Putina mişcare nu strica

Am inotat 12 ture de bazin, maine incerc mai mult.La ping pong a fost ocupat.

Bai, a revenit instructorul meu favorit, de Bodypump si moama, ce ma dor toate fibrele in corp! Si ce-mi mai place :smile:
Azi, Crossfit, mi-a fost dor!

Cand revin din vacanta, adica marti, am in plan sa fac doua ore si la fel si miercuri, adica cum ar veni:
-marti: bodypump si trx
-miercuri: trx si circuit

Avand in vedere ca in afara a 2 min de plansa pe zi si mers 10-17 km/zi nu am facut altceva, tre sa ma gandesc ce sa iau in plus fata de carnitina ca sa rezist la cate 2 ore :joy:

Sau ai putea sa o iei mai usurel si sa nu te arunci ca animalul, la 2 ore. Poti sa faci o clasa si eventual 1/2h de flex, ca sa pregatesti muschii si ligamentele pentru ce va sa vie.
Sau poti sa te arunci ca armata rusa si sa footi butonul, pen’ ca ai vrut prea mult, prea repede.

Joi si vineri am luat-o usurel, ieri Bodypump si 6 km PW, mergeam mai mult dar m-a prins ploaia. 30 min flex, aseara.
Azi 7 km trail si bag niste flex inainte de somn.

Mda, cred ca e o idee mai buna sa bag doar bodypump in prima zi si trx a doua zi. Daca ma mai tine a doua zi bag si circuit, daca nu…nu.

Da dom’le si baga niste flex, sau yoga, nu tre sa faci mai mult de 30 min, dar fa un pic de pregatire. Nu musai pentru acum, ci pentru peste 10 ani, cand cel mai probabil o sa vrei sa stai activa.

Am fost marti la bodypump si miercuri la trx. Ieri aveam o febra de nu ma puteam aseza pe scaun fara sa imi dea lacrimile :joy:
Azi sunt mult mai ok, dar sunt in plimbari si ma intorc spre seara. Cochetam cu ideea de a merge pt prima data la o ora de indoor cycling, dar cred ca zic pas. In schimb maine ma duc la bodypump again, dupa care o sa bag o binemeritata sauna :grin:

Eu incep cu sauna, cand mai da frigul, acum e prea cald (undeva la 18-20 grade).
Miercuri am pierdut sala, pe motiv de sedinta intarziata, am iesit la alergat cu gagic cu tot.
Ieri am bagat PW si azi o sa bag “rehab”, adica ma ocup de muschii mici ai picioarelor. Maine am Bodypump si trail.

Ieri am jucat tenis doua ore. Mai bine zis am alergat mai mult dupa mingi. Azi am mes 27km cu bicicleta.

Ieri am fost la body pump si trx. A fost misto ca am avut o ora pauza. Apoi am inlocuit sauna cu un minunat masaj :grin:

Problema e ca m-am pricopsit cu un fel de raceala, ceva amigdale inflamate. Nu am idee cum ca nu am facut nimic care sa cauzeze asta si a debutat brusc. De ieri o tot tin cu tot felul de leacuri. Sper ca pana maine sa fiu fresh ca io maine ma duc la circuit fie ce o fi :grimacing:

Tocmai am intrat în casă, după 7 km la pădure. Ieri am fost la Bodypump și un power walk.
@Queen, miere, că e antibiotic natural. Eventual ceva ceaiuri călduțe, dar mierea e de bază.
Însănătoșire grabnică și șezi pe kur, că circuitul ăla de mâine, te poate costa câteva zile, pe bară.
Recuperarea, e parte din antrenament!

Eh, sper ca maine sa fiu bine. Am bagat in mine toate antibioticele naturale (biomicin, biomicin forte), ceaiuri, lamai, miere, propolis, vitamina C, albastru de metilen, galbenus de ou cu lapte, paracetamol etc. Maine o iau de la capat :joy:

Circuitul de maine e unul usor in sensul ca e facut in asa fel incat sa iti “dozezi” sigur efortul. Poti sa te intrebuintezi mai mult sau mai putin dupa preferinte. Daca vad ca nu duc, nu fortez. Sau daca ma simt rau pur si simplu nu ma duc. Nu planuiesc sa ma schingiuiesc pe acolo.

