Muzica clasică, leac de suflet

Ascultat, placut :slight_smile: Din pacate nu sunt atat de cunoscatoare de muzica clasica incat sa fac diferenta interpretarii in functie de dirijor sau orchestra… Am mai ascultat Bolero-ul in interpretarea orchestrelor Los Angeles Philharmonic (Mehta) si Vienna Philharmonic (Semyon Bychkov), si ambele interpretari mi s-au parut fabuloase, dar cum spuneam - sunt prea “la genunchiul broastei” pentru a putea avea pareri mai avizate…
Imi place insa maniera lui Celibidache de-a dirija, foarte expresiv mi se pare :slight_smile:

Exact la asta m-am referit, la el. Ca si mie imi suna la fel :sweat_smile:
Am ajuns la el citind comentariile de la bolero-ul lui Andre Rieu, varianta lui Rieu fiind clar axata pe show. Si acolo vorbeau unii despre al nostru si inregistrara aceasta veche de 45 de ani.
Mi-a placut mult.

Clar te pricepi mai bine la dirijori. Eu nu prea am fost atenta pana acum la ei, daca nu spuneai nici nu-i observam :blush:
Doar rusul ala mi-a sarit in ochi datorita scobitorii :blush:

M-a amuzat să citesc, într-una din cărțile despre cel pe care-l numesc ”second love of my life” :blush:, adică Mehta, că a fost solicitat odată să-l înlocuiască într-un concert pe Celibidache, care era bolnav. Și-a povestit că a avut mari emoții, dacă nu se ridică la nivelul maestrului? :slight_smile:
Au fost prieteni buni, de altfel, Mehta a dirijat în 2012 la Filarmonica din München un concert în memoria lui Celibidache, pentru că se împlineau 100 de ani de la nașterea lui :slight_smile:

Ce fain :heart_eyes:
Imi plac la nebunie povestile astea din culise. M-ai facut curioasa tare si ii pun biografia pe lista dupa ce termin cu Bowie :wink:

Teo Milea

Ce frumos!!! :slight_smile: Da, bine ales titlul… chiar nostalgie e starea pe care-o induce.

Una din lucrările lui Bach care mă omoară și mă învie. Comemorarea victimelor de la Nisa - și, acum, și a celor de la München. Ironia sorții, lucrarea a fost interpretată în München, sâmbăta trecută.
@Ziggy, m-am gândit și la tine, apropo de Gergiev… :slight_smile:

Multumesc @Nancy. Fara cuvinte. Of…

Una din piesele mele preferate din muzica clasica este Adagio in G Minor de Tomasso Albinoni :two_hearts:

Si o alta pe care o am pe repet dimineata in metrou, este Gymnopedie no.1: by Erik Satie

Recunosc ca nu ma pricep la imuzicieni, dirijori, teorii muzicale, dar ascult cu placere pentru incantarea auzului.

Adagio este f frumoasa.
A doua am mai auzit-o dar nu stiam cum se numeste si cine a compus-o.
Daaar, ceea ce mi-a sarit in ochi a fost titlul. Trebuie sa-i caut o explicatie, ca aia care imi vine mie in cap… :stuck_out_tongue_winking_eye:

Adagio e… de nedescris. Nu pot pune în cuvinte ce sentimente îmi induce melodia asta. Nostalgie, vise îngropate, doruri uitate, întrebări care nu-și vor găsi niciodată răspunsul. Și cu toate astea, mi se pare una dintre cele mai frumoase lucrări compuse vreodată.
Gymnopedie n-o știam, e interesantă :slight_smile: @Ziggy, abia după ce te-am citit pe tine am început să cuget la chestii necuviincioase :blush:

@Nancy No ce sa fac si eu la ceas de seara :smile:

Subscriu, “Adagio” e tulburatoare ,are ceva sfasietor in anumite parti.Si eu consider ca e o piesa nemuritoare,una din cele mai frumoase compuse vreodata.
Si pe T. Albioni l-a dat scoala venetiana de baroque :slight_smile:

Pentru mine, Boleroul lui Ravel e pentru totdeauna legat de magia dansului pe gheață al lui Jayne Torvill și Christopher Dean din '84:

@ChickyG superb! Piciorusele ei :heart:
Si mie imi place foarte mult proba de dans la patinaj artistic.

Mie-mi plac duetele. Una din ariile și interpretările favorite - La ci darem la mano:

Imi place mult piesa asta a lui Michael Hyman:

A fost tema muzicala a filmului The Piano cu Holly Hunter si Harvey Keitel, dar si pentru serialul Downtown Abbey.

Foarte frumoasa :heart_eyes:

E foarte frumoasă, nu o știam, mulțumesc!!! :slight_smile: