin:. Asa ca tineti-mi pumnii…

pai stai asa…nu faci sepuku dupa ce ne povestesti? :grin:

si de cand esti asa superstitioasa? :thinking:

Ci nu te pierde cu firea, Zoe!
Noaptea asta o vom petrece în rugăciune către toate zeitățile lumii. Apoi mi-e greu să cred că te-ai lăsat tu, chiar la mâna norocului, te știu mai control freak de-atât! So chill :wink:

Si de-aici energie de-aia buna, sa se aseze planetele cat mai favorabil pt maine.
E ziua unei dintre sarboaicele care sunt aici azi si am fost la un restaurant mai fitos. M-am aranjat si eu ceva mai altfel decat toata ziua la serviciu, nu mai conteneau fetele cu amazing si de-astea. Si dupa aceea: “that’s the way I want to look and dress when I grow old” :rofl:
4 zile de munca pana la concediu, care vor fi 90% pline cu trainingul fetelor. Numai ca mai am zeci de belele de rezolvat pana plec, nu cred ca-mi vor ajunge 12 ore pe zi. :disappointed_relieved: Dar si dupa aceea…:grin::sunglasses:

Concediu misto, @Travelerista!

Ninge cu furie. Scapam de iarna, in august! :disappointed:

La mine ploua. Am vrut sa chiulesc azi de la munca…dar constiinta asta, bat-o vina.

In schimb am avut un weekend plin de soare si plimbari prin natura. Mi-a mers la suflet.

@Queen eu raman la parerea mea, cand dai nas in nas cu vecinii, zi-le extrem de politicos (evident, trebuie sa strangi un pic din dinti) ca ai aprecia un pic mai multa liniste la tine in casa. De pierdut nu ai ce pierde. Mai stii, poate oamenii chiar nu au realizat ca la bloc trebuie sa ai un picut mai multa grija.

Eu lucrez de-acasa. Pen’ca pot!