Mister, crima, thriller

Ideea romanului mi s-a parut ok, insa dupa ce treci de jumatatea cartii, hodoronc-tronc, se schimba toata situatia. Daca nu as fi citit ebook-ul, mai mult ca sigur as fi presupus ca lipsesc pagini din carte. A fost pe fuga rau, scriitoarea.

Nu e rea dar devine usor SF pe alocuri :smile:

Asta chiar mi-a placut.

I-am dat 2*, asta pt ca a citit bine tipa pe audio, altfel o amestecatura. Ca și cum cineva a luat Gone Girl, Girl on the Train, Behind Closed Door, Bring me back și altele cu bărbați sarmanti dar psihopați. Twist peste twist, iar ultimul absolut inutil, de m-a convins ca nu merita 3*.
Apoi m-am lămurit, autoarea a fost multă vreme editor, cred ca i s-au amestecat toate ideile în cap și a scos tocana asta.
Mai am vreo doua audio pregătite, pt ca am de gând sa întorc toată casa cu fundul în sus și-mi trebuie ceva să-mi bâzâie fără să-mi solicite neuronul prea mult.

Ah, uitasem si de audiobookul asta. Mai am vreo ora de ascultat.
Iritanta carte, agasanta scriitoare. De cate ori poti repeta aceleasi si aceleasi si aceleasi replici si intamplari?!
Am impresia ca e carte pt oameni senili, altfel nu imi explic. Partea buna e ca mi-a placut audiobookul. Cred ca incep sa devin fan :smile: :smile:
Cartea insa…mai bine va lipsiti.

Aoleu, fix pe asta o am pe poziții să-i dau cep în următoarele 5 minute. Ai ai…

Incearc-o. Audiobookul e ok. Imi place tipa care citeste. Nici actiunea nu e chiar de lepadat. Insa mi se pare ca scrie asta ffff prost.
Am si o problema cu repetatul si cred ca asta m-a iritat cel mai tare: “dad, you disgust me”. Auzita de 4613461836 in fiecare capitol/monolog care are un tata in centrul atentiei.
Asta e doar un exemplu.

Câte ore are?

8 h 24 min :slight_smile:

De ce, de ce, de ce, de ce mi-ai făcut asta??? :joy:
Așadar, cu ocazia asta m-am dus și am revizuit-o pe cea de dinainte, i-am dat 3, pt ca era nedrept.
I Am Watching You nota 1 cu felicitări.
Nu înțeleg review-urile de 4 sau 5 de pe goodreads.

Eu termin cu toate gospodinele care se trezesc scriitoare de mystery peste noapte și ne amețesc cu fanteziile/obsesiile/tocana din capul lor, și ma întorc la autori bărbați.
Harlan Coben, scriitorul care are un cameo in The Outsider a lui Stephen King, cică ar fi chiar bun și se face ca am o lista f lunga de cărți undeva bine pitite.
Încep cu

http://www.goodreads.com/book/show/43931.The_Woods

Ma despart de Coben la fel de fulgerător precum am început. După 3 cărți într-o săptămână, am realizat ca mi-a servit aceeași gogoașă. Mie îmi plac gogoșile, dar mai vreau și cu alta umplutura, altfel mi se ia. Am început cu The Woods, aparuta in 2001, mi-a plăcut. A doua, Tell No One, aparuta in 2007. Buna. suspans, acțiune etc. Totuși, regasesc in ea doua elemente majore din prima.
A treia, Don’t Let Go, aparuta in 2017. Se repeta cele doua elemente (importante) din primele 2, într-un context ușor schimbat. Mi-a lăsat impresia ca a scris-o sa mai scoată niște bani, fără sa își bata capul deloc.
Coben, adios!

Uhhh, de cand o asteptam :heart_eyes:

Cred ca imi iau audiobookul pentru ca nu mai am rabdare pentru apare ebook sau paperback la pret decent.

Cred ca am cumparat/ citit prima carte aparuta din seria asta.
E ok, dar nu pot sa spun ca mi s-a parut o revelatie.
Stii, citeam si tot cu gandul la atmosfera din Harry Potter ma duceam :joy:
Ei, da! Harry Potter ramane o piatra de temelie in literatura moderna. N-as da cartile lui din biblioteca personala.

Sunt totusi stiluri diferite :slight_smile: Nu as compara Harry Potter cu o carte politista.
Prima carte nici mie nu mi s-a parut cine stie ce. Dar apoi m-am prins actiunea si imi plac f mult personajele.

Mi se termina seria de Michael J Sullivan in curand si parca as vrea sa trec la altceva, iau o pauza de la fantasy.
Zici ca merita? Poti s-o compari cu ceva?

Hm…uite ca nu imi vine la ora asta nici cea mai mica comparatie in cap.
E o serie realista care are Londra contemporana in mijlocul actiunii. Parca aduce usor cu Jo Nesbo desi e mai putin dura actiunea. Give it a try. Ti-am zis, eu in principal m-am indragostit de Robyn si de Cormoran :smile:

Ei, da?
Deci sa trec peste experienta “Chemarea cucului” si sa citesc urmatorul roman.
Ia sa ii mai dau o sansa.
Nu le compar, dar citind primul roman avandu-l ca personaj pe Cormoran Strike, m-am gandit intruna la atmosfera din seria Harry Potter.
Asa, mister all around.

Da, prima carte nici pe mine nu m-a dat pe spate ff mult. Dar apoi si-a dat drumul la actiune. Brusc nu mai puteam lasa cartile din mana.

Acum bag in disperare la ultimul audiobook. Am avut noroc ca imi place si gagiul care citeste cartea.

Nope. Doar pt audio i-am dat 2*.
Pe scurt, un fel de Beverly Hills in jurul unei crime, clișee de genul tocilara se cuplează cu bad boy care nu era asa de bad, blonda prostuța care brusc se tunde și se deșteaptă etc șamd. M-am chinuit vreo 2 săptămâni sa ascult 10 ore de carte. Dar e citita mișto măcar, cele 4 personaje principale citite de persoane diferite. Tot nu merita.

Mie nu mi-a displăcut, nu e ceva extraordinar, dar merge… mi-a amintit întrucâtva de ”Cursa de șoareci” a Agathei Christie.
Bine, eu am citit-o, nu mă pot împrieteni neam cu audio book-ul.

La ce șantier am in casa in perioada asta, mi-e imposibil sa pun fundul jos la citit. La culcare iar nu prea am șanse ca în 3…2…1 mi se rupe filmul cu audio în casca. Lasă că vine vremea mea. Acum am început alta, deocamdată îmi place. Vad cât mi-o mai lua și asta :laughing: