Manichiura - pedichiura

Unghiile “de divă” cer întreținere și după cum spuneam, pierd o grămadă de timp, bijuterind la unghii. Din păcate, sunt atât de obișnuită cu ele așa, încât nu mă suport cu ele neîngrijite.

Sa va zic, sa nu va zic… :thinking: Hai ca zic: am peste 100 de oje :flushed: Si nu-s vreo impatimita a manichiurii, mi se trage de la a nu putea trece pe langa o parfumerie fara a nu gasi vreo nuanta care-mi “trebuie” (am unele oje care numai producatorul stie care o fi deosebirea intre ele, inafara de nume :rolling_eyes: ). Dar gata, mi-a trecut, nu-mi mai cumpar. Si tin o gramada, nu se usuca, nu nimic.
@Queen, si mie-mi plac unghiile tale, nu stiu de ce te plangi.
Personal prefer unghiile scurte de tot la mine, dar cum sunt o lenesa, le scurtez (de tot :grin:) numai la 3 - 4 saptamani. Manichiura mi-o fac saptamanal.

:smile:
Eu m-am oprit în momentul în care nu mai încăpeau în cutia asta:

Acum, dacă am trecut la semi-permanentă, n-am mai cumpărat.

mah si eu, care sunt culmea nepriceperii in materie de unghii, stransesem o ditamai cutia cu oje. bine…nu chiar 100 ca @Travelerista, dar pe la 40 tot ajunsesem. pana intr-o zi cand mi s-a pus pata pe ele si le-am facut cadou unora mai indemanatice. acum mai am doar vreo 10 :grin:

În jur de 50, maxim 60 am avut și eu. Atunci mi-am dat seama că am o problemă, când am început să mă gândesc că îmi trebuia o a treia cutie, pentru oje. Am folosit încet, încet tot ce aveam în stoc, acum am maxim 15. Și tot mi se pare că-s multe, din cauza nuanțelor de roșu.
Acum sunt în plin proces de bijuterit unghii. Culoarea săptămânii, va fi negru. Ca inima mea, la gândul că de mâine, adio viața ușoară, încep munca pe bune :cry:

Singura scuza pe care o am e ca noi suntem doua la ojele alea (dar fiica-mea n-a fost vreodata atat de nesabuita ca ma-sa, cumparate de ea cred ca nu-s nici macar 5). Si uite-asa sunt si niste culori la colectie pe care eu nu le-as pune vreodata pe unghii.

Si cam astea-s culorile in care-mi scald mainile vara

Si eu am o gramada, arunc din ele, cumpar altele. Insa la maini n-am pus nimic de 2 ani cel putin. Doar la picioare, indiferent de anotimp. Rosu in general, dar acum le am albastre , am agatat din mers una ieftina de la golden rose, mi-a picat nuanta cu tronc :grin:
Poza de pe net

Insa de baza ramane OPI Malaga Wine :heart_eyes:

Eu imi cumpar de fiecare data cate o sticluta, doua de Opi cand ajung la Abbate in Bucuresti :smiley:
Si pentru ca ajung cam o data pe an :smile: am reusit sa tin colectia de culori sub control.
Vreo 5-6 nuante de rosu, vreo 2-3 nude/bejuliu si vreo cateva mai turbate: albastru, verde etc.
Ia ca o sa le numar de curiozitate cand ajung acasa :smiley:

@Queen si mie imi plac unghiile tale :wink:

Vai, ce de gherute frumoase pe topicul asta! :heart:

Saptamana asta am prestat unghii rosii si scurte, cam asa se prezinta

Muhaha, brilliant minds think alike :joy::joy:
Prestate pe fugă, înainte de antrenament. Din întâmplare, am bluză fix în aceeași nuanță.

Avem forma unghiilor absolut identica, as fi putut jura ca-i mana mea cand am unghiile un pic mai lungi :grimacing: Acu’, nici macar nu mai pot zice ca ai unghii misto, ca-mi suna narcisist rau… :blush:

Las că zic eu: ce unghii mișto ai, bre @Mother_Abigail! :grin:

io am decis sa fac o pauza de la semi si lacuri colorate. de intaritorul asta de unghii, care este incredibil, v-am mai zis:

http://www.evelinecosmetics.ro/tratament-8-in-1/p-371

tot de la ei am acum dizolvantul de cuticule, adica asta:

https://comenzi.bebetei.ro/mama_si_copilul/articole_ingrijire_mama_si_bebe/diverse/tratament_pentru_cuticule_nail_therapy_12_ml_eveline_cosmetics-p10082529

eu am avut multe produse de genul asta, dar nimic atat de bun.

bine, daca nu mi le recomanda tipa care imi face unghiile, nu m-as fi apropiat in veci de ceva ce costa 10 lei, in ideea ca sigur e o porcarioara ieftina, dar bate detasat orice produs de la OPI de ex, gama pe care o folosesc de obicei.

Oje iau de la OPI, nu mereu, dar au o gamă de culori, uriașă, bat la pielea goală, oricare altă marcă.
Baza și topul, le am de la Sephora. Topul de la OPI, am impresia că se îngroașă, când ajunge la jumătate sticlei.
Pentru cuticule, am ăsta, de vreo 3 ani:

https://m.kicks.se/isadora/nail-cuticle-oil--p30273?brand=&product=30273

În materie de produse pentru unghii, nu am mărci favorite, de fapt caut să fie cât mai ieftine, respectând un oarecare standard de calitate.

eu luam cam de toate de la OPI si Sally Hansen. pt o nepriceputa la aranjat unghii as zice ca dadeam destul de mult pe ele. nu erau rele, dar nici wow. tratamente am tot incercat diverse. nimic extraordinar. dizolvant pt cuticule, e ok ala de la Sally. insa porcarioarele astea practic no name, sunt si ieftine si f bune. pana si eu pot observa ca sunt bune

Am avut o perioadă când cumpăram multe oje de la Kick’s, marcă locală, practic no name.
Foarte bune erau, din păcate gama de culori e acum foarte redusă, cu accent pe albastru și verde și mov, culori care nu prea intra în radarul meu.
Dpdv al costului, undeva la o treime, sau chiar un sfert din prețul uneia OPI.
Numai de-alea aș lua!

Culoarea lunii august:

De doua luni ma bate gandul de-un nude, dar cand ajung la salon, ma bucur precum un copil de toate culorile din stoc si nude imi pare anosta rau de tot.
La chisoare am ales taupe.

Culoarea săptămânii viitoare. În ton cu vremea care se anunță!

Sa ne pregatim pt 2018.