Putina mişcare nu strica

Doamne, cât de frumos a fost!!!

Am fost la fata aia. M-a spart! Mi-a dat la exercitii, o turma!
Si restrictie, la alergat, pentru doua saptamani. Apoi mai vedem. Insa, am reusit sa conving un foarte, foarte bun fizioterapeut (baietul din link), sa ma vada, lunea viitoare. E cautat maxim, si full programat, dar l-am convins :grin: :+1:

http://sportrehab.se/hemsida/kontakt/omOss.php?namn=eric

Niste poze, de la power walk-ul de ieri. Evident, in padure:

Tare fain, la Bodypump! Single hand rowing, cu 10 kile, 17,5 la power clean press.
Mereu mă plictisea Bodypump, până am footat genunchiul anul trecut. Acum, îl iubesc! :+1::muscle:

Am facut rehab, ieri, doamne ce plictis! Dupa aia am bagat 40 min intervale, pe Cross trainer.
Si sauna. Asa am atenuat senzatia de “degeaba” :smiley:
Azi, intervale pe bicicleta si daca nu-s absolut disperata de foame, Yoga for athletes.

La pădure, cu Flocea :slight_smile:

@Ziggy Atunci, căutat doar ingrediente cu indice glicemic scăzut, făcut sport (foarte important), eventual crescut fereastra de “post” la 12-14-16 ore și refăcut testele, după o lună

Flocea ca Flocea, dar cracii aia, ce-i cu ei?! :grin:
Asta încerc, am mai ținut diete cu IG mic. Sport… nu fac din lipsa de timp, în schimb sunt f activa de când fac ochi dimineața. Glicemia asta a venit pe langa o feritina f mica, de m-a băgat doc pe 200 mg fier direct, calciul și el la limita inferioara. Și, peste toate astea, de 2 săptămâni sunt pe tratament cu combinație de 2 antibiotice pt o sinuzita atât de nasoala, încât la un moment dat aveam impresia ca stau cu nasul într-o pisică moarta. Timp în care am muncit ca un cal de curse pt ca mr și-a găsit momentul ideal sa varuiasca toată casa, plus construcția șemineului, care n-a fost nici aia fără urme. Ce sa mai, sunt o bucurie la casa omului.

Haha, nu e nimic, sunt niste craci care nici macar nu se vad bine :smiley:

Bai, fara gluma, lasa dracului munca, seminee si alte aiureli, cand tu esti cu un picior in groapa! :expressionless:
Nimic nu e atat de important, incat sa-ti lasi santatea de izbeliste!

Ieri am fost la Bodypump cu amica. Dupa aia am stat la sauna, alternat cu dusuri reci. Pe la 7 seara eram groggy, gata sa dorm. M-am culcat la 10 si m-am trezit la 7:20, adica o ora si 20 min, intarziere :cold_sweat: :scream:

Asa, asa, mai ceart-o si tu.

Bai eu vineri am fost la box :smile: :smile: Team activity draci. Io ce sa le fac daca intra oamenii pe mana mea si la treburile astea?! :smile: Mi s-a parut amuzanta treaba si chiar a fost fun.
Si cu petrecerea de Craciun i-am aranjat. Vor invata sa gateasca :smile: Evident, m-au intrebat unde este sesiunea de alcoolizat. Ehh, dragii mei, pe aia o faceti voi singurei.

Anyway, revenind la oile noastre, mi-a placut domne la box. De fapt cel mai mult mi-a placut antrenoarea, jamaicana. Pt ca nah, e altceva cand te poti certa cu antrenorul parte-n parte si care oricum nu se lasa impresionat de miorlaielile si ratoielile tale de romanca. Io ma ratoiam, asta se ratoia si tipa sa continui sa lovesc. A fost o usoara exorcizare :smile:
Ideea este ca in weekend a fost un efort si sa bag niste bulendre la spalat. Fiecare muschiulet din corp ma doare.
Cred ca voi face un recurrent event din chestiunea asta. Dar ar fi o idee buna sa imi cumpar manusile mele. Sa spun ca m-am spalat pe maini la modul compulsiv dupa sesiune de cel putin 10 ori ca sa scap de putoare este un understatement.

Mișto la box, dar ai dreptate, put mănușile alea, ceva îngrozitor! Și dacă le ai pe ale tale, tot se împut oribil, dar măcar nu faci schimb de boleșnițe, cu alții!

Am fost la noul fizioterapeut. Gata, sunt îndrăgostită! Nu de el, ci de personaj, ca să zic așa. Un tip direct, fără fasoane “asta e problema, aici ai soluția, faci ce zic, alergi ca o căprioară, dacă nu, ai să stai pe coadă, că vaca” gen :rofl::rofl::rofl:
Șiiiiiiiiiii, după un miliard de exerciții de recuperare, zice (pupa-i-aș expertiza lui, de alergareț) "nu eliminam alergatul cu totul, îți va fi foarte greu să revii la formă. Vei alerga 15 min pe zi/ 3 ori pe săptămână, însă în sesiuni de 3-4-5 minute, întrerupte de 20 squats, 25 lunges, 20 ridicări pe vârfuri. Dar mi-a dat la rehab, de-o să vomit!!!
Și ce dacă? O să consider alergatul, recompensa pentru căcatele alea de exerciții și asta e.
Am fost atât de fericită, că am plecat de-acolo și mi-am uitat ghetele la ei :joy::joy::joy:

Vreau si eu sa ma scald in sport ca Samoa! Si vreau si ambitia ei! Bravo! Eu am citit ca Daria a fost vineri la botox!:grinning:

Hahahahahahahah :rofl::rofl::rofl::rofl::joy::joy::joy::joy: Asta nu demonstreaza decat ca e cu adevarat socant sa citesti despre Daria intr-un context sportiv :smile:
Pe de alta parte, intreaga echipa s-a socat pt ca am fost singura care a putut duce pana la capat 20 de flotari corect executate :smile:
Ma tot intreba sefa, domneeee, CUM!?!?!? Pai nene, vrei sa vezi ce oale si tigai spal eu acasa?! Este si asta un antrenament :smile:

Si nu iti e asa nitica rusine ca nu te apuci de sport? :smiley: Nici macar nu poti invoca scuza ca nu am antrenament, ca mi-e greu, ca mi-e nu stiu cum…

Io azi bifez circuit workout. Cred ca e una dintre cele mai misto clase: 8 posturi de lucru cu cate un minut la fiecare, de trecut de 3 ori prin ele, la fiecare trecere un alt fel de exercitiu/postul de lucru. Bagi flotari, fandari, genuflexiuni, ramat, abdomene, ridicari, aplecari si tot ce mai vrei, cu sau fara greutati, dupa cum te tin puterile, pana iti ies ochii din cap.

Dar dupa…alta e treaba :grin: Ma duc asa relaxata acasa…

Hmmmm…Inca nu crapa obrazul. Simt asa o usoara imbujorare dar momentan mai pot trai cu ea :smile:
Nu te plictisesc cu scuzele si motivele din cauza carora inca nu mi-am facut o rutina serioasa. Stii doar ca pe langa argumentele serioase e si leneaaaaa mare :smile:

Eu nu am ambiție, se numește dependență :grin:
Nu trebuie decât să te apuci. Întreab-o pe @Queen! :rofl:

@Lotte, sa iti zic si cat am ras de @Samoa inainte sa ma apuc si cum m-am jurat ca “io…never ever asa ceva” ? :grin:

Si sa ne intelegem, eu sunt aia care 35 de ani a fugit de sport ca dracu de tamaie. Nu aveam nicio gara cu sportul, eram convinsa ca eu nu pot sa alerg pt ca a alerga presupune niste dotari speciale de la mama natura si doar aia care le au pot alerga, iar de bifat am bifat toate scuzele posibile pt a nu ma apropia de vreo sala de sport (mai putin aia cu am probleme de sanatate, ca macar din astea imi era clar ca nu am si nici nu tineam musai sa mi le inventez).

PS: si credema, eu sunt definitia incapatanarii, cand zic ca nu fac ceva…apoi nu il fac, indiferent cu ce ma ameninti si cum incerci sa ma convingi :grin:

Eu eram dependenta de sport. Am facut toate traseele marcate din Bucegi si multe nemarcate, de cel putin zece ori toate. In 2014 am facut 1000km de bicla numai in patru luni. M-am apucat si de catarat indoor, stateam trei ore la sala si greu trageam de mine sa plec de acolo. La schi m-am dus in 2015 in fiecare weekend, timp de patru luni. Alergatul imi place foarte mult! Mi-as dori sa alerg in fiecare zi, asa cum faceam in 2003. Sunt multe chestii care imi plac, nu ma pot hotari ce imi place mai mult.Anul acesta a fost cel mai prost la capitolul sport. Au fost mai multe evenimente care nu mi-au permis sa mai fac sport, nu am avut voie fizic sau obligatiile mele erau mult mai importante decat sa merg la alergat. Acum nu am voie sa fac sport pana la sfarsitul lui noiembrie, m-am operat la maxilar. Ideea e ca nici in putinele saptamani cand practic as fi avut ceva timp si as fi fost apta, nu m-am mai regasit sa ma apuc de sport regulat. Ca sa empatizez cu Daria, ieri am pus perdelele, mi-a luat doua ore, bifez si eu ceva “sport”. Ideea e ca va trebui sa revin la “normal”, cat mai curand, sa introduc sportul in rutina, caci ma simt foarte plictisita: job, casa. Cand mancam sport pe paine, mutam muntii in loc. Felicitari si tie, Queen, ca te-ai bagat la antrenamente, satisfactia e pe masura cand te simti bine si vezi si muschiul frumos pe tine.

azi body pump si maine trx. ta na na na!

cred ca o sa imi mai iau 2-3 sedinte cu antrenor personal. eu nu prea ma vantur prin sala de forta ca nu prea am timp ca sa merg si acolo si la orele care imi plac si nici nu ma descurc f bine cu organizat antrenamentul, ca nah…io nu vreau pe grupe de muschi ci full body.

Nici eu nu reusesc sa dezvolt vreo placere pentru antrenamentul pe grupe de muschi, desi vad foarte clar beneficiile (pe gagic). Eu sunt 100% pentru antrenamentele intensive, scurte si de efect.
Sa ma fatai prin sala, doua ceasuri, ca sa antrenez biceps si spate, n-ai sa vezi!
Mai bine bag 30 min Grit Strength si gata.

Pe o vreme împuțită și cu cer întunecat, m-am târât, fără chef, la sală. Drumul până acolo, a fost antrenament mental, să pun un pas, în fața celuilalt, să merg. La sală. Și m-am târât, până am început. Și după aia, m-am umplut de o energie, că aș fi putut să mai bag o sesiune. N-am băgat. Am țopăit la duș și apoi m-am volatilizat în saună, de unde ieșeam la intervale regulate, să bag un duș rece.
Băi, eu simt că întineresc, după fiecare antrenament de-ăsta! :rofl::rofl: