Putina mişcare nu strica

ca sa nu parlesti singura @Samoa , va informez ca maine bag o ora de pilates si una de body pump :grin:

Saptamana trecuta am fost luni, marti, miercuri, vineri si duminica. Voiam si ieri dar nu eram cu prea mult chef si mai aveam si diverse de rezolvat. Acum mi-e ciuda ca ieri si azi am cam rupt norma la calorii :roll_eyes:

Eu am stat pe kur, 2 zile. Azi, 5K cu târtița grea, după supradoza de mâncare. Mâine biciclesc, sau alerg, pe seară.
De la tura de azi!

Duminica am alergat si eu la banda, ca nah…eu nu am locuri de alergat asa misto nici vara, iarna cu atat mai putin si nici nu ma dau in vant dupa alergatul in conditii nasoale. Nici cu banda nu ma omor cine stie ce, dar duminica, pt ca nu mi s-a parut ca m-am intrebuintat prea tare la pilates, am fost la aparatul de vaslit unde am facut 2 km si la banda inca vreo 2 km, care puteau fi mai multi dar ma plictisisem si voiam sa plec mai repede sa am timp si de shopping. Dar, desi nu am prestat mare lucru la banda, am remarcat cu surprindere ca si la alergat ma descurc mai bine. Nu stiu cu cat alergi tu pe banda, dar pt mine a fost o oaresce performanta sa alerg destul de mult cu 10 km/h si inclinare 6. De obicei la mine era mult mai soft treaba, adica inclinare zero si viteze 6-7-8 km/h maxim, cu resimtit cei 3-4 km.

Dar bine, tot am traume de la cat am putut manca in ultimele doua zile (caloric adica, ca nu am rupt norma cantitativ)

Eu alerg undeva la 5min / km, afară, adică teren accidentat, la deal, la vale, pe poteci și fără poteci. Însă eu sunt interesata de distanțe lungi, adică rezistență. Am alergat pe bandă, joia trecută, înclinare 11 viteză 11. Nu știu câți km, că nu m-am uitat. 30 min :crazy_face:
Eu nu am mâncat extrem de mult, dar mâncare grea și multe feluri și amestecuri de dulciuri! :nauseated_face:

Pai asta e problema si la mine. Nu am mancat sa simt ca fac POC! Am mancat aiureli, dulcegarii, chestii mai grele si toate cu multe calorii.

Clar stai mai bine ca mine la alergat. Bine, eu nefiind mare fana alerg si destul de rar. Dar daca luam in calcul faptul ca am plecat de la lesinat in 100 de metri si program de incepatori cu alergat 1 min/ mers 1 minut, astea pt maxim 5-6-8 minute si dat duhul dupa, ma simt campioana olimpica azi :joy:

Da, bre, dar eu alerg de aproape un an, în fiecare săptămână. Tot așa am început și eu, dar eu mi-am dorit tare să alerg Trail. Și încă sunt de părere, că e una din cele mai faine forme de antrenament!! :heart:

Tocmai ne-am înscris!

http://icebugx.com/winterrungbg/

După ce s-a făcut plata și s-a confirmat înscrierea, a apărut pe monitor “Mulțumim pentru participare. Ne vedem în ger!” :rofl::rofl::rofl:

Nu sunt mare fan alergat pt ca nu am unde sa il practic asa ca tine. Bine, la inceput de tot, inainte sa imi vina ideea sa ma apuc de sport, alergatul era oricum ultima chestie pe care as fi incercat-o, convinsa fiind ca pt asta tre sa ai niste chestii din nastere asa si ca nu toata lumea poate alerga (no joke) :joy: Apoi cand m-am prins cum e cu sportul am incercat si alergatul si mi-a placut. Ma rog, am la doua minute de mers pe jos parcul si ala ar fi singura alternativa, pe care o si folosesc de primavara pana toamna cand timpul imi permite. Dar nu am chiar conditiile in care sa alerg la orice ora si oe orice vreme.

Pe banda alerg asa de compromis, ca banda imi place prea putin pt alergare, desi cred ca as vrea totusi sa am o banda acasa pt cand ma apuca cheful. Numai ca nu dau nici banii pe una de calitate si nici nu am unde sa o mai inghesui si pe aia.

