Putina mişcare nu strica

Io o urmaresc pe Insta si pe Fb pe o tipa, Kyla Itsines. O australianca care a dezvoltat si o aplicatie, una dintre cele mai misto de fitness. Bine, sa dau 20 usd pe luna pe asa ceva nu dau, ca mi se pare inutil, mergand oricum la sala. Probabil nu as intra nici de 2-3 ori in aplicatie. Acum am prins o oferta de 1 usd/3 luni. Pe asta am luat-o chiar si pt 2-3 accesari.

Deci am o jucarie noua si inofensiva. Pt cele care cochetati cu ideea de sport, dar tot amanati de luni pe luni, cred ca aplicatia asta v-ar fi de maxim folos la pretul asta. Si chiar este o aplicatie super misto de la incepator la avansat.

Am schiat patru ore si ma simt foarte bine. Am de gand sa nu mai schiez ca disperata de dimineata pana la 4.30 ca in alti ani. Daca ma dau frumos 4 ore pe zi, mai fac o poza, mai admir peisajul, e de ajuns.

Nu e tarziu, daca stii sa patinezi sau te dai cu rolele, inveti intr-o ora pe partia de incepatori.
Si eu sunt fricoasa, ba am si rau de inaltime, dar rezist cu stoicism in lift, caci stiu cat de fain e zborul pana la baza partiei.
Ataci valea in zig-zag, nu drept la vale, ideal e sa mearga cineva in fata ta, ca sa vezi cum se face, si sa stii sa opresti in pizza slice. Daca eram langa tine, iti aratam eu, pana acum am invatat cativa prieteni si un fost iubit. :stuck_out_tongue_winking_eye:
PS: Btw, fostul mi-a scris un email amar, cum ca am facut si am dres, dar ma iarta pentru ca l-am scos pe partie si acum i-a intrat microbul bine de tot, e pe partie toata iarna.

Azi ne-am dat cu schiurile ca disperatii, am depasit cele patru ore. Cand am coborat din telescaun m-au rugat trei baieti sa le fac poze. Au dat-o in glume sa fac si eu poze cu ei. Eu aveam cagula pe fata. La sfarsit imi multumesc si ma roaga sa imi dau cagula jos de la gura sa le ofer un zambet. M-am blocat un pic, mi-am dat cagula jos si am inceput sa rad in hohote, caci le-am aratat aparatele dentare si strungareata de 4mm. Nu prea se asteptau la asta😀

Ba ești bella, de aia au rămas uimiți sa vadă ce se ascundea sub cagula.

Poate in alte circumstante am fost bella, dar cu noua strungareata, nu cred :grinning:. Cand va ajunge la 2mm, atunci ma astept sa am succes.

Dar cum ai făcut rost de ea? Jur ca nu aveai!

Cum vine asta noua strungareata? Ai scos un dinte sau ce ai facut? :joy:

Stai ca asta întreb și eu, ca nu avea sigur.

Asta ma face si pe mine curioasa. Cum a facut rost de ea? :joy:

Bai, arata de milioane cu strungareata asta mare, parol! :heart_eyes:

Mi-am montat un disjunctor dupa operatia la bolta palatina (mi-a segmentat-o). Disjunctorul a fost montat pe bolta si timp de doua saptamani mi-am activat disjunctorul cu o cheie, mi-am largit arcada cu 12mm. A aparut si strungareata, bineinteles, lumea ma intreba daca imi voi pune un dinte in fata😀. Dupa doua saptamani dintii au inceput sa se reaseze, s-a inchis strungareata, dar nu de tot. Cei 4mm mi-i inchid cu aparatul dentar.

Asa arata disjunctorul iar cheita il activeaza, largind implicit arcada.

Oh ce fain, acum mulți ani când am vrut să-mi lărgesc arcada au zis ca nu se poate la vârsta mea (aveam 25!!!). Eu am maxilarul f îngust sus și dinții din fata strâmbi. Nu ca m-ar deranja în mod deosebit ca sunt strâmbi, dar sigur as fi vrut arcada mai larga. Buna treaba, bravo! Și da, o cred pe @Travelerista ca ești de milioane, nici n-ai cum altfel.

Iete ce chestie si ce coincidenta. La mine au loc tot dintii in gura si culmea, sunt si drepti, dar am nevoie de un ortodont :joy: @Lotte, nu mai retin de pe unde esti sau pe unde locuiesti. Esti in Bucuresti? Daca da, la ce ortodont ai fost pt toata povestea asta?

Iti poate mari oricand arcada. Pana la 18 ani se aplica disjunctorul fara operatie pentru ca osul boltei e moale si activarea disjunctorului e posibila, dupa 18 ani iti despica un pic osul boltei. Dar tu ai muscatura corecta? Cand ai bolta palatina ingusta si inalta, ai probleme si cu respiratia. Imediat dupa ce m-am operat am inceput sa respir mult mai bine! Daca vrei iti dau detalii unde poti face un consult si ce presupune operatia.

Sunt din Bucuresti. Dar pentru ce iti trebuie ortodont? Eu pentru operatie am fost la Puiu Nicolescu, chirurg stomatolog ( Clinica Nicolescu-Agatstein) iar pentru ortodontie la Alexandra Preda de la Ada Dental Center. Spune-mi ce problema ai ca sa stiu ce sa iti recomand.

Travelerista ma vede frumoasa si daca imi scot toti dintii!:grinning::kissing_heart:

Hai mai ca strungareata chiar iti da un sarm aparte :heart_eyes:

Felicitari pentru activitati si strungarete sic! :smile:
Eu am bagat marti bodypump, miercuri- nimic, as in 0 activitate fizica, nici yoga, nici stretching, nimic, nimic. Mi-a prins bine. aveam nevoie. Joi, boot camp, ieri am revenit la scarile lu’ Satana, 30 min urcat in fuga, coborat mai incet. Pe un frig, care ma taia in obraji. Azi pump si maine alerg la padure, o ora. Daca mai am stamina, bag si o ora de Crosstraining. Daca nu, sed si ma joc.