Romania versus restul lumii :D

@Sibipa nu o sa ai Earth pe pasaport dar macar ai liber la plimbare fara viza in Canada :smiley:

Cum era in poveste? Un ochi rade, unul plange…

@snowdrop de ce plange?

Mi.ar placea f mult sa stiu ca pot lasa in continuare pe peluza decoratiunile de craciun de exemplu si am o oarecare strangere de inima ca nu o sa mai pot face asta. Dar sa fiu optimista mai bine :))))

Ahh, am priceput.
Cred insa ca e un pic mai greu sa ajungi in Canada cu doar 100 de euro in buzunar. Mai conteaza si cat de dezvoltata este munca la negru pe acolo.
In UE a destul de usor sa ajungi cu o suma mica de bani si sa mergi pe principiul “lasa ca ma descurc la fata locului”.

Dacă mai țineți minte, piesa ălora de la Sarmalele Reci, “Invadatorii”.
Profeți, băieții ăia! :laughing:

Eu ma bucur, cu toate inconvenientele care vin cu libera trecere.

Intre timp a picat intelegerea si Canada a incetat negocierile pe tema liberului schimb cu UE.
Poate fac deal-ul asta cu UK :joy:
Sunt culmea astia de la UE. 28 de capete nu pot negocia un amarat de parteneriat.

Se munceste la negru intr.o veselie. Nu mi.a venit sa cred cand am aflat, in mintea mea sperand ca macar asta sa nu mai vad pe aici.
Nu stiu cat de aspre sunt legile daca esti prins, dar dupa cati practica treaba asta m.ar mira sa fie cine stie ce.

Dada, acum chiar se potriveste topicul asta. Fix asa…Romania versus restul lumii. Unde vrem sa fim?! Aparent la coada lumii…acolo unde mentalitatile sunt inca la nivel de ev mediu.

Vom veni cu o propunere catre partidele politice de a accepta organizarea referendumului in ultima decada a lunii mai. Si cred ca acest lucru va fi acceptat. Trebuie sa ne exprimam vointa si dorinta de a apara familia si de a-i apara pe copiii nostri¬, a declarat Mihai Gheorghiu intr-o conferinta la Timisoara.

Dar de copiii aia abuzati, batuti, muritori de foame prin centre de plasament aveti grija?! :rage: De aia care sunt trimisi la cersit va ocupati?!
Ia uite ce dragoste de familie si de copii au brusc. Te-ai astepta sa fim perfecti din punct de vedere social cu atatia viteji, aparatori de patrie, neam si familie. Insa nu stiu cum se face ca tot in mizerie si mediocritate ne scaldam…de la atata patriosm si familie traditionala. Nu mai ai timp sa faci si ce trebuie de cat dai din gura pe teme mizerabile.

Metrorex vrea sa inchida simultan statiile de metrou Pipera si Aurel Vlaicu timp de o saptamana :smile:
O fi in perioada de vacanta, dar am lucrat in zona aia cativa ani si stiu ca inclusiv in iulie e un flux f mare de oameni in zona aia.
Hai ca vreau sa o vad si pe asta, cum inchid ei cele mai aglomerate statii de metrou timp de o saptamana fara sa puna nicio alta alternativa la dispozitia calatorilor ca doar sa se descurce si ei o saptamana, ce mare lucru!

Dar nu-i asa ca e mai bine ca dam cea mai parte a bugetului pe STATUI?!
Cad blocurile pe noi, ne-am impanzit de sobolani, mizeria e cat casa, transportul public la pamant, traficul e un cosmar, RADET-ul e cu piciorul in groapa…dar nu-i asa ca ne mai trebuie o statuie?
Ahh, sau mai bine o punem de vreun festival neaos. Festivalul cioara cea maiastra, Traditii dacice stramosesti, Tezaurul dambovitean folcloric. Avem de unde-alege, nu-i problema.

