Putina mişcare nu strica

Problema nu e sa merg la sala cand e nasol afara. Problema e sa ies din casa seara, daca de la job trec pe acasa inainte de sala. Nu ma mai scoate nici Papa din casa pt sport.

Am fost la bodypump. Imi luasem si intrare la trx, dar cum mi s-a taiat de cateva ori filmul in timpul orei am zis ca e mai bine sa ma rezum la bodypump. Din acelasi motiv nici in sauna nu am bagat nasul.

Asta e, de acum la anu’ mai sportuiesc, adica incepand cu 4 sau 5 ianuarie.

Cum adică ți se tăia filmul?

Eu ies la alergat pe la 3. Am mâncat ca o scroafa, nu pot alerga acum.

Pai pur si simplu simteam nevoia sa ma opresc ca sa nu lesin :joy: si faceam mai putine repetari. Dar nu ma mira foarte tare, ma asteptam avand in vedere ca urmeaza fffff curand perioada respectiva a lunii si am mai experimentat in preajma ei starile astea la antrenamente.

M-am speriat, credeam că leșinași!
Eu am dureri crâncene, în perioada aia, dar antrenamentele sunt cele mai faine, simt că am putere, cât Hulk! Cred că de la furie mi se trage.

Am alergat cu gagicul, intervale, în ploaie și noroi. Tare fain a fost! :heart:

Bodypump, ultima sesiune pe anul ăsta.
Am mai pus 2,5 kg pe bară, să mă satur :rofl::rofl:
Mâine bag o alergare și după aia sunt gata să intru în noul an, fit for fight!

Fuse și alergarea, într-o pădure mocirloasă, sub un cer gri deprimant.

Mi-am facut abonament la sala, incep spectaculos de pe 7.

Wehhheeeee :tada::champagne::confetti_ball:
Succes și să povestești aici, ce și cum!

Plimbare, la sală și înapoi, soare și un vânt :dash: turbat, de primăvară.
Bootylicious, cu burpees. Ce mi-a mai plăcut!

10 km power walk la pădure. Am completat cu Bodypump.
Azi alerg, pe unde am umblat ieri.

10K trail adevărat. Doamne, cât îmi place pădurea aia, îmi cântă sufletul în mine, când alerg acolo!

Ce frumusete!

Zilele astea nu am facut mare lucru. Doar am mers pe jos cate 10-15 km, dar la plimbare nu sportuiala. Cel mai mult am mers intr-o zi, cand am facut aproape 20 km.

Azi ma duc la fitness ca mai am vreo doua ore de PT si maine ma duc la cycling. Duminica fac pauza ca nu vreau sa dau in primire dupa cycling si este si prima data cand merg.

Sper ca sapt viitoare sa reusesc sa ajung la orele la care merg de obicei:

• luni circuit (sau tot o ora de fitness)
  • marti body pump
  • miercuri trx
  • joi pilates
  • vineri body workout. Nu stiu ce ora “vanduta” cu alt brand la salile mai fandosite este asta :thinking: @Samoa ce este bootylicious de care mai zici tu?

Bootylicious e un antrenament de tip HIIT, pentru picioare (coapse), fund și core. 4 blocuri, fiecare bloc conține 3 exerciții (câte unul, pentru fiecare zonă), exercițiile se repetă de 2 ori.
Primul exercițiu e forță, coapse și fund, al doilea e exploziv, tot coapse și fund, al treilea e core.
Se lucrează cu greutatea corpului și greutăți 5-10 kg folosesc eu în funcție de exercițiu.
E foarte eficient, foarte potrivit pentru alergători.

Da, e ca asta caruia aici ii zice body workout. Cu mici diferente probabil, dar in genul de care zici tu.

Noi avem o clasă, numită body workout, dar e tot corpul, cu greutăți mai mici și greutatea corporală, dar de intensitate mai redusă. Și durează o oră. Fără intervale.
Am schimbat planul, pentru azi. O să fie o oră de yoga :person_in_lotus_position:‍♂
Și power walk, că e soare.
Mâine Bodypump și duminică Trail run.

