Putina mişcare nu strica

Atunci ajungi la 3 minute și începi să le dezvolți. Cu ridicări pe palme și coborâri pe coate, cu tap, stânga dreapta, side planks, side planks cu side crunch.
Bagi flotări, pentru piept, pentru spate, pentru umeri, pentru brațe. Nu ai nevoie de mai mult de 15 minute pe zi.

Raportez 9 km trail, pe ploaie nasoală, dar tot am atins runner’s high. O oră ne-a luat, amica fiind în formă extrem de proastă, după două săptămâni de concerte, băute, fumat și o răceală.
Foarte mulțumită am fost, dar dacă era după mine, băgam 10 km.
Și m-am înscris la Trailvarvet, anul viitor în mai.

28 de zile, ma simt infect. Am zis sa dau o tura azi, foarte, foarte greu, dupa 4,5 km, am venit acasa, unde m-am pus pe bocit (???)!
La ora17, m-am dus la Bodypump, unde mi-am oblojit orgoliul de atlet, zdrentuit, in urma turei de azi.
Ajunsa acasa, am ras 4 felii de toast cu unt de arahide si gem de afine.
Si un shake proteic. Viata e din nou frumoasa, maine ma duc la PowerStep.

Ce facusi? :dizzy_face:

Am plâns!!! Da băi, nu-mi venea să cred nici mie și Gagicu se uita prostit la mine și întreba dacă a făcut ceva greșit.
Dafuq, hormonii tre să fi fost, altfel nu-mi explic!

Soro, io la “28 de zile” nu ma duc sa alerg. In general ma ocup cu a le face viata grea celor din jur :grin:

Acum, am o intrebare. Sapt asta am fost luni la circuit, ieri la power&tone (chestia aia gen bodypump), azi o sa merg iar la circuit, maine o sa alerg sau poate merg la step aerobic, vineri cel mai probabil o sa alerg, sambata si duminica o sa socializez (duminica chiar ca sarcina de serviciu, dupa cum va spuneam ca am in fisa postului :face_with_raised_eyebrow: ), iar sapt viitoare cred ca ma voi intersecta cu sportul cel mult vineri (si asta doar daca am noroc). Sa ma ma astpt la o febra musculara de zile mari de lunea viitoare?

Nu, dar n-ar fi rau sa faci ceva miscare si in perioada aia “nesportiva”.
15-20 flotari si niste genuflexiuni, inainte de somn. 2 min de plank la trezire. Cat sa nu relaxezi corpul 100%.

Luni am incheiat victorios sezonul voleios, acum bag umarul la recuperare pentru 2 luni si ma indeletnicesc cu alte exercitii si programe

bocit chiar nu am executat, dar lacrimeli da. hormonii e piticii diavolului :grin:

10K trail. Minunat, a fost. Mâine, PowerStep și intervale.

@Samoa si alte doamne mai informate pe tema masajului :grin: necesit putina consultanta.

In cele din urma au inceput sa se vada niste rezultate interesante de la atata sport. La inceput mi s-a zis ca e treaba de durata, dar io neavand prea multa tangenta cu sportul am zis ca e gluma. Dar nah, ca a fost nevoie de aproape un an de zile sa ajung la o forma fizica buna (nu exceptionala) :astonished:

Bine ca facui asta inainte sa produc un plod, ca altfel cred ca nici ca ma mai bagam la asa ceva in viata asta. Acum macar stiu ca si dupa plod, tot o sa ma intorc la sport.

Bun si acum care e treaba cu masajul. Cochetez cu ideea unor sedinte de masaj (cel mai probabil anticelulitic sau in tot cazul, un masaj mai ferm). Stiu cu ce se mananca, ca am tot facut. Nu e nimic nou. Dar sunt curioasa daca voi, care faceti sport, faceti astfel de masaj si daca considerati ca merita sau il considerati un fel de frectie la picior de lemn.

Fizioterapeutul meu, a zis că în afară de senzația mișto de după, beneficiile masajului sunt practic, atât de mici, încât nici nu se iau în considerare. Vrei masaj ferm și eficient, trigger point roll!
Eu fac masaj, că e moka. Altfel, nu mă duceam să dau atâția bani, ca să mă frământe o necunoscută.

Tocmai am concluzionat azi ca nu voi mai putea alerga in parc. Este a doua oara cand ma intorc din parc cu o reactie alergica de toata frumusetea (parcuri diferite).
Am tot sperat ca tampenia care m-a lovit de la inceputul primaverii nu e o alergie in toata regula ci doar o reactie trecatoare. Ei bine e o alergie in toata regula! Evident ca nu stiu la ce, ca nu mi-am facut teste si nici nu planuiesc sa ajung prea repede la asa ceva, dar m-am scos pe anul asta!!!

Medicamente pt alergii nu pot lua ca toate au ca efect secundar vertijul si eu am ceva experienta in domeniul asta :roll_eyes: asa ca ma rezum la tratamente locale gen picaturi pt nas si ochi.

Poate fi alergie la polenul de iarba. Acum e aproape varf de sezon, asa ca n-ar fi de mirare.

Ieri am bagat intervale, pi deal, au fost crancene. Dar faine.

Eu și frumușeii ăștia, ieșim la tură. Test.

E cald, de mori, dar mă mănâncă în dorsal, așa că ies!

Ma impusca si pe mine careva? :grinning:
Pe motiv de 28 de zile, tocmai mi-am pus o portie generoasa de inghetata. Da stiu…o sa regret. Calculatorul de calorii este dat peste cap, dar l-am inchis sa nu ma incurce cu inghetata asta.

Pe motiv de 28, care a fost 35 luna asta, o săptămână întreaga am fost asa. Și acum stau cu burta în sus după o porție zdravănă de spaghetti și trei clătite. Da? Asa ca stai liniștită. Pe de alta parte, am auzit ca înghețată nu îngrașă asa rău, explicația ar fi ca organismul consuma calorii sa o topească :rofl:

Eh, hai! Bine ca nu mi-ai zis ca slabeste, ca e aproape plina cutia…eu am inceput-o :grin:

Lasă că nu te faci cât Willy, de la înghețata aia!

PW 10 K, cu Gagicu.

Apoi am mâncat înghețată, din solidaritate feminină!

Peste 2 ore am antrenament cu greutati :grin: E o vreme de rahat weekendul asta. De fapt toata saptamana a fost la fel, adica o ploaie sacaitoare si mai mult innorat

Aici e soare și frumos, tot peste 2 ore am și eu Bodypump.
Pe seară, 10k trail.