La o cana de vin fiert

Crăciun frumos și liniștit, fetele! :slight_smile: Să vă crească cozonacii dacă-i faceți și să nu vi se taie maioneza :smiley:

Off topic: urăsc WhatsApp-ul, de azi dimineață îmi piuie telefonul continuu. De ceeee trimite lumea mass message, de ceeee?

Craciun fericit si tihnit sa aveti!

Am sunat familia, prietenii. O amica zice “ce plina de energie esti, spune-mi si mie reteta”
:joy:
Pai nu m-am mai “expuizat” in bucatarie ca-n anii trecuti, doar plimbari lungi si baie de multime la Auchan, Cora, Mobexpert.
“Porcarii” gata preparate de la sibieni, tort de la Casa Tosca. Se destepta Bubulina gospodina din mine la un moment dat si vru sa mestereasca un cozonac la intoarcerea acasa, dar ce sa vezi? Casa Tosca avea cozonaci minunati, gata mesteriti pt plimbarete ca mine. Asa ca luai unul, orgasmic de bun.
Maine dimineata ma trezesc odihnita ca o floricica si pun de-o supa crema si friptura de rata cu clementine.

Craciun fericit! Sa fie cu multa liniste in suflet si in casa!:slight_smile:

Noi suntem in drum spre socrella, blocati in trafic :dizzy_face: Toata Germania vrea inspre munti, se pare.

Craciun fericit! va zic si eu. Am supravietuit ultimei saptamani, am aflat cu cateva ore inainte sa plec ca ni s-au anulat rezervarile, am zis WTF si in 24 de ore am organizat alta vacanta, avioane, hotel, totul pe ultima suta de metri. Adica confirmarea rezervarii si biletele de avion mi-au venit in drum spre aeroport si asigurarea de calatorie am facut-o la 8 seara, cand eram deja in duty free

Pai si, ne lasi asa? O locatie, aproximativa macar, cu marja de vreo cateva sute de km? :grin:
iar ai patit boacana cu anularea, bine ca ati rezolvat rapid! Sa va fie de bine!

Sper ca ati petrecut frumos toate, noi am respectat traditia de Craciun si bolanzim cu spor, abia anul asta m-am prins care-i cauza. Nu, nu’s mosmoandele lu’ soacra-mea, is serbarile de la scoala! Unde se strang cate 3 sa isi vada comoara performand, iar virusii zburda in voie, se imperecheaza si ies cele mai misto combinatii. Iar la noi se dubleaza sansele sa agatam hibrizii, pt ca, doi copii, rezulta doua serbari! Ura!

Beau Vallon Bay, Seychelles.

Vacanta de vis! @Mother_Abigail :heart_eyes:
@Ziggy insanatosire grabnica!

Hai buna ziua, natiune :smile:
De gatit am gatit, bradul l-am facut, vremea nasoala a venit…asa ca mission accomplished: caldura si carti :smiley: Ce sa imi doresc mai mult de la vacanta?!

@Hortensie :smile: :joy::joy: Macar iti poti recupera ziua de concediu?

@Mother_Abigail fff misto :heart_eyes::heart_eyes: Hai ca ai devenit experta in aranjat vacante intr-un minut :smile:

io mai sper si ca @Mother_Abigail ii scutura de niste despagubiri serioase pe aia care o lasa balta in mod repetat pe ultima suta de metri si isi face vacante misto la preturi derizorii pe seama lor :grin:

HWishful thinking… Din pacate nu. Idiotul care ne-a incurcat planurile anul trecut e acelasi de anul asta :frowning: . Amic de-al barbatului. Caruia i-am zis “baga-l in aia ma-sii”, dar el nuuuu, ca trebuia sa-si ia doua tzepe la rand ca sa se convinga ca ala e un bou. Acu nu ma incalzeste cu nimic sa zic: ti-am spus io! , ca nervii mei facuti prastie nu mi-i da nimeni inapoi si nici nu simteam nevoia sa-mi reconfirm talentele organizatorice. Asa ca incerc sa vad partea buna a paharului, soare, ocean, barbatul mergand in varfuri pe langa mine sa nu ma supere :wink:

Alaltaieri avuram incident. L-a intepat o bazaconie pe pitic. Urlete, astia de la hotel se uitau ca prostii, noroc cu doctor google ca am aflat ce e dihania si cum sa-l repar.

ma gandeam eu ca e acelasi, ca altfel era prea mult sa atragi numai colaboratori din astia. de nervi ziceam si eu. doar daca m-as fi ales cu o compensatie financiara de la vinovat mi s-ar fi calmat nervii cat de cat.

tocmai de asta mr. nu se baga, uneori tot spre enervarea mea, dar cica e mai safe sa ma ocup eu decat sa fie el de vina ca cine stie ce incurcatura s-a produs :joy:

mah, dar totusi, cand zici teapa, sper ca e vb doar de deranjul in sine cu reorganizarea si de nervii implicati, nu ca ati ramas si cu banii dati, nu doar necompensati in vreun fel.

Eu tocmai am planificat, confirmat și plătit, o vacanță în Tenerife, la începutul lui februarie.
Așadar, muncim o lună și după aia iar stăm nițel degeaba, dar la soare. La vară, vrem să băgăm un hiking, Kebnekaise și împrejurimi.
Dar până la vară, mai e!

ihhh, acum am bagat si io de seama linkul. aia e galera portugheza? :tired_face:

am fost si eu pe vreo doua plaje unde atentionau turistii cu privire la posibilitatea de a te ciupi dihania, care cica ar fi veninoasa si ar produce paralizie temporara, in caz ca de ea e vorba. ma rog, acolo avertismentul era ca poti sa o sfarsesti inecat din cauza muscaturii care te paralizeaza, consecinta fiind ca nu mai poti inota.

cum ai “reparat” copilul?

Sa va fie de bine tot ce ati mancat de Craciun!
@Mother_Abigail sper ca e bine cel mic.
-27 C , frig de iti ingheata globul ocular, nu m_am putut da cu schiurile, poate maine, cand o sa ma imbrac mai bine. Copilul insa, zburda pe partie fericit, nu simte gerul :smile:

Distractie frumoasa @Mother_Abigail, Iubesc Seychelles. Nu stiu de lighioana aia, pe mine m-a biciut un blue jelly fish in Barbados si a fost ca o urzicatura pe mana dreapta. Ustura ca dracu, mi-au pus aloe vera si am umblat cu frunza dupa mine 2 zile :slight_smile:
@Sibipa la -27 skiatul nu mai e fun, mai bine la un vin fiert la gura sobei
Numa eu muncesc zilele astea?

Fix lighioana d-aia imi agresa minorul - bluebottle cica ii mai zice

Și eu, și eu. Azi dimineață mă trezii la 4, mâine scap în cel mai fericit caz cu 9 ore.

Salutări din Guantanamo :smiley:

dupa ce mergi in Australia astea toate par niste furnici enervante :sweat_smile: acolo toate incepeau cu “the most poisonous…” si parca toate sunt la mega dimensiuni… eg:

in australia am facut snorkeling la marea bariera de corali. mi-au dat un costum care avea inclusiv manusi si sosete :smile: acolo a fost unul dintre locurile in care am auzit de meduza aia portugheza. da cre ca totusi nu arata ca asta a ta :thinking: bine, e drept, nu am avut onoarea sa o vad pe viu ci doar in poza :grin: