Muzica clasică, leac de suflet

Azi, 225 de ani de când s-a dus Mozart. Classic FM face un maraton de 24 ore, care poate fi ascultat aici:

UK: http://www.classicfm.com/radio/player/
În afara UK: http://www.internetradiouk.com/classic-fm/

Selecția pe care o fac oamenii este extraordinară, se anunță numele fiecărei lucrări și între piese se mai și povestește câte ceva despre el.

Vă dați seama ce încântată sunt eu, Mozart e the greatest Love… și ce mă oftic că plec în curând pe plantație și acolo nu pot asculta, fir-ar.

@Nancy multam de pont :wink: merge la fix ca am niste munca de chinez batran.

Nu poti asculta la casti?

Nope, că dacă sună telefonul trebuie să fiu pe fază :rage:

PS: cu multă plăcere, eu mă bucur mereu când aud de lume care ascultă cu plăcere Mozart :slight_smile:

Pai nuu. ca nici eu nu stau cu castile la maxim, trebuie sa mai aud si in jur.
De asta ziceam ca poate niste casti, sa asculti asa mai in surdina :wink: Merge la fix pentru munci tacanitoare :wink:

Nu stiu dacă am mai pus-o aici, dar a mers de minune la înfășurat sarmale :grin:

Cred ca le-ai facut cu viteza luminii si unde e ritmul mai andante, iti stergeai fruntea de transpiratie. :joy:

Frumoasa piesa. :two_hearts:

Cam asa, cam asa @doarunom

A început Concertul de Anul Nou de la Viena. Doamne, ce tânăr e dirijorul. E nascut in '81. Gustavo Dudamel. N-am auzit de el pana acum, spre rușinea mea.

Hai ca am dat si eu de el pe tvr acum cateva minute, din pacate e pe final. Simpatic foc dirijorul, iar sala e de vis. Of, s-a terminat :disappointed:

Gustavo Dudamel a făcut o treabă pe cinste! Înainte de concert citisem mai multe opinii conform cărora vai, de ce l-au ales, nu se ridică la nivel, nu face-nu drege. Ignorau complet că Dudamel nu era nici pe departe la prima apariție la pupitrul Filarmonicii, mai dirijase concerte mari ale lor șamd.

Ei bine - in their face, cum ar veni :smiley: Dudamel a dirijat un concert superb. Și i se simțea fericirea, a stabilit un nou record - cel mai tânăr dirijor din istoria concertului. Te bucurai de bucuria lui, pur și simplu.
A fost și balet în sală, magnific!!! :slight_smile:

Bag de seama ca nici in mediul asta nu scapa oamenii de meteahna invidiei si a criticatului :smile:

Poate il da tvr-ul iar zilele astea. Sa urmaresc programul. Sau poate il vor incarca repede pe youtube. Uf, cu tenisul meu cu tot. :expressionless:

Ia de-aici, @Ziggy
Audiție plăcută! :slight_smile:

Sar’mana!!! :grin:

@Nancy ia uite :slight_smile:

Daaa, am văzut, îmi doresc sa ajungem acolo! Dacă s-o întâmpla cu Chicago Symphony Orchestra & Riccardo Mutti, și mai bine :smiley:

A fost scandal mare cu Filarmonica asta, plănuită din 2001 și abia acum inaugurată. Se spune că a costat 866 de milioane, dar unii spun că mai mult…

@Nancy Am uitat sa-ti spun, am pus eu dimineata clipul acela un pic, zic uh, mere perfect, ma delectez diseara de pe tv. Si hop, au restrictionat accesul! :rage: Il vad eu mana la urma, la vara… nu conteaza :smile:

@Ziggy, dar ăsta?

Merge! Multumesc frumos! Poate reusesc in seara asta, dupa ce adorm copiii. Altfel nicio sansa :sweat_smile:

Pentru cine e interesat - transmisiune în direct joi seara de la Filarmonica din Hamburg - Simfonia a IX-a de Beethoven, dirijată de Gustavo Dudamel :slight_smile: