La o cana de vin fiert

Ahaaaaa :smiley: E asta e, ca la mine nici in congelator nu mai aveam nimic. L-am umplut aseara ca sa am provizii sa nu ma mai deranjez nici cu un pai.

Apropo de fructe, am luat niste pere de la englezii din cartier…de ani de zile nu am mai pus gura pe asa fructe bune!
Chiar voiam sa le dau mesaj sa ii intreb daca nu imi pot aduce ziua o ladita cu legume si fructe, sa mi le lase la usa. Din pacate aprozarul se inchide la ora 5 :frowning: Nu am cum sa ajung in timpul zilei. Dar am vazut ca la vecini, in cartier, fac si livrari. Daca mi-au adus ei bradul acasa :smile: poate nu or zice nu, nici sa le dau bani constant si in mijlocul saptamanii.

Aaaahh si in weekend am mai cumparat si pe datorie. Am datorie pe caiet :smile: :smile: Cumparasem bradul, legume, fructe etc. Dupa ce am iesit de la macelar am realizat ca imi mai trebuie niste morcovi, telina. Ma intorc din nou la baieti. Vreo 4 lire toata povestea dar nu mai aveam cash la mine. Numai ce il aud pe englez “lasati ca ne cunoastem, mi-i dati data viitoare cand veniti la cumparaturi”. :smile:

Tata cand a auzit povestea, mi-a transmis ca il fac de mirul lumii :smile: De ce domne? aveam bani dar pe card :smile:

Aici portocale, gasesc bune, rau de tot. Mancam 4-5 kg pe saptamana.
Vai ce somn mi-e si cata treaba am! Cred ca plec acasa si maine tot de-acasa lucrez si poimaine la fel. Vin vineri, ma uit urat si plec iar acasa :smiley:

Si eu am patit-o cu Raiffeisen, dar acum m-am invatat si sun. La ING avem doua carduri pe cont, unul la mine si unul la mr., si le-am zis, dom’le, posibil sa vedeti tranzactii in Ro dar si tranzactii in Asia, Africa etc pe cardul cutare (aici mi-au cerut lista de tari :roll_eyes: ) in aceeasi perioada. Este f f posibil sa vedeti mult shopping online. NU BLOCATI CARDURILE, ESTE UN ORDIN :)))

Si eu am patit-o cu cardul blocat, dar mi-au trimis si sms sa ma anunte ca au identificat “tranzactii neasteptate in Romania”. I-am sunat si le-am confirmat ca eu am utilizat cardul la magazinul X pentru suma Y si mi l-au deblocat instant.

Aici e o traditie inainte de Craciun, sa cutreieri 12 pub-uri intr-o noapte. Colegi au organizat asta pentru vinerea trecuta. Le-am zis ca eu nu vin ca nu pot sa beau atata intr-o singura seara. La care raspunsul a fost: nu trebuie sa bei neaparat bere, poti sa bei si 12 shot-uri :joy: merci, dar nici shot-uri nu beau atatea.

Saptamana asta inchei si eu socotelile pe anul asta la munca si de vineri concediu 2 saptamani. Nici nu imi iau laptop-ul acasa, ca sa nu fiu tentata sa verific ceva.

M-au mituit profesorii. Cică e în semn de mulțumire, dar lasă, mi-am luat catrafusele și am venit acasă så muncesc. Vor să-și afle cursurile :rofl:

@Hortensie, eu nu mai trebuie să-mi car laptopul acasă. Mi-au instalat tot, pe râșnița personală, că cică sunt key person și nu se face să mă împiedice așa nimicuri! Cu alte cuvinte, nu am nicio scuză :grin:

io am patit-o cu cardul clonat :grin: asa ca nu va mai vaitati :smile:

nu mai stiu daca va zisei povestea, dar o mai zic, acum asta e…

in SUA mi-au clonat cardul, probabil la o plata la POS sau la o retragere de la bancomat (singura pe care am facut-o). vin acasa, peste cateva luni, incep sa curga sms-uri cu coduri de confirmare plati. io in sedinta, habar nu aveam ce face tel meu. intre timp si aia de la banca dadeau telefoane ca nebunii.

termin sedinta, un milion de sms-uri si telefoane. sa imi sara inima din loc, crezand ca cine stie ce s-a intamplat de suna cineva asa. sun inapoi, aflu ca e banca si ca mi-a blocat cardul pt ca cineva incearca sa faca targuieli cu el prin SUA, io fiind in tara.

