Putina mişcare nu strica

A fost super ok azi la bodypumpul meu :joy:

As fi avut chef de alergat in parc, dar nu ma mai risc dupa cum m-am intors data trecuta. As vrea sa imi tihneasca si mie weekendul asta, nu sa ma lupt cu alergia.

Bodypump a fost fain, dar tura de trail a fost superbă! Un traseu cu de toate, obstacole (copaci căzuți), pietre și pietroaie, nămol, rădăcini, la deal, la vale, drum forestier, căprioare și veverițe. Mai vreau! :heart::+1:

Ok, raportez ca mi-am pierdut uzul ratiunii si m-am apucat si eu de transpirat.

Factorul motivator: m-am cam saturat sa imi fie rau, stresul si agitatia sunt la niste cote mult mai inalte si mult mai greu de controlat iar de intinerit, este mai mult decat evident, ca nu o sa intineresc.

Momentan merg doar la alergat prin parc. Evident ca inca nu am o conditie fizica de invidiat dar in fiecare zi observ ca rezist inca un minut in plus.

Multam @Queen pentru suturi :wink:

:heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart: :heart:

Pt zilele in care nu ai chef de iesit la alergat, iti recomand calduros genuflexiunile. Sunt tot felul de chalangeuri pe net, tot pe crescut nr de la o zi la alta si sunt minunate.

De distractie ia-ti si un set de gantere, macar de 1,5 kg.

Daca faci cate putin din mai multe chestii o sa dobandesri rezistenta mai repede.

Da, asa o sa fac. Momentan am zis sa profit de vremea buna. Oricum nu imi place la sala. E mereu inghesuiala, nu e aer, e cald si, in principiu, mi se pare plictisitor.
Asa ca pentru moment am zis sa profit de vara (ma rog la toti sfintii sa tina vremea buna) ca sa imi intru intr-o oaresce forma, la aer curat.
Parca, parca imi pare mai bine sa alerg prin parc, in miros de tei si printre veverite, decat in sala printre oameni transpirati.

Daca ma tin de treaba asta, o sa ma programez apoi la ceva sedinta cu antrenor personal ca sa imi fac o schema si pentru la iarna.
Evident, mi-as dori sa ajung la nivelul in care sa simt eu nevoia sa ies afara la alergat, indiferent de ploaie sau temperatura. Dar o luam incetisor pentru ca stiu ce hahalera lenesa sunt si eu :wink:

Am bifat si scuzele astea :grin:

O sa vezi ca sedintele cu antrenor personal o sa iti dovedeasca ca astea erau doar scuze.

Eu mi-am convins una dintre prietene sa isi faca abonament la sala. De azi incepe :grin: O duc la de toate. Sa vedem daca dupa o luna mai suntem prietene :joy:

Coana @Nancy are noroc ca ne desparte o distanta fizica considerabila, altfel si ea ar fi cedat pana acum :joy:

@Daria, lucrurile nu stau cum stiam noi odata, ca ori alergi ori esti pasionat de greutati. Aia e, ceea ce acum se numeste “bro science”.
Daca alergi, fara sa faci exercitii de forta, nu faci decat sa te expui unor riscuri majore de accidentare.
Sportul, e o aglomeratie de elemente, care e obligatoriu sa faca parte din programul oricarui om, interesat de sanatate.
Prin urmare, alergi, fa si genuflexiuni si lunges, de preferat, cu ceva greu in brate. Si apoi faci flotari (pe genunchi, daca altfel nu poti), pentru piept, umeri, brate. Un alergaret cu brate ca spaghetele, e un alergator obosit inainte de vreme.
Stiu, esti la inceput, dar tocmai de-aia e indicat sa jonglezi cu antrenamentele.
O zi in parc, o zi 30 min de forta cu greutatea corpului.
Ai sa observi niste chestii foarte interesante si la alergat. Promit!

Am zis ca o sa ma duc si la antrenor personal si diverse ore - in functie de ce gasesc la sala de langa casa.
Dar momentan chiar vreau sa imi fac cat de cat o conditie fizica afara, la soare si aer curat.

Sincer, o inteleg pe coana @Nancy :smile: Daca nu ajungeam sa fiu satula de rau si stari fizice ff dubioase, nu cred ca m-as fi apucat cu atata avant. In momentul in care te cam ia spaima ca nu te mai tin balamalele, vine si motivatia aia puternica.

Momentan ma cam dor multi muschi de a caror existenta uitasem. Si parca, parca, dorm putin mai bine. Dar de somn “au grija” si javrele de porumbei :rage::rage:

Insist, pana la antrenor si sala, ia de incepe tu singurica, cu trupusorul tau si-atat.

Nu tre sa devii maniaca, usurel, cat poti tu, ca tu acum nu faci decat sa-ti pui bazele antrenamentului.

coana @Nancy, iti zic eu, zice mersi ca sunt departe. daca eram in aceeasi localitate stia ca insistam pana o faceam cu nervii si ceda. ok, in prima faza ma ameninta cu diverse, apoi ma spurca pt durerile din prima faza, dupa care recunostea ca am avut dreptate, daaaaar precis gasea si o explicatie pt amenintari :grin:

Parcă-și făcea de-acu vreo 2 luni, din ce rețin :smirk:

Eh, azi nu a mai avut scapare :grin: si-a facut. A fost la prima ora. Inca nu au curs blestemele :joy:

Ieri am fost la Crosstraining. Eram muci de oboseală și lipsită de chef. Până am început antrenamentul. Vai de mine, cu ce energie, am sărit și am tras la fierătanii!!
Azi Bodypump, la amiază, mai târziu băgăm un trail scurt.

Raportez ca pretena m-a surprins placut. A mers 3 zile consecutiv la 1 power&tone aka bodypump si 2 antrenamente tip circuit, din care unul din ala cam in genul HIIT, fiecare antrenament a cate o ora.

Acum cand o vad pe ea, imi dau seama cat inseamna pozitia corecta a corpului in timpul exercitiilor. La asta are muuuult de lucrat, dar s-a straduit si nici blestemele nu au inceput sa curga la adresa mea :joy:

Ok, inca are multe faze de incepator, gen ca gata ea mananca salata acum dupa sala sau aaaa nu, nu beau shake de proteine, nu bun sau aaaa nu, nu vreau sa depasesc 3 zile pe sapt ca 3 mi-am propus etc.

Wellll nu stie cu cine s-a pus :joy: Deja sapt viitoare a acceptat ca merge 3 zile, dar in una din ele la doua ore. E drept, una de pilates si una de step.

Eu macar eram din categoria: mi-e lene, asta e lista mea de scuze, nu fac sport, pa! Ea e dintr-o categorie si mai grava dupa parerea mea, aia care considera ca e activa pt ca merge doua statii pe jos in fiecare zi sau daca merge 7 ore de plimbare pe zi in vacanta de exemplu si ma refer la ore cu pauze la terase si alte asemenea, nu mers sustinut.

Acum se cam prinde si ea care e diferenta cand vede ca desi e slaba moarta nu isi poate atinge varfurile picioarelor cand se apleaca.