Putina mişcare nu strica

Vocsâta, a fost criminală, azi! Am băgat niște skate jumps uriașe și burpees cu gantere de 9 kg în fiecare mână. Cu săritură, evident!
Fără sport, viața e seacă!

Ieri am fost la pump și m-am enervat. Clasa aia, e foarte populară, liste de așteptare, peste 20 de persoane. În fața mea, o pupăză, mai mult a stat, decât s-a antrenat. Înțeleg, ești nouă și e greu, dar măcar încerci, nu 15 flotări, dar măcar 3. Nimic. Stătea, pur și simplu. În picioare. Cu o mutră plictisită. Vaca!
Nu doar că ia locul unuia care poate are interes, dar își adunase și un morman de greutăți și gantere, în condițiile în care, aglomerat fiind, te cam bați pe ele (nu eu, că eu mă duc devreme și-mi iau tot ce am nevoie).
Nesimțită!

Azi 10K în pădure :heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:
A fost ca o curățire a eului, am uitat toate necazurile și neplăcerile!

Povesti cu din astia am si eu. Acum ma duc la un circuit care seamana cu pump. Sapt trecuta a fost suuuuper aglomerat. Eu ma asez mereu in fata, in primul rand. In spatele meu una vantura kettelul la un exercitiu, cu asa indemanare ca eram sigura ca mi-l scapa in cap :open_mouth: La un moment dat m-am intors si i-am zis ca sper sa se tina bine de ala. S-a hlizit ca proasta la mine, hi hi hi…

Mda, ce sa zic…toti suntem incepatori, la un moment dat. Ma deranjeaza, insa, lipsa de respect pentru cei din jur. Oamenii faceau triceps cu 3 discuri de 2,5kg , ca ea luase de-alea de 5kg si le tinea sub stepper. Exercitiile pentru umeri, pe care le avem acum, sunt absolut dureroase, e musai sa ai greutati mici, altfel iti bulesti si omoplat si gat. Ea avea gantere de 1 si de 2kg, langa stepper, ea statea in picioare si se uita ca vaca, la aia care se chinuiau, in jurul ei, fara greutati.

Eu nu ma asez niciodata in fata, sunt mereu plasata pe mijloc, sau in spate de tot, langa oglinda laterala, ca sa am control asupra spatelui (daca am greutati mari si de obicei am, sa ma asigur ca forma e corecta si nu incovoi spatele ca o pisica). E musai sa fie aproape de usa. Nu stiu de ce, cred ca insconstient, ma asigur ca pot iesi repede, in caz de…nevoie! :flushed:

Si mai cred si ca locurile din fata, sunt cumva rezervate celor noi, ca sa poata fi tinuti sub observatie, de catre intructor, sa corecteze eventuale greseli.

La mine in fata inseamna la oglinda. Pe aia laterala nu imi place si nu tin sa fiu langa usa ci doar sa nu se insire turma in fata mea. Ma vad in oglinda, e drept ca ma vede si instructorul si ma corecteaza daca e ceva, desi nu prea e cazul ca nah acum stiu si eu sa ma corectez. Nu ma intereseaza de cei noi :roll_eyes: . Acolo e locul meu si punct :grin: . Da, toti am fost incepatori. Bine, nu sunt vreo sportiva de performanta sau ceva, dar totusi…zic ca am ceva mai mult bun simt.

Alta faza: incepatoare, tot in spatele meu, si-a reglat stepperul pe pozitia inalta. La exercitiile de saritura pe steper era pur si simplu incapabila asa ca in incercarea de a sari pe el il tot impingea inspre mine pana aproape a ajuns in picioarele mele. Ma intorc si efectiv ii dau cu mana mea stepperul mai jos, i-l imping la loc si ii zic sa nu il mai ridice. De langa ea se chiraia una la mine “dar las-o mai, de ce i l-ai dat jos, ca e si ea incepatoare, sa invete”. M-am uitat la ea cu o privire gen “poate vrei sa iti fac stepperul guler” si nu a mai grait nimic.