@Queen daa, sunt si situatii cand arde.
Numai ca eu cam am draci pe astia pentru ca nu mi se par chiar atat de eficienti pe partea de securitate. Da, ma freaca pe mine din senin dupa un algoritm numai de ei inteles. Am facut mai mult shopping de carti si haine pe site-uri online. Pac, cardul inchis.
Nu mai bine, in loc sa imi inchizi cardul pentru ca algoritmul zice ca “a cumparat cam mult femeia comparat cu saptamana trecuta”, pui o parola la card??!?!?
La cardul de ING din Romania am parola, cod de tranzactie care vine pe telefon etc. In schimb cu cardul de UK, poti sa cumperi online fara numarrrrrrr, nu cere nici o parola, nimic.
Deci sa ma mai scuteasca cu securitatea asta a lor selectiva.

3 zile!!! Au mai ramas 3 zile!!! Sunt din ce in ce mai obosita si simt ca rabdarea e pe avarii :smile: Mai am un strop, un strop mic de tot.
Iar oamenii vor breakfasturi in echipa, si drinks after work, si lunchuri si party-uri. Si incerc sa refuz cat mai politicos si simpatic.
De ceeee, de ce sunt oamenii atat de dornici sa isi petreaca timpul liber cu colegii si sefii?!?!? De ce dupa 10 ore de stat in acelasi birou, sa iti doresti ai parte tot de aceleasi conversatii, probleme de munca, bautura, colegi etc?!?! De ce?! :smile:
Cred ca par tot mai mult ca un Grinch. Dar serios, chiar ma doare sufletul ca putinul timp liber sa fie petrecut cu zambete false si discutii extrem dar extrem de plictisitoare.

Buna ziua!!

A plecat tata! Doamne sfinte cat de obosita sunt!! Si cat de obosita o sa mai fiu!! Da am niste mobila :smiley:

Noi iesim cu colegii si ne place. Da ne intelegem bine.
Azi tre sa mai bag oleaca de smotru si niste cumparaturi. Maine vine sisterella! Yuuuuuuhhuuu!! De abia astept. Tare mai tanjim una dupa alta…Incep sa ma gandesc sa emigrez…
Azi termina ce mai am pe aici pe la serviciu, maine ne strangem lucrurile ca ne muta inapoi in biroul vechi. Si gataaaa!! Concediuuuu!!!

Zi faina fetelor!

@albinuza Yuhhuuu!!! Bine ca ai scapat!! Bravos! Ati facut treaba buna! Ai scapat si de grija asta :slight_smile:

Si noi ne intelegem bine (evident mai sunt si exceptii cand dorim sa ne omoram unii pe altii) dar cu toate astea, zau ca viata personala e mai importanta decat amuzamentul cu colegii.
Indiferent cat mi-ar placea colegul X, prefer totusi ca in timpul liber sa stau cu o carte, sau cu o prietena de suflet, sau cu mister, sau la un film, sau sa ma duc in oras cu amice si prietene de aici, sau…Orice altceva decat sa ma invart tot in mediul de birou.
Da, sunt eu nebuna, dar asta simt. Simt ca imi furi viata personala cu atatea iesiri si ore petrecute impreuna in contextul aceluiasi birou.

Si eu am prieteni buni de la serviciu, dar din alte departamente, cand iesim nu prea vorbim de serviciu, avem atatea altele de tocat :grin:
@albinuza :ok_hand: Bravo!
Si eu de-abia astept sa vina copilul acasa si mai am nenumarate treburi de facut, oi deovedi eu cumva.
Eu am avut probleme de-asta cu cardul Barcley parca, toata ziua mi-l blocau: daca se faceau in aceeasi zi sau in doua zile una dupa alta tranzactii pe siteuri din tari diferite. Le-am explicat ca Internetul e international :laughing: , dar n-au vrut sa ma inteleaga. N-am mai folosit cardul si l-am anulat cu prima ocazie.

Nu esti nebuna, sau daca esti, suntem doua, ca si eu simt exact la fel. Inteleg ca sunt oameni, care se plictisesc acasa, cu partenerii, daca au, sau singuri, dar in cazul meu, lucrurile nu stau asa. Eu nu stiu cum sa rup usa, sa ma duc la sala si apoi sa stau cu gagicu, cu amica, cu amicii, sa ma joc, sa ma uit la filme, sa ma bucur de nimicuri personale.
Pai timpul ala, atat de pretios si eu sunt atat de zgarcita cu el, ca ma enervez la fiecare invitatie de-asta!
Mereti ma si faceti-va rost de cate o viata si dati-mi pace!

Sunt pe muchia unei caderi nervoase, in continuare mi se dau chestii cu tzârâita, inatrzieri majore, dar vor sa aiba rezultatele la timp. No bine!

suntem trei :)))
si mie mi se pare ca dupa 9 ore jumate de vazut colegii la servici nu mai tre’ sa-i vad si in particular

Sa ne luam de mana. S-a relocat o tipa in biroul din Londra. Disperata, vine la mine sa ma intrebe ce abonament de date are. Ii zic. Aoleuuuu ca nu ii ajung 500 de MB, ca momentan sta intr-un apartament Airbnb si n-are wifi, si e singura de sarbatori si etc.
Ok, zic hai sa nu fiu fata rea, ii aprob sa marim abonamentul de date. Cred ca daca nu m-a intrebat de azi dimineata de 5 ori daca s-a rezolvat.

Si pentru ca a insistat atat si m-a intrerupt din treburi chiar importante, a intrat femeia a dracu in actiune si ii zic: auzi, dar stii ca daca chiar e musai, musai sa ai 1 terra de date acasa, iti poti cumpara un sim personal???
Ahh, pai daaaa, dar as umbla cu doua simuri si ar fi enervant.
Serios?!?!? Si pentru mine n-o fi enervat ca ma freci cu o problema pur personala desi ti-am zis ca se rezolva pana la sfarsitul zilei?? Pana la urma nici nu sunt obligata sa scot bani de la buget ca sa ai internet de Craciun. Ne-a dus mintea sa ne inchiriem loc fara internet.

Muscai limba si m-am intors la treaba. 3 zile mai am de petrecut in birou. Da-mi doamne neuroni!!

Care ziceati ca ultima saptamana, inainte de vacanta, e lejera?! Mai am si maine la fel de multa treaba si la fel de multe urgente.

Partea buna este ca a inceput sa se goleasca orasul :smile:

Va doresc pregatiri de Craciun cat mai usoare!!
In jumatate de ora o tai si eu si ma mai intorc la haos peste doua saptamani. :smiley: Let the party begin :smiley:

Voi stiati eu am avut azi concediu? Eu am uitat asa ca am venit la brou. Si am muncit cu drag si spor toata ziua. Mi-am dat seama inainte sa plec cand am vrut sa ma pontez si am vazut ca apar in concediu :see_no_evil::see_no_evil::see_no_evil::see_no_evil:
Am facut cererea de concediu de acum 3 luni si efectiv am uitat ca atunci m-am gandit sa stau si azi acasa.

Sarbatori fericite si odihnitoare tuturor!

Sarbatori fericite cu multe cadouri sub brad!

Cum poti sa uiti de concediu? :)))

Nu stiu, ca niciun moment nu am avut in cap ca vineri as fi in concediu. Cred ca din greseala am pus ziua aia in sistem ca fiind concediu.

Craciun fericit tuturor! :christmas_tree:

@Hortensie, ce figura esti! :rofl:
Va doresc si eu un Craciun fericit, sa fie asa cum vi-l inchipuiti voi perfect!