Hai ca ai castigat si de data asta :joy: As putea duce ora de azi, dar imi e ca ma faultez. Mi s-a mai facut odata rau de l-am bagat in sperieti pe antrenor :grin: si nici ni vreau sa stau pe tusa o sapt intreaga apoi. Asa ca ma duc maine, mai ales ca azi ma simt mai bine ca ieri si muuuult mai bine ca alaltaieri.

Las’ ca nu ti se atrofiaza muschii, pana la urmatorul antrenament! Foarte destept, ca ai stat cuminte, bravo!

Eu aveam planuri de pump, sau alergat, dar nu-mi vin incaltarile azi, asa ca nu alerg si de pump nu prea aveam chef, asa ca am bagat o sesiune de ABSolution. Intervale, pentru abdominali. Mno, ce sa zic, mi s-a parut cam usurel, as mai fi dus si ma batea sa bag un Tabata Core, ca sa completez, dar m-am linistit. Vineri trebuie sa fiu in forma maxima, asa ca o iau mai usurel. Maine alerg max 5 km, usor, fara pretentii. Miercuri ma vad cu amica, in ce l mai fericit caz, Tabata Core, ca e scurt. Si cam atat, pana vineri.

Am fost marti la bodypump si miercuri la trx. Ieri m-a chinuit cheful de testat o clasa noua si am fost la cardio ABT.

Raceala e undeva in fundal. Nu ma doare nimic, pot face oricat efort vreau. Ma supara insa niste muci :joy: Asa ca am decis ca nu ma duc nicaieri azi, mai ales ca ieri m-a cam extenuat ora aia.

In weekend plecam spre munte, unde o sa stau degeaba, nu o sa depun vreun efort.

Ma simt cam vinovata ca in ultimele 3 zile am mancat cam … sa zicem 50 g de ciocolata pe zi. Nu stiu ce am avut. Probabil raceala si efortul depus la sala. In fine, pana luni nu ma mai intrebuintez deloc.

Apoi am in plan sa merg luni, marti, miercuri si posibil vineri. Sambata depinde de program.

Sper sa nu explodez de la caloriile astea multe din ultimele 3 zile…

Ma duc sa zac.

Prima zi, Icebug West Coast Trail Experience, a fost de vis. Am alergat 17-18 km din 22 (am mers doar în zonele cu teren foarte accidentat), în afară de niște bășici în talpă, nicio problemă.
Vremea a fost perfectă, vânt care a avut efect ventilator, apoi 3 ore în Spa și o cină fițoasă. Dacă e ceva, din abundență, aia e mâncarea. Ne îndoapă, ca pe rațe!
Acum, mă duc la somn, că mâine alerg 29 km.

Cool @Samoa In cat timp ati facut aia 22 km? Au fost la bucata sau cu pauza de pranz? Sunt si samoani printre alergareti? Atmosfera de grup e misto?

Aprox 3 ore. Sună mult, dar traseul e foarte greu!
Neașteptat de greu. Și foarte frumos.
Oamenii sunt deosebit de drăguți, toată lumea e prietenă cu toată lumea, cei care nu mai pot fugi, se dau la o parte și îi încurajează pe cei care fug. Organizatorii, foarte săritori, simpatici foc.
Sunt și din Samoa, dar stau la camping. Nu am avut pauză de prânz, prânzul s-a servit după cursă.

Eu m-am gandit ca v-o fi luat chiar mai mult de 3 ore :smile:

Ziua 2, a fost dureroasă. Traseul, încă și mai dificil, urcuș și coborâș, grămadă, genunchii urlau de durere. Am alergat 25 km. Restul i-am mers. 4:08 ore. Am picioarele făcute franjuri, deși bandajasem aproape toate degetele. Ăla mare, de la piciorul drept, e carne vie!
Am venit de la Spa, văleu ce balsam pe trupul chinuit și ce plăcere să zaci!
Acum, pregătiri de somn. Mâine, ultimii 22 km.
Cred că venim și la anul. Merită, cu tot chinul!