Mister, crima, thriller

Am ajuns si eu la partea a doua. Da, f tare si misto scrisa, fara povesti cheesy cum am intalnit la scriitoarele suedeze.

Nuu, nothing cheese. Dark nene! Dar f misto tot plotul si cum tot construiesc actiune peste actiune.

Ar iesi un film misto!

Desi are aproape 900 de pagini la mine, nimic umplutura, nici cea mai mica tentativa s-o mai iau pe diagonala.

Da mai e ditai cartulia :smiley: Dar io n-am probleme cu cartile mari.
Sunt deja la 55% conform Kindle! O cam da si in Hannibal bine de tot. Mi se pare foarte interesant accentul puternic pus pe tot ce inseamna disociere in cazuri de traume puternice. Incredibil cum se poate dubla totul in creieras.

Abia las cartea din mana. Merg ca un zombie cu kindle-ul in mana in drum spre birou si inapoi spre casa :smile:
O tot da din suspans in alt suspans. Cred ca va iesi la iveala o porcarie si mai mare decat vedem. Prea erau toti masculii aia cu functii si bani legati intre ei.

Aaa, nici eu n-am probleme cu cartile mari, chiar deloc. Am probleme cu alea care baga umplutura fara sens.
Sunt la 436/897, ma tin dupa tine :grin:
La fel cu ochii in ea pe drum si seara pana mi se inchid obloanele :grin:

Sa vezi tu ce oftica pe noi cand o sa o terminam :smile: E greu sa gasesti o carte din asta horror sa te tina asa in priza, si-n mister :smiley:

Aahhh, un singur lucru nu mi-a placut si mi s-a parut ca a fost asa pe stilul smuls ā€œhai sa bifam o tema de actualitateā€: relatia dintre politista si gagica. Aia mi se pare ca a macanit rau de tot. Hai ca nu cred ca treci chiar peste noapte de la casnicie, plod etc la relatie si indragosteala cu sexul opus. Dar in afara de asta, mi se pare ca se leaga totul ff bine.

Eu am o maare nelamurire, pe goodreads apar 3 carti din seria Victoria Bergmans in suedeza, iar in engleza doar The Crow Girl. oare traducerea le cuprinde pe toate 3? Asta asa, sa nu-mi fac sperante desarteā€¦
Ce? e clara treaba cu indragosteala? Eu ma gandeam ca este vorba doar de curiozitate si fascinatie din partea politistei.

Nunu, traducerea in engleza este integrala. Imi dadusi emotii :smile: Uite asa apare titlul pe goodreads.

The Crow Girl (Victoria Bergmans svaghet #1-3)

Mai inca nu s-a concluzionat asa totul. Insa vad semnele. Ba ca se tot gandeste politista ca ii e dor de ea, ba ca ce ar vrea sa o simta langa ea etc.
Concret, concret inca nu am ajuns la miscari mai serioase.

Da tu, era sub nasul meu si n-am vazut 1-3.

Mi-au placut cartile :slight_smile:

Trei sunt, nu? Le am in telefon si le-am tot ocolitā€¦

Dap, 3. Nu cred ca a mai aparut vreuna intre timp.

Eu citesc acum ā€œCartea Oglinzilorā€/ Eugen Ovidiu Chirovici.
E tot din seria romanelor polițiste, amestecat cu psihologic.
Pare o pictura a lui Picasso, frĆ¢nturi de ici, povestiri de dincolo, Ć®ncet, Ć®ncet, se dezvăluie misterul unei crime, neelucidata de mai bine de 20 de ani.
Din păcate, e Ʈn varianta tipărită. Parca merge mai bine la plajă :slight_smile:

Am terminat aseara The Crow Girl. Eu i-am dat 5 stelute pe goodreads. Desigur, are si faze mai de dat ochii peste cap, dar nu cat sa tai o stea, cel mult jumate. Asa ca am rotunjit in sus :grin:

Eu mai am vreo 15% din ea. Pe alocuri mi s-a parut putin lungita si combinata cu de toate. Ar fi mers un pic mai finisata.

Gata, am terminat cu suedezii pentru o vreme, ma mut in Irlanda :grin:
Mi-a facut asta cu ochiul

Toata seria, numerotata frumos 1-6, epub, aici :wink:

Am terminat si eu The Crow Girl. In primul rand rand chiar mi s-a parut prea lunga. In al doilea rand, spre sfarsit a reusit sa ma irite cu toate combinatiile alea aruncate claie peste gramada: Ucraina, nazism, pedofilie etc.
Asa ca am reusit sa o duc la sfarsit doar asa, ca sa nu zic ca n-am terminat-o. Curiozitatea de la inceput se dusese pe Dunare. Chiar ar fi fost ff misto cartea daca o mai taiau un pic la editare :smile:

Mi-a placut mult, stilul e alert si realist. Povestea fostei sotii a unui criminal in serie, care incearca sa-si refaca viata si sa faca fata oprobriului public si justitiei de pe internet ā€œNu se poate sa nu fi stiut si e oricum vinovata fiindca ar fi trebuit sa-si dea seama.ā€

Foarte misto. Mi-a placut mult.

Acum am inceput The Child - Fiona Barton