Mister, crima, thriller

Descrierea de la The Child mi-a adus aminte de o carte foaaaarte misto, citita acum vreo 15 ani. Daca va plac povestile cu Alabama si personaje sudiste, go for it!

Am termina-o azi, n-am mai avut rabdare pe audio si am luat-o la ochi :grin:
Intr-adevar, faina, nu o lungeste aiurea, pana in 300 de pagini. Ultima parte m-a tinut cu sufletul la gura de nu m-am lasat pana n-am dat-o gata.
Abia astept sa apara a 2-a, in decembrie!

Am dat gata The Child de Fiona Barter. Mi-a placut f mult cum a fost scrisa. Iar povestea nu a fost extrem de previzibila.

Am luat la citit seria de carti islandeze de Arnaldur Indridason.
Vad ca exista si traduceri in romana. “Orasul borcanelor” ar fi prima.

Draguta pentru cine are chef de un thriller alert (personajele sunt un sot abuziv si manipulator si o sotie care incearca sa scape din capcana unui mariaj aparent perfect), desi cartea e fara prea mari pretentii intelectuale si uneori usor neverosimila.

Am citit-o si mi-a placut. Evident, exact cum spui si tu, fara sa ai pretentii de cine stie ce capodopera. Dar chiar merge pentru un weekend in care neuronul e obosit. M-a tinut in priza.

Si eu am citit-o pe nerasuflate.

Lecturile din ultima saptamana. Foarte misto amandoua, firul narativ te tine in priza si-ti strange uneori stomacul, limbajul e smart, personajele sunt credibile, recomand.

Eu nu mai las din mana (sau din urechi) The Breakdown by B.A. Paris, daca tot mi-ati amintit de Behind Closed Doors. O am si pe audio si cand nu pot sta cu ochii in carte, imediat bag un capitol doua pe audio :grin: La fel ca pe cealalta, nu o pot lasa si pace.

Suna bine @Mother_Abigail , pe prima o am si eu, cred ca ma apuc imediat dupa asta.

Acum m-am apucat de Gone girl, deocamdata imi place de numai! :heart:

Si nu, n-am vazut filmul, deci fara spoilere va rog!!! Recunosc deschis ca-s geek, acum vreo 10 ani facura toti misto de mine ca era in mare voga Slumdog Millionaire, tocmai castigase Oscarul, si numai eu eram senina si cretina - Aaaa, nu l-am vazut, da’ am citit cartea! :rofl::rofl::rofl:

S-a notat The Breakdown :wink:

Ce chestie, tocmai am terminat-o. Sau mai bine zis, am devorat-o. Mi-a plăcut la nebunie, autoarea chiar e talentată. Și finalul e ceva de genul ”stai așa, deci cum…?” :smiley:

Ce mai citesc eu acuma, după asemenea trufanda, aia e întrebarea.

gata, am terminat-o. 70% m-a tinut cu sufletul la gura desi am intuit macar jumatate din adevar. Dar, am simtit atat de intens trairile personajului principal, de n-am putut s-o las :joy: Apoi vine partea de dat ochii peste cap. Grav :)))) Dupa care iar m-a resuscitat putin, iar la final am zis … aham.
Bunicica, dar cred ca e genul de carte care ar da mai bine intr-o ecranizare. Ii dau 3* pe goodreads.
Gone Girl am vazut filmul, dar nu-mi amintesc decat de blonda si de Ben Affleck, si o nebunie ca ba e asa, ba e invers, fara prea multe detalii, prin urmare am si eu cartea pe lista cat de curand.

O am si eu in lista :grin: Ce bine ca ai zis ca e misto. Mi-era teama ca pt asa subiect, scrisul e mediocru.

Sunt pe terminate cu Jar City-ul islandez. Ma asteptam la o atmosfera putin mai intunecata. Parca e usor statica si fara suspans.

hihi, pai cum te-am vazut ca ai bagat-o in lista, hop si maimuta! :smiley:

Am terminat The Butterfly Garden. Holy shit. Nu cred ca am citit ceva mai creepy de atat.
Inca nu incep a 2-a, trebuie sa ma scutur bine inainte.

:smile:

Deci pun pariu ca n-ai citit The Crow Girl recomandata de @Daria

Nu pune ca pierzi :sweat_smile: Am citit-o de cand a recomandat-o, dar tot asta m-a lovit mai tare.

Ok, hai ca acum sunt curioasa de-a binelea cu gradina asta de fluturi. :slight_smile:
Momentan insa am inceput The Thirst, ultimul roman din seria Harry Hole de Jo Nesbo. O dau gata si ma apuc si de fluturi :smile:

Am si eu seria asta. Le-ai citit pe toate? ma cam ia ameteala cand vad serii lungi.
Vreau sa incep asta azi.

Da, am citit toate romanele Harry Hole. Mie mi-au placut f mult. Dar nu e musai sa incepi cu primele carti.