Podoaba capilară - cu ce o mai răsfățam?

Cautam zilele trecute sa imi comand o masca de par de la Wella pentru par vopsit - produse pe care le folosesc de ani de zile. Nimic altceva nu mi s-a parut la fel de bun pentru parul meu vopsit.

http://www.beautybay.com/haircare/wellaprofessionals/brilliancetreatmentforcoarsecoloredhair/
http://www.beautybay.com/haircare/wellasp/colorsavemask/

In timpul cautarilor, am dat peste un sampon/tratament de la Wella care mi s-a parut ff interesant.

http://www.beautybay.com/haircare/wellasp/clearscalpshampeeling/

Poate asta va face minuni si ma va ajuta sa renunt la vesnicul sampon Head&Shoulders. Cum renunt la asta, cum mi se irita o bucatica de par, aproape de frunte - dermatita blestemata.
Am citit tot felul de recenzii ale produsului si suna tare bine. Mi-a venit astazi comanda si o sa va povestesc daca la mine a avut vreun efect.

Voi ati mai descoperit ceva interesant?

Am încercat zeci de șampoane antimătreață, unele profi, altele de magazin - Head & Shoulders included. NIMIC nu a ajutat, până și Head & Shoulders s-a dovedit inutil. Mă apuca disperarea… și, la sfatul prietenei @Queen, am încercat asta:

Cu mâna pe inimă spun, a făcut MINUNI. De la prima spălare. Iar părul meu arată extraordinar, are un luciu și-o vigoare pe care nu cred că le-a avut vreodată. E miracol șamponul ăsta, jur. Încearcă-l.

Altminteri, azi mi-am luat Wella Brilliance, tot la recomandarea lui Queen - ca să le mai alternez. Dacă și ăsta se dovedește la fel de bun, o declar guru, am zis :smiley:

oh, da…cum zice @Nancy! :grin:

eu nu am mai folosit un sampon din supermarket de prin liceu. tot dermatita, sau ce o fi ea, imi pune capac. si am incercat tot ce misca in materie de sampoane. cum pun un sampon nepotrivit (adica cam 90% dintre sampoane :grin:), cum ma umplu de bube, sa zic asa.

pt problema in sine, sampoanele cu sulfura de seleniu mi-au rezolvat problema. dintre ele, ca sunt multe pe piata, selsun mi-a placut in mod deosebit pt ca mai are si o chestie mentolata, care iti da o senzatie deosebita la clatire.

in rest, dintre cele profesionale, doar wella brilliance imi place si il am mereu in baie, in varianta de 1 litru :smile:

@Queen De care sampon folosesti de la Wella Brilliance?

@Nancy si pe asta de la Selsun Blue ai incercat sa il schimbi? Sau si de asta tot asa dependenta esti?
Ca pe mine asta ma enerveaza cel mai tare: sa fiu musai legata de un anumit produs.

Eu am incercat si sampoane de la Wella professional si degeaba. Cum schimb rahatul de H&S cum o bucatica mica de piele, aproape de frunte, mi se face varza…

De asta am zis sa ii mai dau o sansa samponului astuia nou de la Wella, pentru ca in reviewuri multe femei ziceau ca si-au rezolvat problema cu el. Dar, we shall see :wink:

@daria, pai pt par normal, fine/normal hair. in afara de faptul ca scalpul meu nu tolereaza orice sampon, nu am alte probleme. parul este chiar prietenos. bine, daca ar fi sa ii reprosez ceva, nah ar fi putut fi si el ondulat, nu drept de zici ca e in permanenta indreptat cu placa :grin:

@Nancy nu avea cum sa schimbe Selsun ca abia si l-a luat :grinning: Dar da, poti sa il schimbi cu orice sampon pe baza de sulfura de seleniu. au asa si ceva si vichy, si ducray si multe alte branduri.

daca vrei sa rezolvi problema aia cu iritatia, ei bine nu…nu cred ca o sa o poti rezolva cu wella sau cu orice alt sampon cosmetic, fie el si profesional ci doar cu unul dermato cosmetic. incearca cum iti zisei, unul cu sulfura de seleniu. io zic ca face minuni.

