Loc pentru taifas

De ieri astia ne tot sperie ca vine zapada. Ajuns aseara acasa, in statie toate monitoarele erau cu alerte: travel disruption expected due to snow bla bla bla. Pe jos uscat.
Bai dar ce smecheri sunteti voi. Nici nu a picat fulgul de zapada si deja anuntati intarzieri si alte cele.
Ma trezesc de dimineata…ploua torential. Zapada my ass.

Hai ca e vineri :smiley:

Plănuiesc, o călătorie la Roumanie, în iulie. Cu trenul :grin: Singură.
Pfffff, ce-o să-mi mai placă!

Cu trenul de la Suedia?

Asta vroiam sa intreb si eu. Mi se pare o idee minunata, inafara faptului ca nu distruge planeta.

Da, am căutat puțin, aseară, să văd opțiuni. Interrail pass, 518 €, călătorii nelimitate în Europa, timp de 22 de zile. Dacă îl cumpăr înainte de 28 februarie, upgrade la cls I, free.
Am de gând să fac opriri, în Hamburg, Berlin, Praga, pe drum spre România și să mă întorc, cu popas în Budapesta, Viena, Frankfurt. Mi se pare mai mișto, decât alergatul isteric după avioane, cu două ore de așteptare înaintea zborului, plus călătoria eficientă și seacă. Vreau molcom, să văz lucruri și oameni și să mă scobor din tren, unde mi se pare interesant.

Interrail pass :heart_eyes::heart_eyes: am vrut să-mi iau prin 2007, era planul meu pt vara aceea. Apoi m-am măritat.

Ptiu, ptiu!! Scuipă-n sân, că mă rupe mama, dacă am tupeu s-o sun, că nu mă duc, că mai bine mă mărit! Cu aracul de la roșii, îmi dă, până mă satur de măritiș! :grimacing:

Lasa ca le faci pe amandoua, vii acasa si te mariti😀

Cred că azi a fost apogeul vremii împuțite, de când trăiesc eu, în Suedia.
Ploaie, amestecată cu zăpadă cu fulgi mari și grei și uzi, vânt rece și niște rămășițe de gheață, pe drumuri.
Am fost bine echipată, arătam ca un Teletubby în mizerie, dar n-am simțit nici frig, nici umezeală,.
Se confirmă, așadar, că nu vremea e împuțită, ci hainele sunt nepotrivite!! :grinning:

Foarte tare treaba cu trenul, fa bine si insfaca beletu’, sa te tragi cu clasa 1. @samoa

Stiu ca v-am mai povestit de vecina mea, dar simt nevoia sa constat DIN NOU ca as vrea sa am si eu deasupra mea, ca tot romanul, o vecina care ia o bataie din aia zdravana, cu urlete de durere, dupa care nu se poate aseza pe wc o luna de zile si tot atata timp nu isi poate duce mana la gura.

Ei bine nu, eu am pe una care e combinata cu un bou ce vine la ea ocazional, de obicei dupa miezul noptii si care are doar doua setari:

• ori se cearta si tipa la ala ca disperata pana cand ala sfarseste prin a pleca si a o lasa pe ea sa injure ca la balamuc
  • ori face sex cu strigaturi la ore la care de obicei fraierii din campul muncii dorm

Intre astea doua functioneaza doar pe modul: scandal cu orele la telefon.

Partea buna e ca isi are resedinta deasupra mea cu pauze de 2-3-4 saptamani, o data la cateva luni.

Partea proasta e ca azi a revenit dupa o pauza de genul asta si mi s-a reactivat dorinta de a avea si eu o vecina din aia batuta la sange in locul asteia!!!

Păi asta intenționez să fac :grinning:
Cu ocazia asta, am constatat că la Suedia, ne arde la buzunar, exemplar. Adică, prețul pe .com e 532 de coco.
Dacă îl iau de pe .se, costa 717 coco. Mno, nu-i fain! Noi avem oricum, niște taxe uriașe, pe “lux” adică parfumuri și cosmeticale, de călătorii, nu știam! :face_with_symbols_over_mouth:

Bine ca te-ai uitat si Poti lua *ieftin".
Eu sunt la Aeroport si degust tuicile lor, cred ca ajung pe 7 carari la avion :grin: Bine totusi ca am avut parte de un mich dejun substantial.

Bună dimineața! Am găsit tren direct de la Malmö la Berlin. Aprox 12 ore. Tren de noapte. Cu locuri pentru odihnă, sau cușete, la alegere. Bun! Ideala umblatului cu trenul, incepe să-mi placă, din ce în ce mai mult! :grinning:
În rest, șed în pat și beau cafea, tare e faină, libertatea!

Fiica-mea s-a plimbat cu trenul o vara intreaga, acum cativa ani. Nu in toata Europa, ci numai Germania si tarile vecine. La inceput au zis si prietene de-ale ei ca-si iau si ele bilet dintr-asta, dar pana la urma a fost singura. Si a inceput catinel, cu excursii de-o zi, apoi din ce in ce mai departe. A fost sensational!
Si ea a avut biletul pentru clasa 1, in garile mai mari sunt si lounges pentru astfel de pasageri.
Eu am revenit acasa ieri dupa-amaiaza, m-am schimbat si m-am dus direct la yoga.
Azi va fi o zi foarte lunga la serviciu.

Sunt ingropata in treburi. Sper sa supravietuiesc acestei saptamani.

Acest maidanez era de dimineata in curtea blocului. M-am sters la ochi in prima faza crezand ca inca dorm si visez :smile:

Sper ca nu era un maidanez agresiv, în poza pare blând :grin:

Maidanez agresiv?!?! Cine a mai auzit asa ceva. Aiurea, doar simte omul rau. Cum sa fie Bubico agresiv?! :joy:

Uitasem de replicile babelor cu care ma injuram pana nu mai puteam, pe tema patrupezilor pe care ii cresteau printre blocuri.

Lebadutza era zen insa :smile: Englezul de la administratie deja daduse telefon la protectia animalelor. Imi spunea ca suspecteaza ca are ceva problema la aripa.

Ii era frig si vroia un pic de liniste.
Am vazut aici la tv cum o rata a aterizat pe un balcon, a facut oua, le-a clocit acolo si apoi oamenii din apartament au avut bataie de cap sa duca tot familionul la apa.

Vara trecuta, niste vecini de la parter au descoperit ditai cuibul de ratuste salbatice in balcon :smile:
Au venit englezii de la protectia animalelor si au mutat familionul inapoi in salbaticie. :smile: