Mister, crima, thriller

Am citit anul asta o carte din seria scrisa de Jo Nesbo si mi-a placut mult. Fantoma trecutului. Nu e prima din serie, dar n-am simtit ca ar lipsi ceva. :slight_smile:

Am citit si eu e ** The Breakdown - B A Paris.** Sincer, m-a cam dezamagit… O lalaie 90% din carte cu amneziile eroinei, sunt tot felul de chestii previzibile in prima jumatate a cartii care indica direct complotistii, iar finalul e rezolvat rapid, in cateva pagini si eroina are revelatia adevaului doar datorita unei situatii gen deux ex machina, care brusc o face sa se destepte - not buying it.

Pentru saptamana asta mi-am propus:

Ultima pare ceva pe stilul The Butterfly Garden, sper sa nu-mi para rau… Pentru fanele fluturilor, mai am ceva pe acelasi calapod, mie mi se paru mai spooky si a reusit sa ma prinda

Si pe langa atata chewing gum for the brain, m-am pus sa (re)citesc John Irving, deocamdata am vreo 4 descarcate pe kindle, sper sa le infrang in saptamanile care vin. :smiley:

Am vazut serialul! Primele 4-5 episoade a fost ok, apoi elementul repetitiv devine obositor. In rest, oarecum previzibila povestea, mai ales ca subiectul e unul kinda hot, in zilele noastre si e stors la maximum.
Poate ai totusi noroc si cartea e mai faina!

Am terminat-o cu chiu cu vai, sunt foarte nedumerita de ce are 4,33. I-am dat 1*.

Asa rau te-a enervat? :smile:

Eu continui cu The Thirst a lui Jo Nesbo. Imi place mult. Bine, m-am si atasat de personajul Harry Hole asa ca citesc cartea si pentru povestea lui.

pai asta este, nici macar nu a reusit sa ma enerveze, m-a lasat rece. Nu are nimic, nada de nada.
In schimb m-au enervat review-urile
Il spoileresc. Și avem un bucata psihopat la costum ofticat pe femeile destepte. Il cunoastem. E cu sange mult, clesti, ciocane, bate, dinti.
Avem una bucata politist ultra mega sexos dar impotent si deprimat pt ca trauma.
Avem una bucata politista smartass but no so smart cand o rapeste psihopatul in cel mai stupid mod posibil.
Avem una bucata stalkerita de politist sexos care bine ca l-a stalkarit, asa a mai aflat si el cate una alta despre caz.
Condimentat cu niste adolescente abuzate in alt context, bebelusi morti si iaca v-am spus povestea.
Frate, 4,33??? :dizzy_face:

Nu te pui cu gustul omului :)))
Stii ca si noi am orpilat publicul pentru ca am fost incantate de o ieftinaciune care ne-a tinut in suspans. :smile:
Am si uitat cum se numea :smile:

Behind Closed Doors? Haidi ca a fost mult peste.
Cu asta am crezut ca e ceva in neregula cu mine, sau am citit alta carte. M-am linistit, mai sunt altii de aceeasi parere… putini, dar sunt! :sweat_smile:

aia :joy::joy::joy::joy::joy:

2,5 out of 5. inca stau pa ganduri cum sa rotunjesc pe goodreads, in sus…in jos… :joy:
Nu a fost rea, dar o buna bucata am avut senzatia ca ma uit la un episod din Scooby Doo :joy:

Scooby Doo :joy::joy::joy::joy:

Pe mine m-a prins rau The Thirst-ul lui Jo Nesbo. A inceput sa imi dea niste emotii mari de tot :smile: Imi venea sa mai merg niste statii cu metroul de dimineata :smile:

Pt o saptamana, cat mai am ceva de lucru mai serios, mai caut una din asta pe care sa o pot lasa din mana :grin: , iar dupa ce mi se linistesc lucrurile, ma apuc si eu de Jo Nesbo, sa ma uit prin folderul din dropbox ce am si ce nu, sunt destul de multe acolo (aviz amatoarelor :wink:)

LE, aha, am 1-11, inclusiv The Thrist :grin:

ma gandesc cu recunostinta la tine de fiecare data cand dau o tura pe acolo :slight_smile:

Dar sa nu incepi The Thirst-ul :smile: Nu te-as trimite sa o iei nici de la prima carte, dar zau ca e pacat sa pierzi cum se dezvolta omul Harry Hole, plus actiunea si misterul care chiar merita.

Am incercat, pe cat posibil, sa le incarc in foldere, pe serii. Dar tot ma iau cu mainile de cap cand mai intru dar asta e, e maximul de ordine pe care am putut-o crea in haosul meu. In caz de va pierdeti rabdarea prin dezordinea mea, ma trageti de maneca :wink:
@Daria no no, incep frumos in ordine.

Aha, stiu ce e next, castigatoare la puncte The Good Daughter by Karin Slaughter pt ca:

1. Am inceput-o deja pe 4 Sept, imi zice goodreads, si stiu sigur ca am citit vreo 4 randuri din ea :joy:
  2. O am si audio frumos, elegant, pe capitole, pt cand trebaluiesc :grin:

Gata si ultima carte Jo Nesbo. Mi-a placut The Thirst-ul la nebunie. Si cred ca sigur, sigur mai urmeaza o cartulie :smiley: Abia o astept.

Acum am inceput o serie frantuzeasca. Philippe Georget - Summertime All the Cats Are Bored.

Pana acum imi place foarte mult The Good Daughter . Am citit cam o treime pana acum, daca merge tot asa, o sa-i dau 5* fara dubii.

Eu sunt virgina la Jo Nesbo. Musai sa cumpar o carte.

Am luat o pauza din seria Harry Hole a lui Nesbo, sa citesc Killman Creek continuare la Stillhouse Lake. Mi s-a parut chiar mai buna decat prima.
Ultimele 3 capitole le-am bagat pe audio, f bine realizat.
I-am dat 4 stelute.