Alta, tot la pump si tot in spatele meu: auzi, te dai mai intr-o parte sa ma vad si eu in oglinda? Eu: bine, ma dau! Bah si incepe asta un balet in toata regula, se sucea si pe lateral si pe o parte si pe alta, cu niste miscari de balerina inchipuita manevra ganterele complet aiurea, dar era mandra de ea nevoie mare. Ultima parte a orei o facem la saltea, abdomene cu tot felul de greutati. Incepe din nou: dar te dai mai in fata cu salteaua sa aiba loc si colega mea? Eu: NU! Poate sa iasa din sala daca nu mai are loc si tu impreuna cu ea! Din fericire nu mi-a mai zis nimic.

Si ultima categorie: alea care ies in jumatatea orei ostentativ ca sa arate ca nu le convine ceva, trentesc si bufnesc a nesimtire sa se prinda toata lumea ca ele au cela si alea care considera ca stretchingul este inutil si cat noi facem stretching ele se gasesc sa se vanture in toata sala sa isi duca la loc gantere, bare, discuri, corzi de trx, saltele, steppere si ce se mai foloseste la orele respective.

Nu m-am uitat urat si nici n-am avut comentarii acide, la adresa nimanui. Dar m-a deranjat sa vad, mai ales femei, care se ridica de pe bicla si pleaca, fara sa stearga transpiratia (barbatii sunt mai constiinciosi, la faza asta), nu pun echipamentul la loc, dar merg de parca lumea le apartine!
Vaci!

Balet :dancer::heart_eyes::heart_eyes::heart_eyes:
Ce fain a fost, cu proful meu ăla grăsuliu, simpatic foc! :grin::+1:
Dar ce mă dor mușchii, oh viețișoara mea!

Dragoste :two_hearts: la prima purtare!
Sunt foarte, foarte, foarte ușori, nu au atâta pernă, cât Icebug-ii, dar au suspensie faină.

Am fost la bag box! A fost super!

In continuare am nervi cu manusile de box. Se pare ca decathlon nu este o varianta pt mine. Am 3 perechi diferite, pe toate le-am incercat efectiv la ora. A fost nasol cu toate 3. O sa ma duc sa le returnez…

Dacă tot îți place, mergi la un magazin specializat în echipament pentru sporturi de contact. N-o să fie ieftin, ca la DeCARTON, dar ai șanse majore să dai de oameni, care se pricep și te pot ajuta.
Mie Decathlon, nu-mi place. Mi se pare că are motto “cumperi ieftin, arunci repede!”
E bun, pentru când te antrenezi mai de probă, așa și nu vrei să te ruinezi, dând banii pe țoale de transpirat.
Chiar și pentru asta aș merge mai degrabă pe mâna ălora de la Intersport, cu brandul propriu. La reduceri :rofl:

Imi place, dar nu merg mai mult de o data pe sapt. Nah, nu vreau sa dau o avere, dar sunt dispusa sa dau pe o pereche cat am dat pe astea 3 pe care le voi returna. Banuiesc ca e suficient pt o singura pereche de manusi ce va fi folosita maxim 1 data pe sapt. Acum sincer nu cred ca e doar vina manusilor :grin: Eu am o mana mica, cu degete subtiri si cu o “incheietura” tot subtire. Cred ca lejer mi-as putea lua o pereche de manusi de la copii, doar nu prea gasesc pe toate drumurile si chiar ar trebui sa le probez. Eh, si din cauza mainilor de contesa, cum zice o prietena care se distreaza pe seama mea, manusile cele mai mici din orice model mie nu imi sunt ok. Daca vezi cat le strang pe astea ultimele, sa nu le pierd de pe mana, te strici de ras :roll_eyes: Alea cu degete imi solicita mana prea rau ca pt a lovi in sac trebuie sa fortez articulatiile degetelor prea mult pt a strange pumnul cu ele pe mana.

Ce sa zic, eu nu pun mare pret pe tzoalele de transpirat. In afara de incaltari, care oricum nu sunt asa proffy ca ale tale, nu am mari tzoale de sala. De incaltat am niste nike pe care ii tavalesc de cand am inceput sa fac sport (sa tot fie 2 ani), niste nike lunar. Si de imbracat majoritatea decathlon: vreo 3-4 bustiere, 3-4 maiouri, un tricou, 3-4 colanti. Ultimele dati ce mi-am mai luat under armour si sapta pt alergat, niste colanti nike, un tricou si un maiou tot nike.

Nu stiu, sunt zgarcita la dat banii pe chestiile astea, desi de folosit le foloseac la greu. Sunt tavalite suficient astea cateva pe care le am, asa ca teoretic as avea motive sa imi iau chestii mai de soi.

Înțeleg perfect, teoria ta. Eu dau bani grei, că vreau ceva garanții. Că dacă e compression, atunci strânge bine mușchii și asta duce la recuperare pe ffwd. Dacă e de încălțat, am niște pretenții aberante. Dar asta, pentru că eu am respect (be bune), pentru picioare. Ele mă duc peste tot, cu ele fug, pedalez, sar, fac relevé.
Nu le chinui. Le ung, le exfoliez, tai unghiile și le curăț, cu religiozitate și le cumpăr sosește și încălțări bune. Cât îmi permit eu, de bune! Poate nu eram așa maniacă, dacă n-aș fi avut probleme, în trecut.
Evident există și variante mai ieftine de compression leggins, dar rar am noroc să găsesc presturi mici (am luat o pereche de Reebok cu putjn peste 10 €. Mai mare dragul!
Există și alergăreți mai ieftini, dar dacă nu cunosc marca, nu fac experimente pe picioarele mele.
Pentru hainele de antrenament și outdoors, nu mă zgârcesc, dar pentru alea de stradă, da. Nu cumpăr ever, tricouri peste 30 €, de exemplu. Oricât de faine ar fi! Încălțările, nu au voie să coste peste 100 €. Rochii, am una care a fost mai scumpă și nu regret, restul între 30 și 50 €.
Genți, am două, mari și late (la propriu), luate la reducere, ca dacă e peste 100€, mi se taie pofta și umblu cu sacoșa de-un leu! (rucsac, de fapt).
Îmi sparg banii pe echipament de sport, jocuri și gadgeturi. Like a lady :rofl:

Mah la tine mi se pare normal. Tu faci mult mai mult sport decat mine. Eu fac doar mult mai mult decat am facut vreodata in viata si cea mai mare parte din viata am facut zero sport :grin: In locul tau mi-ar parea si rau sa ma frasnuiesc in 3-4 echipamente de la decathlon 1-2 ani.

Dar acum ca ai zis de cum cheltui tu banii pe tzoale, mi-am amintit ca voiam sa zic ca de cand cu noua mea silueta sportiva, doar 10% imi mai vine bine din toata tzolaria mea, ceea ce inseamna ca sunt cumva in rahata dpdv vestimentar :joy: Si sa ne intelegem, nu am slabit decat 6, maxim 7 kg, dar totul arata pe mine ca si cum am slabit 10-12 kg. Inclusiv chestiile pe care le purtam cand aveam aceeasi greutate sau chiar mai mica ca acum, dar fara sport, stau destul de bizar. Asa ca va trebui sa fac un refresh primavaratic pt intreaga tzolarie din dotare si nu stiu de unde sa incept. Probabil de la rochii ar fi cel mai usor…

E normal. Grăsimea ocupa mai mult volum, dar mai ușoară, de acolo și diferența de kg și de volum. Ești mai subțire, același volum de mușchi atârnă mai greu decât unul de masa adipoasa, dar știi asta deja.
De aici și expresia slaba grasa. Am văzut, crede-mă, femei slabe dar cu țesut adipos nașpa. Tu ești fit :grin::muscle:

Stiu asta. Nu ma mira situatia, doar ma nemultumeste pt ca m-a lasat in numai cateva tzoale purtabile :joy:

Cunosc senzația când, de la mărimea 36, ajungi ca 34 să-ți stea aiurea. Dar mi-am revenit, înapoi la 34.

Eu am aceeasi marime, de vreo 13 ani.
Mi-e foarte la indemana, am jeans luati din Spania, prin 2009. La reduecre, 25 €.
Imi vin perfect! :smiley:
Surprinzator, au rezistat atatia ani!

Am fost la pump. A fost fain, dar am un usor disconfort in umarul drept, partea din fata.
Sper sa nu fi facut vreo gafa, la benchpress, sau chest fly… :roll_eyes:

Au gasit si in lumea sporturilor treburi de political correctness: nu se mai vorbeste de latimea umerilor sau a soldurilor (de ex. pozitia picioarelor sa fie cat latimea soldurilor), ci trebuie sa fie ingustimea lor :roll_eyes: :joy: