Parfumuri

Mainstream, niche, celebrity sau din supermarket, acasa pe masuta de toaleta sau in wishlist.

Am dat peste recenzia asta si m-a facut curioasa sa bag nasul sa miros parfumul Prada Infusion d’iris.
L-a incercat cineva?

L-am incercat cand a aparut, demult. Nu mi s-a părut rău, dar nici nu l-am trecut pe listă. Este discret, persistența nu prea mare. Si mi s-a părut cam scump pe atunci pentru ceea ce oferă. Încearcă-l mai întâi.
Anul ăsta mi-am luat câteva, primul a fost

Dulce si mooov, cat se poate de mov. Violete din plin. Nu e rau dar nici memorabil.

Aura este un parfum elegant, office, floral, deloc ostentativ, de purtat cu cămasa alba si fustă neagră.

Burberry London. Sunt o mare fana iasomie, parfumurile mele de suflet fiind Alien si Dior Pure Poison.
Am sesizat pe piele un iz de pure poison in el si am intrat repedepe fragrantica sa vad cine l-a creat. Si misterul s-a deslușit, Domique Ropion, acelasi care a creat Alien si Pure Poison.
Acum le spun surorile. Alien sexoasa dark, pure poison cea diafana iar London aia mica si jucausa. Miroase a curat, a par proaspat samponat, a haine luate de pe sarma. Merge de minune pe vremea asta.

Si, revelatia anului, Egra - Rasasi. Casa arabeasca. Este 1 la 1 cu Narciso Rodriguez for her edp. Ba cu un plus pentru persistenta si mosc nu atat de inecacios. Imi place mult si cutia, foarte atenti la detaliul asta, desi sticla nu e atat de frumoasa.

Ahaaa, deci nu e mare revelatie. O sa il incerc de curiozitate daca ajung prin ceva sephora sau alte cele.

Uite ca m-am documentat mai bine. Varianta pe care o stiu eu e din 2007 si a fost editie limitata.
Aceasta din articol e din 2015 si din cate am inteles din recenzii, ar fi si mai slaba, in sensul ca dispare rapid.

Sunt f f curioasa. Sa vad daca a aparut in Sephora.

Galop dHermes by Hermes is a Oriental fragrance for women. This is a new fragrance. Galop dHermes was launched in 2016. The nose behind this fragrance is Christine Nagel. The fragrance features rose and leather.

Hopppaaaa! Suna interesant. Ia sa il adulmec dc dau peste el in vreun magazin.
Imi place sticluta f mult :heart_eyes:

Nu-i asa ca arata misto? Si-apai cand am vazut rose si leather cam mi-au iesit ochii. La recenzii pe fragrantica nu am vazut ceva concret, posibil sa nu fi iesit inca. Vad saptamana asta si raportez. Ma duc neparfumata, in cazul in care il au, sa il testez serios :laughing:

Pai cica iese in August. Si eu sunt in cautare de parfum nou. Dupa 9 ani am renuntat la YSL - Elle, am trecut cateva luni prin YSL - Cinema si acum nu mai am parfum. Na!
Apropo de Cinema, calatoreste dansul in exterior,zic, ia-mi un parfum din duty-free, YSL - Cinema. Se duce, o tanti vanzatoare amabila “va pot ajuta?” El “da, caut un parfum, Theatre”. Aia se uita patrat la el “… aaaaaaa, n-am auzit de el” Si il interogheaza femeia si la un moment dat are o sclipire de geniu “poate Cinema?” :smile:

Si io caut ceva pt vara fain , acum folosesc La vie e belle si e super , dar si extrem de mirositor , da mie asa imi place sa puta tare :joy:

Am incercat bulgary Noar si mi-a placut cum miroase… Inca nu m-am decis … Mai trebe sa dau cu snifuitul

Uhh, chiar te rog sa raportezi. M-a facut f curioasa faza cu “leather” :wink:

@julsko lancome la vie est belle? Il am si eu pe asta, dar parca ma cam doboara cu puterea lui :)) abia daca am consumat cativa ml din el. E misto dar parca prea tare pt ficatul meu. Iarna il suport mai bine.

@Samoa hai ca s-a descurcat frumos :wink:

In August, ok. Cred ca mi-a scapat partea asta, incepusem deja sa il caut online.
Juls, si mie imi place Jasmin Noir. Oscilam intre el si un Cavalli tot negru, nu imi vine numele acum, pana la urma am luat Burberry London. :)))
Oh, tin minte Cinema. E fain dar prea glamouros pentru mine.

Mie imi plac parfumurile fresh, cu o tenta floral /minerala. “Semnatura” e YSL - Saharienne. De curand, am descoperit un alt parfum care corespunde standardelor (mai putin in ceea ce priveste durata) - Jo Malone - Wood Sage & Sea Salt. De fapt, cand am intrat in magazin, mi-as fi cumparat vreo 10, combinatiile simple de 2-3 mirosuri m-au cucerit. :slight_smile: Mai nesofisticat si cam in aceeasi linie, am Green Tea de la Elisabeth Arden.

http://www.fragrantica.com/perfume/Yves-Saint-Laurent/Saharienne-11844.html

http://www.jomalone.com/product/13298/32241/Fragrances/The-Collections/Woody/Wood-Sage-Sea-Salt/Wood-Sage-Sea-Salt-Cologne

http://elizabeth-arden.perfumei.com/green-tea-5040.html

@Mother_Abigail :smiley: si eu sunt cu Jo Malone in ultimul timp. Ia ca o sa il miros si pe asta de care zici tu.
Eu momentan il folosesc pe Earl Grey & Cucumber si Peony & Blush Suede Cologne

Mama Abigail, daca ai sansa ia-ti crema de corp si gelul de dus Green Tea, del la Elizabeth Arden. Eu am o piele tare netrebnica, dar astea le folosesc de un an si ceva si sunt impresionata maxim.

S-a notat. On a related note - @Samoa, tare mi-e drag sa te re-citesc , pupa-o-ar mama pe ea de gagica misto! :wink:

Si eu ma bucur ca te regasesc, manca-ti-as ochii aia faini de ma kk pe mine! :heart_eyes:

Te rog sa nu te kk pe tine , nu e un parfum , sa ii zicem prea frumos

Juls :laughing: , este doar o expresie. Inseamna ca ii plac foarte mult. Lasa ca incet incet inveti tu toate intortochelile limbii romane.

Pure Poison era unul din preferatele mele acum cativa ani, dar nu stiu ce se intampla cu mine ca nu ma mai atrage, la fel ca si Vera Wang, alt parfum cazut in dizgratie. Zilele astea pe corp pun cativa stropi de ulei de portocale si foarte putin Dahlia Divin de la Givenchy sau Le Parfum de Elle Saab, amandoua au Jasmine in componenta. Miros ca un copac cu flori :blush: Mai am unul, tot asa floral, o sa va zic cum il cheama cand il gasesc, asa de bine l-am ascuns de ochii nepoatei dragi :smiling_imp: