Muzica clasică, leac de suflet

Se potrivește de minune cu vremea.

@ doarunom :"The Piano " … ce film ! Magnific :sparkling_heart:
Regia feminina se vede cu ochiul liber, in sens mai profund l-am vazut ca o metafora a iubirii si destinului.

Nu știu dacă voi ați ascultat până acum muzică de cameră compusă de Beethoven. Eu, spre rușinea mea , abia în seara asta am descoperit cvartetele de coarde - și m-a trăsnit revelația: ce-am păzit de nu le-am ascultat niciodată?! Doamne, sunt ATÂT de frumoase, că nu m-aș mai sătura de ele!

Fișierul ăsta e imens, pentru că le include pe toate, dar dacă aveți curiozitatea, se găsesc și în fișiere mai mici. Eu pe ăsta-l ascult și plănuiesc să mi le cumpăr de pe Amazon, nu se poate, trebuie să le am…

Opusul 18 cica e extraordinar cantat de Lindsay String Quartet (ASV).
Mi-ai facut pofta, ia sa cotrobaiesc pe-acasa dupa Beethovenul cameral.

Săru’mâna de pont, foarte util va fi când mă apuc de scotocit pe Amazon! :slight_smile:

Spre rușinea mea, nu o ascultasem până acum, deși evident că auzisem, se vorbește tot mai mult despre ea.

Am ascultat-o în seara asta pentru prima oară. Nu-mi găsesc cuvintele. Am ascultat și ascult muzică de operă interpretată de soprane legendare, dar așa ceva eu nu am mai auzit niciodată.

Laura are 14 ani (în clip, o retrospectivă a evoluției sale la America’s Got Talent. unde Mel B a propulsat-o de la prima audiție direct în sferturile de finală (”Golden Buzzer”). Și bine-a făcut!!! :slight_smile:

Azi se anunță câștigătorul AGT. Nu-mi pot imagina ca altcineva să ia trofeul…

Citisem mai devreme ca parca a luat premiul cel mare :smiley:

Intelesesem gresit :smiley: A iesit pe locul 5.

La noi a luat premiul cel mare.

Am primit bilete si merg maine :upside_down:

A unique performance of timeless masterpieces
Enoch zu Guttenberg, conductor

Susanne Bernhard, soprano
Anke Vondung, mezzo-soprano
Daniel Johannsen, tenor
Tareq Nazmi, bass

Celebrating its 20th anniversary with its second North American tour, the acclaimed German orchestra KlangVerwaltung with Chorgemeinschaft Neubeuern Chorus present two of classical music’s most beloved masterpieces: Mozart’s Requiem and Bach’s Magnificat.
These ECHO Award-winning ensembles have performed on many of Europe’s
most prestigious stages, including Amsterdam’s Concertgebouw, Vienna’s
Musikverein and the Berliner Philharmonie, as well as annually at the
International Herrenchiemsee Festival. Experience the solemnity of these
great works under the baton of Maestro Enoch zu Guttenberg, whose
interpretations of sacred and symphonic masterworks are praised
worldwide.

Zambareato, distractie placuta! sa iti mearga la suflet concertul :slight_smile:

Oh, ce opere… ba nu, ce OPERE!!! :slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:

Așa mă bucur de fiecare dată când aud că lumea merge la concerte. E o experiență atât de aparte, de extraordinară, încât mi-aș dori să aibă cât mai mulți parte de așa ceva.

Audiție plăcută, să-ți meargă muzica în suflet!! :slight_smile:

multumesc, are sa imi prinda f bine sa me zenui…Neuronii mei incercati au nevoie de rasfat :slight_smile:
In simbioza cu o cina f buna si niste vin…

Și la alea metal?

Inclusiv! :slight_smile: E vorba de bucuria adusă de muzică. Și eu sunt o persoană destupată, mă știi doar :smiley:

PS: excepție fac manelele, though :))

Te știu, te știu, ai ascultat tu până și Dimmu Borgir, din amor pentru mine, nevrednica! :laughing:

Ce nu face omu din dragoste :smiley: Nu mai știam ce ascultasem, dar acum că mi-ai amintit, o să le zic ăstora la muncă. Mă consideră demodată, nu de alta :smiley:

pardon, manelele sunt doar o modalitate zgomotoasa de agresare a cioconelului pe nicovala.Nu cred ca au de a face in vreun fel cu muzicalitatea…

Clasic si modern, de toamna spre iarna si de :blue_heart:

Programul de la ediția 2017 a Festivalului Enescu
http://festivalenescu.ro/events/festival-2017/

E o nebunie, probabil ăsta e unicul motiv pentru care regret că nu mai locuiesc în România :slight_smile: Au reușit să adune atâția artiști extraordinari la un loc, e incredibil. Dacă vă place cât de cât genul ăsta de muzică, nu ratați…