Le-am incercat pe toate: Vichy, Nizoral, alte sampoane speciale din farmacii date de dermatologi. Merge pe moment treaba dar apoi cand schimb si trec la sampon normal, o luam de la capat.
De asta l-am cumparat si pe asta acum. Sa nu zic ca nu i-am dat o sansa. Desi stiu ca pe termen lung tot la H&S ma intorc. Pentru ca pe de alta parte…dc tot sunt dependenta de un sampon…macar sa fiu dependenta de unul la pret decent. Ca asa tot un drac e daca ma spal o viata numai cu Vichy. Tot dependenta de un singur produs sunt…si pe mine asta ma enerveaza.
As mai schimba si eu sampoanele, as mai baga un sampon pt par vopsit in par, un sampon mai colorant etc. Dar nu pot face asta.

mah, @Daria, io am impresia ca tu omiti esentialul: SULFURA DE SELENIU :grin:

nizoral nu are sulfura de seleniu in compozitie si nu toate sampoanele vichy au sulfura de seleniu :slight_smile: dupa cum iti ziceam, am fix aceeasi problema: imi apare o iritatie urata pe tample ca reactie la sampon nepotrivit. deci, repet: SULFURA DE SELENIU

si da, asa e, in general cand treci la sampon normal problema revine. eu am gasit samponul la care nu mai revine, dar folosesc in continuare, ocazional, samponul cu sulfura de seleniu. acum asta e, stiu ca am o problema practic fara vindecare si personal nu ma deranjeaza sa folosesc toata viata un singur sampon daca ma scapa de problema :smile:

@Queen m-ai vazut buna rau la chimie?! :joy:
Bine, am bagat la capatana :kissing_heart: Deci Selsun-ul asta are SULFURA DE SELENIU :joy: De asta zici tu ca l-ai gasit si nu mai revine asa des problema?
O sa il incerc dupa ce termin cu experimentul Wella. Am bagat prima spalare cu el, dar momentan nu am ce concluzii sa trag.

Nici un fas nu este de capul tratamentului de la Wella. Ba din contra m-a si enervat si sacait ingrozitor. Si asta pentru ca nu face spuma si la ditai pleata a fost un chin sa il intind ca lumea.
L-am dat dracu dupa vreo 4 folosiri si am revenit la sampon normal.

Acum, eu am alta intrebare :smiley: Ma bate un gand sa imi cumpar o perie rotativa care sa si usuce parul in acelasi timp.
Adicatelea in loc sa stau cu feonul si peria in maini ca sa ma coafez (lucru care nu se va intampla veci pururi), sa am o simpla perie care sa aranjeze un pic parul in timp ce ma usuc. Any ideas?

Eu o am pe asta și sunt foarte mulțumită de ea.

Ce contează pentru mine sunt ”perii” ăia de pe ea, să nu fie prea rigizi că-mi rup părul - și-n privinta asta e perfectă, sunt ușor flexibili și nu agață. Personal îmi fac foarte bine treaba cu ea și eu folosesc astfel de perii de ani mulți, sunt destul de greu de satisfăcut :wink:

Dezavantaje: la treapta a doua de căldură peria e ff zgomotoasă și dacă dai cu ea pe ureche, nu e tocmai plăcut :smiley: că e fierbinte, chiar dacă suprafața e din ceramică.

Dacă te decizi pentru ea, îți recomand să o cumperi de pe amazonul nemțesc - ți-am dat link-ul britanic ca să citești despre ea, dar prețul este absolut nesimțit.

Multam @Nancy
Pai cum dracu?!?! In fucking UK trebuie sa fim mai cu mot si sa aratam ca suntem bastani :smile:

Btw, cred că pentru mai multe referințe de la cumpărători (cumpărătoare :smiley: ) o poți găsi și pe amazon.com, dacă e cazul.
Dacă alegi altceva, te rog să scrii oricum, mă interesează mereu noutățile în branșă.

Am descoperit ca exista perii electrice pentru indreptat:

Misto ideea. Numai ca si la astea cam trebuie sa usuci parul inainte. Si da, cam asa este la toate…inclusiv la cele rotative.

Ma gandeam eu, in lenea mea, ca poate intre timp or fi aparut ceva perii electrice care sa si usuce parul :smiley:
Dar asa, daca mai trebuie sa bag si uscatorul de par inainte…ma las pagubasa :smile:

Ah, si din cate am citit ieri…cica asta de la Babyliss ar fi mare smecherie:

Pentru ca vrand-nevrand mi-am scurtat parul foarte mult si nu ma pot obisnui cu el asa lasat liber, ma bate gandul la o perie rotativa. Ceva pentru par fin si sunt intr-o mare dilema, ce anume sa aleg:
http://altex.ro/perie-rotativa-rowenta-nano-smart-brush-active-cf9421-2-viteze-800w-alb-roz

http://altex.ro/perie-rotativa-rowenta-brush-activ-keratin-shine-cf9032-1-viteza-700w-negru

Sau ce imi recomandati? Ufff…greu cu parul de lungime medie (un pic mai jos de umeri) dar pentru ca imi cade foarte mult de m-am panicat si mi-am refacut analizele, cumparat iar fiole Vichy cu aminexil/ Nioxin etc am facut si gestul suprem de a ajunge intr-un salon.
Asa ca…help!!!

Eu îmi fac un tratament cu gălbenuș de ou. vă ziceam că am început o dietă și mănânc albușul iar gălbenușurile le pun în cap. Mi se pare că pielea capului nu mai așa uscată si scarpinacioasa.

Pentru că mă umplusem nu de măreață, ci de coji (mi se belea scalpul, practic, eram disperată), am cumpărat șamponul și l-am primit ieri. Azi, după antrenament, m-am spălat cu el.
Primele impresii:
Părul s-a simțit cam sârmos, la spălat.
Mirosea ciudat în duș, cam ca la cooperativa Igiena, când le ardea pe tănticile alea, cu soluție de permanent.
După clătire, nu mi-a căzut niciun fir de păr.
Acum aștept să se usuce și dacă nu scap de belea, călare pe 'mneata, coană @Nancy și pe jupâneasa @Queen, să vă rup cu bătaia!

pariez ca ai cumparat versiunea albastra, nu aia verde :grin: am dreptate?

Evident că ai dreptate :grin:
Nici măcar nu știam că există și verde.
Update: cojile au dispărut total, părul e ok.
Dar am în nări, mirosul ăla de coafor ceaușist. De ce?

pai banuiesc ca asa ii e formula. nici mie nu imi place mirosul, desi efect are si el. si ma deranjeaza si senzatia aia de uscare a parului, care cred ca e totusi numai aparenta.

cel verde (adica ambalajul verde) e in doua faze si trebuie omogenizat bine inainte de folosire. are o faza suspensie, de culoare galben si una mai fluida de culoare albastru. cand le omogenizezi iese un verzuliu dubios :grin: daaaaar, nu are mirosul ala suparator si dupa clatire, datorita mentolului din compozitie, ai o senzatie fix ca aia din reclamele la sampoane, adica simti cum ti se racoreste in mod placut scalpul.

si in timpul utilizarii parul este mult mai ok, mai moale. incearca-l pe asta. eu pe ala albastru l-am luat din greseala (asa am si aflat de el) si il folosesc doar cand si cand ca sa il termin (asta pt ca nu imi dauneaza in niciun fel, ca altfel il dadeam direct la cos).