Si apropo de echipamente pt acasa, inca cochetez cu ideea de a mai cumpara si alte chestii in afara celor pe care le am si care sunt asa de incepatori, adica set de greutati de 1.5 kg, de 2.5 kg si kettlebell ajustabil de la 1.5 la 7.5 kg, plus salteaua.

Zilele trecute mi-am comandat un set de benzi elastice, adica pe astea:

Si inca vreau sa am si io sistem trx, dar am renuntat la ideea de a da gramada de bani pe unul original ca am gasit si variante ieftine, dar de calitate.

Am pus pe FB o gluma cu alegerea unui trening, de stat prin casa :joy:ca nu vrea sa iasa nimeni cu mine la alergat afara, nici la plimbare nu prea vor, sunt amandoi obositi seara si e curent pe langa lac. Of!

Azi am fost la ABT training si atat. Observ ca de cate ori imi fac planul pe mai multe zile si il si anunt, sfarsesc prin a nu ma tine de el :joy: . Maine sa vedem…daca negociez cu mine si ma trezesc usor la prima ora, atunci o sa merg la circuit de la ora 7.00. Daca nu, atunci ramane trx de la 10.30 si o programare la coafor de la 12.30. Sper ca planul asta sa imi iasa ca am programare la coafor facuta de acum 2 luni :grin:

Asa de can-can, mi-am amintit ca acum ceva vreme imi zise una ca mda, faci sport acum, dar daca te decizi sa faci plod oricum trebuie sa te lasi cand ramai gravida, deci nu inteleg de ce pierzi vremea pe acolo :joy: Nu e un secret pt nimeni ca nu am fost pana acum vreo fire sportiva si ca fugeam pana si de ideea de a face sport, desi priveam cu oarecare admiratie spre cei care faceau, dar replici asa imbecile zau ca nu am dat vreodata :roll_eyes:

Eu am băgat o sesiune de bootylicious, târziu, după o zi de bătut outleturi. Mâine plănuiesc alergat și Bodypump. Vedem dacă mă ține!

Hai ca a iesit planul B :joy: adica ala cu trx si coafor. Acum sunt in drum spre coafor si se pare ca voi ajunge la mare fix.

Mie mi-a ieșit jumătate de plan, adică am alergat și atât. 8K la pădure.

Nu am fost niciodata la cycling. Cochetez cu ideea de a merge saptamana viitoare la o ora, macar sa vad cum e. Dar nu imi fac un plan exact ca precis nu ma tin de el :joy:

E fain, transpiri tone și faci o febră musculară, formidabilă! O singură chestie, mă enervează la bicicletă, anume, îmi dă dureri între picioare. Nu în zonele soft, ci oasele, mă dor câteva zile, după antrenament.
Așadar, practic doar în caz de nevoie, intervale 45 min, max o oră, la 2-3 săptămâni.

Am fost la pump, poate bag o sesiune de yoga, mai târziu. Sau Pilates.

Cum nu m-a motivat nimic sa ma duc la prima ora la sala, la fel si azi…nu am gasit niciun motiv pertinent pt care sa ies din casa pt sport la ora 20.00 :grin: Imi dau seama ca daca nu as merge la sala imediat dupa munca, as mai ajunge la sfantul asteapta. In prima parte a zilei e misto in orice anotimp, cu conditia sa nu fie inainte de 10.00 :joy: Dar seara, pe vremea asta scarboasa, daca as ajunge acasa inainte de sala, atunci adios!!!

Maine, daca nu intervin alte chestii lunare si senzatii naspa, intentionez sa ajung la bodypump. Bine, exista si varinta sa fac doua ore, adica body pump si trx, dar nu cred ca ma combin chiar la asa ceva. E un plan prea maret sa ma angajez la el. La ce stare am acum, si mersul pana la bucatarie mi se pare o provocare. Ma rog, ar fi fost cazul sa mi se para asa inainte sa mananc cat am mancat.

Dacă aș merge la sală, doar când nu e vreme scârboasă, aș sta acasă 300 de zile pe an :joy::joy::joy:
Beau o cafea, foarte bună și încerc să adun curaj, să ies la alergat.