Aici, la sala asta la care merg eu, este f misto din fff multe puncte de vedere. Eu stau la 15 min de mers pe jos de ea, dar sunt persoane care vin din toate colturile orasului. In Bucuresti, sala asta este chiar peste world class. De fapt au si vrut sa ii cumpere, dar au refuzat patronii sa o vanda. In afara de faptul ca au o sala de fitness ffff dotata (ca idee, numai benzi de alergat cred ca sunt vreo 15, biciclete eliptice vreo 4-5, aparate de vasit doua, tot felul de alte aparate pe doua etaje si gantere si greutati berechet cat sa nu stai sa te vanturi sa se elibereze unu-altul) au si tot felul de ore care se fac la salile astea de cumpara licente, sau cum s-or numi, numai ca nu pot folosi denumirile respective. De exemplu aici:

• trx=body suspension
  • body pump=power and tone
  • bootylicious=body workout

Ala care la voi se numeste body workout, cred ca aici este echivalentul a ceea ce numesc ei ABT/cardio ABT.

Si la orele astea este muuult mai misto decat ce am vazut la world class (ma refer la bucuresti).

Mai au si piscina semiolimpica care din nou mi se pare fabuloasa, nu doar pt ca este ffff mare si nu te incurci pe acolo de altii indiferent ca inoti, iei lectii de inot sau faci aqua gym, dar este si extrem de bine intretinuta si curata, iar dezinfectia NU SE FACE CU CLOR. Pe mine clorul ma ucide, nu il pot suporta. Sa intru intr-o piscina a carei apa e dezinfectata cu clor ar fi exclus, la fel de exclus cu a intra intr-o piscina imputita si nedezinfectata.

Ah da, la fel, si antrenorii sunt super misto. Nu isi bat joc de ore, supravegheaza si corecteaza cursantii, nu sunt pitziponci si pitzipoance care au tras si ei de fiare pe ici pe colo, au facut un cursuletz si se intituleaza antrenori. Au numai antrenori fff bine pregatiti si cu experienta, inclusiv cativa fosti sportivi de performanta, campioni nationali si chiar mondiali la anumite sporturi.

SATS un lant de sali, considerat oarecum de fite (lucru pe care eu nu-l simt, intrucat din 2011, pana acum, mi-a crescut pretul abonamentului cu 4,45 €), cu sali in toata Scandinavia, avem sala de inot, una din cele mai mari in Scandiavia, cu bazin olimpic, unul de 50m altul de 25m, plus alte 8 bazine mai mici. Toate incalzite, la 26-27 de grade.

E foarte curat, oameni civilizati, reguli stricte. Sauna cu aburi si sauna uscata, cu cabina proprie, pentru schimbat, etc.
Cafea si ceai, gratuit, in toate salile. Toate salile, au sauna ,gelul de dus, bete de urechi si discuri demachiante, oferite de sala.
Instructori cu experienta, absolventi de facultate/ masterprogram in educatie fizica si sport, fosti balerini, ciclisti, dansatori sau chiar militari (antrenamentele de Crosstraining, Transformers, Bootcamp si Performance). Insa, independet de background e musai sa faca cursurile unei academii, specializate in genul asta de educatie. Un bun sportiv, nu e musai un bun antrenor.
Fizioterapie si masaj, contra cost, in toate salile.
Personal saritor, interesat, politicos, prietenos, fara sa te calce pe sistem.
Multa vreme, ma simteam luata in balon, cand oamenii reactionau “aaaa…SATS, sala posh!”, dar mi-a trecut.
A fost prima sala in care am intrat si acolo am facut abonament, fara sa cercetez altele, intrucat locatiile, imi veneau manusa. Si inca imi vin. Am una la 10 min, doua la 15 min si alta la 25 min de casa, mers pe jos. Una e intre job si casa.
Am card si la un alt lant, oferit de la munca (Nordic Wellness), acolo se antreneaza amica mea. E ok, dar cam mizerie in vestiare, nu au sauna la toate, instructorii par mai plini de ei. Si mai au o chestie care ma seaca maxim, un soi de ideologie de grup, ei sunt #tribe…si alte cacaturi de-astea, la care eu nu rezonez!
Mi-e foarte bine, unde sunt, se gasesc sali mai ieftine, dar daca e sa compar conditii, pozitionare, oferta de cursuri, curatenie, servicii, nu merita schimbul.

Am fost la cycling. Love it! :heart_eyes: