Olimpiada de iarna Pyeongchang, 2018

Eu am vazut ieri un pic de patinaj artistic. Nu cred ca o sa apuc sa vad mare lucru anul asta.

La patinaj artistic astept sa vad lupta pt aur si argint intre cele 2 rusoaice, sunt de departe 2 clase peste restul. Alina are 15 ani!!! what??? si frumoasa de pica! Evgeniia nu mai zicem
Si sper ca la dans sa castige canadienii aur.

La toate Olimpiadele povestile atletilor sunt inspirationaleā€¦ca si comentator nu ai decat sa citesti de pe fiseā€¦Imi plac si filmuletele cu fiecare atlet , de unde vine, prin ce au trecut etc

@Travelerista, la deschidere canadienii au zis ca nemtii ar trebui sa termine cu cele mai multe medalii la olimpiada asta

La snowboard half pipe nu cred ca o bate nimeni pe americanca, Chloe Kim, o fetita de 17 ani care executa cele mai complicate sarituri cu cea mai mare usurinta.
Ne uitam in reluare la femei snowboard freestyle, canadianca Laurie Bloiun, cea cu un ochi vanat de la o cadere in practice, a luat argintul, schimband ultima saritura de la double under flip la un single, a fost o buna idee sa joace in siguranta si sa se adapteze la conditiile de pe partie, desi sincer, imi place de more sa vad saritura aia, tipa din New Zeeland a executat-o perfect dar a pierdut puncte de la o ratare anterioara .
Vad ca multi contesta faptul ca au mers in continuare cu concursul de freestyle, desi vantul a fost nebun si majoritatea fetelor au cazut pe partie, bine ca nu s-au accidentat, astea nu sunt fete, sunt X-girls.

sunt foarte tari fetele astea Xtreme! si americanca de a luat aur la freestyle, Jamie Anderson, parca era la plimbare sau parca s-a nascut cu snowboardul atasatā€¦

romanca la saniuta f buna! Stramaturaru ceva asa
a terminat pe 7, not bad

Shaun White a luat 98,5 (din 100) la calificari. Competitia adevarata vine la noi la 2 jumate noaptea :sob: , la naiba!

Ma uit io și pt tine :slight_smile:

@Travelerista vazusi reluarea, dam cep la comentarii?

Stai asa ca eu-s inca la serviciu si mai am de facut pureci cateva ore aici :disappointed_relieved:

oh, iti dau vreme ca ma duc si eu la pranz japonez in curandā€¦

Sunt in urma cu evenimentele, ieri am vazut o parte din calificarile pentru barbati snowboard half pipe, mi-a placut foarte mult australianul Scotty James, cel cu moaca de adolescenta, care era la un moment dat in fruntea clasamentului, bai frate ce sarituri inalte face asta, la fel m-a impresionat si talentul japonezului Ayumu Hirano. Mi-a placut comentariul celor de la stiri, cica japonezul pare ca mai trage si cate un pui de somn in timp ce executa, asa de lejer si misto le face pe toate

@Zambareata Am gasit la repezeala numai ultimele 3 sarituri, la care Hirano si Scotty James au gresit, numai Shauneluā€™ a fost farā€™ de cusur. Phiiiii! Jos cu palaria in fata tuturor 3!

Da, a fost cu suspansā€¦

In seara asta am vazut-o pe romanaca noastra pe saniuta, foarte , foarte misto. Avem si o fata tanara si frumoasa la ski jumping. Comentatorii spuneau ca fiind singura romanca din competitie probabil ca este izolata si ii este destul de greu. Mie mi-a placut chiar daca nu a castigat un loc pe podium. Bravo Daniela!
image
https://www.olympic.org/pyeongchang-2018/results/en/ski-jumping/athlete-profile-n3027353-daniela-haralambie.htm

si foarte draguta! bravo

m-am uitat la patinaj perechi aseara, a fost cu intorsatura si drama, bravo nemtii (el frantzuz si ea ukraineanca :grin:) au meritat din plin aurul! Ea fiind la a 5a olimpiada, incredibila vointa. Rusii care erau pe locul 1 dupa short s-au impuscat singuri in picior, parca erau alta pereche decat cei din prima searaā€¦ce face muzica, costumele etc

Ohh, poate apuc si eu in weekend sa ma uit in reluare. Imi place mult de tot patinajul artistic :heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:

Bai frate, in finala de ski Womensā€™ Aerial, din cele 6 fete au cazut la aterizare 4, nu mai spun in calificari cate au cazut, valeu Doamne, bine ca nu si-au rupt gatul, dar capul si l-au zdruncinat rau de tot, vai de viata mea. Copilul m-a intrebat: Din ce sunt facute femeile astea, mama?Nu stiu maica, nu stiu.
Imi pare rau ca nu a castigat veterana din Belarus, cea care detine medalia de aur din 2014, Tsuper Alla, o mamica cu doi copii acasa, care a executat cele mai complicate si dificile sarituri, dar nu a putut ateriza in finala, a facut o tumba pe partie si i-au zburat si schiurile din picioare. Pacat, pacaaaaat! A castigat aurul colega ei mult mai tanara, Huskova Hanna cu un exercitiu mult mai simplu, dar a aterizat si a castigat.

Cand e randul barbatilor? Hm, de fapt nu ma intereseaza asa tare, toti fac mai aceleasi sarituriā€¦
N-am mai apucat sa ma uit la nimic :sob: Ca nemtii au luat aurul la patinaj perechi chiar ca a fost o surpriza nemaipomenita pentru toti, nici macar ei nu se asteptau la una ca asta. Ii zic traveleristului de isprava asta, el la mine: hai lasa-ma ca doar nu-i 1 aprilie. Si dupa aceea: dar ce s-a intamplat, au dat toti ceilalti tare cu curul de pamant?
Si mie mi-e atat de drag cand aud de romani care se prezinta onorabil :heart: Fatuca la saniuta mi se pare frumoasa :heart_eyes:
@Sibipa, mortal juniorul! :smile:

sincer, indiferent ce ar fi facut ailalti, programul nemtilor a fost impecabil si cu gradul cel mai mare de dificultate! Au meritat fara nici o indoiala.

M-am uitat acum pe ce inregistrari am programat. La barbati, maine e calificarea la Freestyle Skiing iar duminica e finala plus cea de la Aerial.
Nemtii au fost foarte buni, magici, nu doar ca au luat aurul dar detin acum si recordul mondial. Bravo lor si bravo Aljonei ca a reusit performanta asta la 34 de ani!
Sa va zic grozavie, din cauza piticului, ma uit numai pe furis la patinaj. In prima seara atata s-a minunat si a comentat ca femeile patineaza cu chilotii la vedere :smile: ca n-am avut incotro, a trebuit sa schimb canalul. Nu de alta, dar m-am gandit ca o sa primesc iar telefon de la profesoara ca a facut ceva necuviincios in clasa. Ultima oara a desenat o sceneta pe o plaja de nudisti, cica aveau totusi costume de baie, dar pentru ca deasupra pusese un dreptunghi pe care scria Censored, m-am trezit cu mustrare.