Mister, crima, thriller

Am terminat seria Will Trent, 8 cărți, următoarea apare la sfârșitul lui August și zău ca nu știu ce o sa fac cu viata mea pana atunci :joy:. O sa devorez tot ce mai am prin biblioteca semnat de Karin Slaughter, femeia scrie bine de tot.

Confirm, chiar e faina rau cartea. Incep zilele astea si volumul al doilea. Imi place si personajul mult :smiley:

Eu m-am apucat acum de seria asta

https://www.goodreads.com/series/55351-joseph-o-loughlin

Sunt la book 5 si inca nu m-am plictisit.

Mișto și seria asta, scrie fain Robotham, mai cuminte decât gagica asta pe care o citim noi acum. Am citit vreo 4 din serie, dar nu la rand. O sa reiau seria cândva, păcat ca pe audio le am citite de Sean Barrett și ma enervează moșul rău, nu prea îl inteleg😂

Am fost la pomul lăudat - mă rog, un fel de, citisem deja ”Biblia pierdută” și nu mă impresionase din cale-afară. Acum, după ce-am citit și romanul de mai jos, cred c-am încheiat definitiv socotelile cu scriitorul ăsta - așa celebru și aclamat cum e…

Capture

IMHO, a înghesuit prea multe subiecte într-o singură carte. Un secret teribil al lui Abraham Lincoln, care l-a transformat într-un susținător fervent al aboliționismului, deși înainte fusese în cel mai bun caz indiferent față de problema respectivă; o bibliotecă misterioasă, de-o valoare inestimabilă și, teoretic, demult dispărută; un atentat la viața președintelui Statelor Unite; mai multe organizații secrete, fiecare cu ritualurile și tainele sale întunecate; preoți corupți și / sau pedofili; un oraș mitic, despre care nu se știe dacă a existat vreodată cu adevărat; o călătorie în timp; trei Minotauri; agenți secreți cu multiple identități livrești.

La asta adăugăm sute de referințe culturale care se întrepătrund într-o revărsare de erudiție de necontestat, dar care la un moment dat tinde să devină obositoare. Lincoln, Biblioteca din Alexandria, șarpele cu pene, diavolul, Gargantua și Pantagruel, Papa Benedict, Jorge Luis Borges, Minotaurul, Donald Trump, zeci de referințe la cărți scrise de autori consacrați din Antichitate, un pitic și un uriaș (care personal mi s-au părut inspirați de două personaje din ”Twin Peaks”, mai ales că și aceștia sunt plasați în alt spațiu temporal), un ospăț roman prezentat cum altfel decât ultra detaliat.

Vorba bancului, am obosit eu de scris, d-apăi lumea de citit? :roll_eyes:

Capac la asta, am dat și peste un interviu cu omul și mi s-a părut foarte arogant. Făcea mișto de niște recenzii mai puțin entuziaste ale ”Bibliei pierdute” - un fel de ”sunt prea deștept să mă înțeleagă toți râtanii…”.

Să fie sănătos, mai sunt atâtea cărți mișto pe lume. Bunăoară, tocmai am început ”Chemarea Cucului”, prima din seria Cormoran Strike de Robert Galbraith (care e un pseudonim al lui J.K. Rowling). După primele 50 de pagini, îmi place mult. Personaje interesante, o poveste bine scrisă, deși nu colcăie de erudiție și referiri culturale :thinking:

Dintre toate cărțile mișto ale lui Karin Slaughter, Netflix a ales sa facă film după cea mai plictisitoare. Sunt curioasa cam cum va arata personajul principal, în carte mi se pare retardata.