La o cana de vin fiert

Buna ziulica!
Avem sanse sa intram in vacanta fara istericale, desi rabdarea mea, e subtire, ca un fir de panza de paianjan. Dupa cum vedeti, vorbesc despre mine, la plural, intelegeti, cam cum stau lucrurile :smile:
As pocni cateva mutre si as racni, cat ma tin plamanii, noroc ca mai am doua zile, fara asta. Joi lucrez de-acasa, trimit planificarea in jurul pranzului si adio, vineri ma ocup de chichite. Dupa care inchid telefon si mail si-i trimit la origini!
Pana pe 8 ianuarie, ma inchid in bula mea, abia astept! Ceea ce va doresc si voua, dar in bulele voastre, nu in a mea, ca n-am chef de socializare, va spusei! :grin:

Asta este si planul meu :smile: Carti si haleala sa am si ma declar un om fericit :smiley:

bula mea seamana cu ale voastre
daca ar fi si zapada ar fi perfect :smiley:
singura treaba neplacuta e ca ma intorc la munci pe 2 :((

Vai de mine, ce pedeapsa! Ma dadeam bolnava, daca ma chemau asa devreme!
Nu obisnuiesc sa fac de-astea, dar daca nici timp de refacere nu mi se da, dupa toata nebunia si alergatura, apai imi bag picioarele! :smirk:
Eu am deja 50 de ore extra, de la inceputul lui noiembrie si pana acum, plus 8 zile de concediu, ramase. Iau orele extra, concediul il pastrez :wink:

Si eu tot la fel trebuia, insa mi-am bagat concediu. Nu, refuz sa ma intorc la munca atat de repede :smile: Mai ales ca urmeaza un an ff greu si agitat, asa ca macar sa il incep cu bateriile incarcate total.

nu poci sa-mi bag concediu pentru ca am doar 2 saptamani pe an
asa se poarta pe aici, 2 sau maxim 3, in functie de firma :frowning: (asta daca nu lucrezi pentru guvern binenteles :)))))

Eu am de gand s-o las mai usurel anul care vine si sa am pretentii mai mari de la oamenii cu care lucrez.
Ca nu mostenesc eu scoala, ca sa-mi las pielea acolo!
Vai, cat mi-e de pofta sa ma duc la mine acasa, sa stau degeaba si sa ma uit cum ninge, cu o carte buna in urechi!
Din pacate, nu ninge si eu intru in sedinta in 30 min! FML! :disappointed:

Aham…same here.

Mama, deci chiar ca as intra in depresie sa am doar doua saptamani de concediu. Ok, deci sa nu ii mai bomban pe astia in UK. Stam noi prost comparat cu Franta, Germania, Romania…dar stam muuuulttt mai bine decat la tine @snowdrop.

Si eu! Nu stiu ce munceste lumea pe acolo si cum, dar nu mi se pare suficient.
Eu am 36 de zile…poate ar trebui sa incetez sa ma mai plang :roll_eyes:

Si m-a luat un somn teribil, acum cand tre sa ma duc la sedinta!

nici eu nu stiu cum munceste lumea pe aici :))
au inaugurat in weekend o prelungire a unei linii de metrou, 2 ani intarziere de cand trebuiau sa o dea in functiune :))))))))))))))))))
e f. potrivita vorba cu “pe afara e vopsit gardul”
asa ca daca aud pe careva ca se vaita cat de putin concediu are il strang de gat…glumesc Sam :smiley:

Si eu planuiec o leneveala crunta! O carte printre picaturi, si mult mult Netflix ca sunt restanta! Fara bucatareala in exces de Craciun, ca sunt doar eu cu copiii, iar ei nu se dau in vant dupa chestii traditionale. Poate vreo 25 de sarmale, de aroma. Ma gandesc.

Eu o sa fiu pe baricade si intre Craciun si Anul Nou, dar de-acasa si ca asa am vrut eu. Ma gandisem initial ca de ce sa-mi stric eu zile de concediu stand acasa, dar pana la urma s-a dovedit a fi o idee geniala, mai am jdemii de chestii de organizat, pus la punct etc. Dar ma bucur de zilele de Craciun ca de nu stiu ce, pe 23 mi se intoarce fiica ratacitoare acasa, pe 24 facem masa festiva la noi, cu familia mare, pe 25 zac, mananc, beau, citesc, program de Netflix/Amazon Prime. Pe 26 mergem la soacra-mea, nah, trebuie. Dar nu ma deranjeaza f tare.

de gatit gatesc de Craciun, pana si cozonaci, dar nu ma dau pe spate :))
doar ca, nu stiu cum se face, fix pe 25 mancam chinezesc
asta e devenit traditie :))))))))))

Când văd aud așa gospodine, îmi vine să mă însor cu una din voi. Dar cum nu mă descurc, cu relațiile la distanță, iaca, mai stau nițel burlacă!
Auzi la ea, face cozonaci!
Dar băh, stați să vă zic, că azi pun bătrânii pachetul. Și-l primesc cel târziu vineri. Păi cine se ghiftuiește tot Crăciunul? A? Je!

Sam, am inceput sa fac cozonaci de nevoie ca imi placeau, dar mama nu le avea cu prajituritul asa ca am invatat de la bunici
Nu fac mult, doar cat sa-mi fac pofta
Ai mei nu mananca mult, dar intr-un an cand ma batea gandul sa renunt m-au intrebat ce-am patit :)))))
Asa ca am ajuns la un “compromis” si-i fac doar de Craciun:)))
Cand ma apuca nostalgia ma gandesc ca o sa se stinga cu mine treaba asta, la fel si cu pusul muraturilor etc. Da’ nu renunt desi gasitul gogosarilor pe aici e o operatiune f complicata :)))))

Neata ladies :slight_smile:

Acum ca zici de asta, da, realizez ca nici pe aici nu am vazut gogosari.
Eu am primit stoc de gogosari murati de la parinti :)))))

Ati terminat cu cadourile si cu organizarile? Eu fix pe ultima suta de metri am reusit sa fac tot.

Da, la familie am trimis coadoaie si noi doi ne vom cadorisi reciproc, la un outlet, care ne place noua.
Organizari? Care? N-am decat de inchis telefonul si incuiat usi si ferestre :rofl:

Pai si toata vacanta ce mancati, ce beti?
Ca da, mi-as inchide si eu telefonul si cu asta basta. Dar haleala? Dar bautura? Ca parca nu m-as apuca sa comand take-awayuri chiar dimineata, pranz si seara :smile:

Eu o sa fac doar niste sarmale in ajun. Dar am organizat frigiderul si congelatorul :smile: Mai scot un carnat, mai fac un snitel etc

Iar eu m-am organizat atat de bine incat oamenii de la HSBC au considerat necesar sa ma protejeze de mine insami si sa imi blocheze cardul.
Aseara asteptam shoppingul de haleala, alcool, decoratiuni si alte cele. Ajung oamenii la usa, nu vedeam unde sunt proviziile mele. Stiti, le-am adus dar sunt jos la masina pentru ca aveti un failed payment. Poftim?
Hai sa incercam sa facem plata din nou. Oha! Noroc ca era mister acasa.
Sun la banca, aloooo, ce faceti mah baieti!!! Stau 10 minute la telefon sa trec prin securitate…un milion de parole si intrebari si rahaturi. Intr-un final un Mr John se apuca sa rezolve problema: dada, s-a blocat cardul pentru suspicios activity. Ce suspicios activity domne? Pai au fost cumparaturi online de la X, de la Y, pe data de…, de suma de…si apoi iar si de acolo, si de dincolo.
Aham…adica algoritmul vostru a vazut ca nu sunt vreo maniaca cu cumparatul si acum ca am data iama sa fac shopping de Craciun, algoritmul a considerat ca sunt suspicioasa si pac-tzac ati blocat cardul! Bravo!!!

Pai ce mare lucru am de cumparat, doua (mai maxim trei) glaje de vin, niste legume, lapte si smantana si cam aia e, ca in rest am congelatorul plin de carne si peste. Si vine si pachetul din tara. Pentru Craciun, facem traditionala friptura daneza, niste aperitive reci si cam aia e.
Prajituri nu servim, dar o sa fac totusi niste trufe de ciocolata. Fructe tre sa am , din greu!