Manichiura - pedichiura

In sfarsit am reusit sa imi gasesc o nuanta de oja mai nude care sa imi placa mult de tot - de la Essie nuanta Eternal Optimist. E prima data cand incerc si Essie si imi place mult. Se intinde usor si are luciu. Nu stiu inca cat rezista pe unghii.

Pe langa asta am mai luat din Boots un spray pentru uscare rapida. Fff bun. Pe asta chiar il recomand daca il gasiti pe undeva. Mi-am facut manichiura seara si m-am bagat destul de repede la somn. Stiti si voi ce se intampla cand faci miscarea asta: dimineata te trezesti numai cu dungi si semne pe oja. Nu si acum. Am dat cu spray-ul s-au uscat imediat. Iar dimineata m-am trezit cu manichiura impecabila :smiley: Now that’s a first.
Va fi nelipsit produsul in casa mea :smiley:
Elegant Touch - Rapid Dry For Nails
http://www.boots.com/en/Elegant-Touch-Rapid-Dry-Spray_1037569/

Haha, o am de aproape un an. Ține mult pe unghii.

f f faine unghiutele! Ale mele is belite rau perioada asta, le curat putin si o sa le dau cu un rosu de la OPI pentru serbarea lui praslea de maine, ma fac diva :laughing:

Ahh nuu, eu luai o poza de pe google la intamplare. Dar doamna @Samoa are o manichiura perfecta :heart_eyes:

Raportez ca se tine fff bine oja pe unghii: cu smotru facut, ceva gatit in weekend. Brici este :smiley:

Asa ca cred ca o sa ma duc sa ma mai cadorisesc cu o alta nuanta Essie :smiley: asa de Craciun.

Eu sunt comodă. Merg la Eva Salon fix din Auchanul de vis a vis. Folosesc oja OPI și sunt extrem de încântată de manichiurista mea, n-as schimba-o pentru nimic.
Îmi plac și serviciile lor cosmetice, în schimb n-as opta ever sa-mi tund parul aici. În 6 ani de când frecventez salonul, nu m-a impresionat în mod plăcut nicio coafeza.

Luna asta sunt “fata verde cu unghii padure” :joy:

Ati prins de veste cu trendul asta cu deshtele de la picioare nelacuite? Din partea mea sa umble fiecare cum doreste, dar eu pentru mine fara couleur pe ele ma simt neterminata cumva.

Inseamna ca sunt in trend :smiley: Nu mi-am mai pus culoare pe ele de nu stiu cand. Si asta pentru ca daca manichiura mi-o pot face singura ff bine si eficient, pedichiura e un chin de una singura. :)))
Asa ca am ajuns ff minimalista. Dar da, si mie imi place cu multaaa culoare :smiley: :smiley:

:joy:
La mine nici French sau Nude nu au succes din cauza ca ma simt neterminata, d-apai asa, dejte chele?!
Trendurile astea apar din motive - probabil - de servicii scumpe si calitate indoielnica.

Am scăpat în parfumerie, mare greșeală a făcut să mă lase singură

N-am mai avut unghii argintii, de la începutul mileniului 3!
https://www.opi.com/color/nail-lacquer/amore-grand-canal#pSeqMZrGYgV5BXb4.97

Asta am mai avut-o, dar e pe terminate. Și am luat și una nude, pentru când vreau să ies în evidență :stuck_out_tongue_winking_eye:

https://www.grandparfym.se/varumarken/elizabeth-arden/e-a-green-tea-honey-drop-500ml

https://www.grandparfym.se/varumarken/elizabeth-arden/green-tea-ener-shower-500ml

Și încă o mulțime de nimicuri, cremă de mâini, discuri demachiante, pile de unghii,. Am spart niște marafeți mulți. Să-mi fie de bine!

io am niste unghii care imi dau mare bataie de cap. din fericire am o manichiurista exceptionala, care imi e si prietena si care ma rezolva acasa, asa ca imi permit tot felul de fandoseli. la maini port de obicei semi. manichiura facuta de mine cu oja normala iese din discutie!

la picioare e ok oja normala. le dau cu oja doar vara, cand le defilez in sandale. cand trec la pantofi nici gand sa le mai dau cu oja, dar tot ea mi le intretine.

cand si cand fac pauza de la semi permanenta, perioada in care folosesc un intaritor absolul miraculos, pe care toooot ea mi l-a recomandat si mai este si la pret de chilipir:

https://comenzi.farmaciatei.ro/ingrijire_personala/ingrijire_maini/ingrijire_unghii/tratament_regenerator_total_action_nail_therapy_8in1_12_ml_eveline_cosmetics-p10048735

recomand oricui are probleme cu unghiile sa incerce maclavaisul minunat.

Eu am unghii ca stânca, pilesc la ele, o oră jumate, la fiecare două săptămâni, ca să le scurtez. Și nu cu pilă de-aia fină.
Mi le fac singură, de la 13 ani. Cu ochii închiși le fac! Și jonglez cu culorile, după chef. În ultima vreme, sunt cam putoare, schimb culoarea o dată la săptămână. Acum 3-4 ani, le coloram în funcție de ținută. Mi se pare o pierdere de vreme, la ora actuală. Mai bine mă joc!

you are hired! :smile:

eu daca ma dau singura cu oja ma fac pana la cot. nu imi iese frate! si nu exagerez cand zic ca ma fac pana la cot :grin:

iar unghiile mele se exfoliaza cu drag si spor.

nu mai zic cum e cand incerc sa imi tai eu cuticulele sau indraznes sa folosesc forfecuta :grin:

Astea sunt.

PA! AU REVOIR! GOOD BYE! :rage:

astea sunt ale mele :unamused: facute de ea, evident! daca le faceam eu era jale!

iaca si varianta mai nuda! facuta tot de ea :smile:

iti zic, ceea ce reusesc pe cont propriu nu e de afisat :smile:

Păi ce au mah? Sunt chiar faine, dar ai forma un pic mai rotunjită. Eu nu am niciun merit pentru forma unghiilor, au venit la pachet! Mie mi se par faine, unghiile tale, indiferent cine le migălește.
Eu am fost la manichiură, o singură dată și-mi venea să-i iau ăleia scula din mână, să-i arăt eu cum se face! Și era înceată măăăă și pilea acolo hârșt-hârșt și nu mai termina!

PS. Le-a văzut și Gagicu și a dat aprobator din cap. Și-a zis “alea sunt unghii faine, faine, care e problema?”

mah, la salon e nasol in general. nu am plecat niciodata de acolo prea fericita. fatuca asta in schimb e divina si cand lucreaza la salon. din fericire io pot sa o iau la mine acasa, altfel timp sa ajung la salon era putin probabil sa gasesc, mai ales ca e un salon intr-o zona in care eu nu am trebi ever.

cum mah ce au unghiile mele. sunt micute asa … ca de copil :smile: bine, si mana o am mica, dar mi-ar placea si mie unghii din alea de diva, ca ale tale :smirk: