Mister, crima, thriller

Dintre multele prostii citite/ascultate recent, Snap chiar mi-a placut ff mult.

Azi citesc asta. Merge. Îmi place thriller-ul scandinav în general, deși Stieg Larsson e absolut inegalabil și mereu mă trezesc comparând diverse cărți cu ”Millennium”…

Exact.
N-am gasit altceva care sa fie la nivelul Millennium.

Cam din categoria 3 la 10 lei, dar desi proasta a reusit sa imi ia gandul de la probleme, asa ca am fost indulgenta cu plotul ff subtire.

Am inceput de dimineata sa citesc:

A fost toata seria la reducere pe amazon asa ca mi-am burdusit kindle-ul. Pana acum imi place. E stilul englezesc.

@Nancy cred ca si tie ti-ar placea. Te stiu fan old British mysteries :smile:

Zici ca scrie fain? Am și eu o carte de-a ei prin casa, Eroare judiciara. În general nu m-au fascinat doamnele din Scandinavia, dar tipii da, scriu mișto.

Mie mi-au picat ochii recent pe niste recenzii la The Darkness. Mi-am bagat-o in lista. Da, si eu astept ceva mai fain decat seria Millennium

At sixty-four, Detective Inspector Hulda Hermannsdottir of the Reykjavik Police is about to take on her last case before she retires: A young woman, an asylum seeker from Russia, found murdered on the seaweed covered rocks of the Vatnsleysuströnd in Iceland.

When Hulda starts to ask questions it isn’t long before she realizes that no one can be trusted, and that no one is telling the whole truth. Spanning Reykjavik, the Icelandic highlands and the cold, isolated fjords, The Darkness is a thrilling new crime thriller from one of the biggest new names in Scandi noir

Da, e ok, nu ceva care să taie răsuflarea, dar pasabilă. Ce nu-mi place e că a ”marketat” cartea ca fiind una care tratează și subiectul tragediei din iulie 2011 de pe Utøya, când de fapt e un aspect menționat doar așa, tangențial…

Și eu am ”Eroare judiciară”, plănuiesc s-o citesc imediat după, ca să-mi fac o idee clară despre tanti.

Se pare ca am avut noroc cu ultimele 2.
Asadar,
1.

Mi-a plăcut, 4*. Îmi place autoarea, am mai citit o carte de-a ei.
Pe audio, m-a fermecat englezoaica cu cel mai British accent ever.
Și 2

Mai întâi tre sa menționez tipa de pe audio, Imogen Church, delicioasa! O sa mai caut cărți citite de ea. Apoi, cartea. Mi-a plăcut f f mult. Spre final nu am mai avut răbdare cu audio nici dat la 1.2, am luat cartea ca abia mai respiram. F f faina, unii zic ca e pe stilul Agathei Christie, însă pe mine m-a dus cu gândul la Rebecca, deși am citit-o acum vreo 25 de ani și mare lucru nu mai știu din ea. Și da, am simțit eu bine, pt ca la sfârșitul cărții este un Q&A cu Ruth Ware, autoarea, și spune ca Rebecca a inspirat-o. 5*

Am pus-o si eu pe lista :kissing_heart:

Am văzut, am văzut :laughing:

Mai asteptam pana la vara pt cartea doojpea:

Knife
11th July 2019

The brand new Harry Hole thriller from number one bestseller Jo Nesbo.

A man like Harry had better watch his back…

Țineți-vă departe de asta. Cel mai enervant main character ever, cea mai anosta, stupida poveste ever, o serie de clișee puse de-a valma peste un non subiect.

http://www.goodreads.com/book/show/27834600-in-a-dark-dark-wood

Acum citesc The Ousider - Stephen King.

Prima lui carte care reuseste sa ma prinda, dupa ceva vreme.

Citita. Nu spun nimic acum :zipper_mouth_face:, vorbim după.

Citit. Dezamagita. Prima suta si 50 de pagini avea toate ingredientele unui roman politist misto, ma pregateam sa-mi pun creierul la contributie sa gasesc solutia si p-orma fassss - criminalul e boogeyman.

Ma gândeam sa nu-i stric entuziasmul.

Am abandonat după a 3 a carte seria Grand County pt ca, deși îmi place f mult cum scrie tipa, ma enervează personajele principale de mor. Chiar nu i-au ieșit. Asa ca am zis sa nu mai fiu Gigi contra și sa ma apuc de cea mai lăudată serie a ei, Will Trent. Triptych e prima carte și m-a prins f tare. Tipa clar se pricepe la thrillere și, atâta timp cât nu baga scene romantioase libidiboase, totul merge uns.
Triptych - Karin Slaughter

@Daria ca tot cautai un audible. Dar asculta mai întâi, la mine citește un tip, George Guidall.

si la 1.2 este prea inceata! a creat atmosfera aia in casa, nu contest, dar mi se pare prea taraganata si diluata
Alergam pe banda si vorbeam singura azi dimineata cu povestitoarea: come on, let’s go :sweat_smile:

Eu sunt fascinata în continuare de Will Trent, azi trec la a 2-a carte. Din păcate am înțeles ca o baga în seria asta pe Sara din Grant County și nuuu, nu vreaaaau, o detestttt! Unde mai pui ca a doua, Fractured, e citita de cei de la brilliance și sunt fana lor no 1!