Daca vrei sa fii la curent cu tipurile de criminalitate din UK si in special din Londra, Evening Standard este baza.
Ceea ce e ok, asa am aflat si eu ca nu ma mai aflu in Praga si ca nu este o idee chiar isteata sa ma plimb seara tarziu pe strazi singura, cum eram obisnuita sa o fac la mine acasa sau in Cehia.
Pana si colegii au lesinat de ras cand au auzit ca io naiva credeam ca aici legea e baza si nimeni nu misca in front.

Anyway, pentru ca PC-ul este la putere aici, niciodata nu se raporteaza nationalitatea, rasa sau religia celui care o comite si ajunge prin ziare la rubrica “asa nu”.
Uneori ma mai si iritam cand citeam diverse si era prezentate doar date generice si vagi.

Ma benoclam aseara pe feed-ul de stiri, obsesiv compulsiva cum sunt, sa nu care cumva sa se intample ceva in lume si sa nu afle Frosa.
Si, imi pica ochii pe stirea asta:

Evident si pe Facebook era la fel prezentat articolul. Dar intru sa citesc si articolul. Si ce vede ochisorul meu?

Detective Sergeant Julie Greenwood said: "The victim describes the men as possibly Romanian.
“We are appealing to anyone who lives or was in the King’s Esplanade area between 1am and 3am and saw or heard anything suspicious.”

Hopaaaaa…am terminat-o cu PC-ul mah baieti!!! Sau sterilitatea asta e valabila doar in anumite cazuri? In rest pentru sarantocii de est-europeni este ok, nu doar sa renuntam la PC-ul pe care il adoram, ba mai mult, sa si manipulam stirea?!

Acum, nu vreau sa fiu inteleasa gresit. Nu am luat si nu o sa iau niciodata apararea nemernicilor. Orice natie are uscaturi! ORICE NATIE!
Nu m-a deranjat niciodata satira, gluma poate mai proasta, umorul a la Charlie Hebdo. Consider ca omul are nevoie de sarcasm, de umor, de auto-ironie. Neluatul foarte in serios ca individ si ca natie mi se pare ca ajuta sanatatii.

Insa in acest caz, a sarit prea rau, mult prea rau in ochi IPOCRIZIA!!

clar :smile:

Neeeee, n-are cum!!! Ce trouble?!?!? Nu e absolut nici o problema. Huzurim de nu mai putem cu salarii si pensii crescute pe banii putinor fraieri care mai muncesc cinstit si, binenteles, imprumutandu-ne!
Pe urma tot ei o sa iasa in strada ca le taie urmatorul guvern macaroana :wink: Cum s-a mai intamplat :wink:

Yet the scene at the mall also illustrates why many economists are pessimistic that Romania’s fortunes can continue to improve — and why some fret that the next crisis in Europe is already taking shape. Much of the growth Romania has experienced is the product of a consumer bonanza — one financed by public sector raises handed out by a government whose populist generosity is pressing the killjoy limits of arithmetic.

To pay for wage hikes, the government has been cutting spending on investment for highways and other public works — a decision not unlike withholding a child’s college tuition to finance a new swimming pool. Romania’s dilapidated infrastructure has long limited commerce. The fear is that pay raises plus tax cuts have generated a momentary jolt of economic activity that will leave the country indebted.

“We are making the same mistakes as Greece,” said Cristian Paun, an economist at Bucharest University of Economic Studies. “We are still continuing to increase the public debt when we are in a boom.”

Supra-taxarea salariilor pentru hranirea clientelei voastre se intimpla exact in momentul in care cind va laudati ca duduie economia, dar guvernul nu e in stare sa gaseasca bani pentru legea pensiilor. V-ati batut joc de parintii si bunicii nostri (si ai vostri, desigur, ca si ei asteapta marirea pensiilor), i-ati mintit jumatate de an ca le veti mari pensiile, si acum le spuneti ca nu aveti bani. V-ati dat seama ca aveti bani doar pentru clientela voastra, dar nu aveti bani sa va multumiti si votantii, si acum ii stoarceti de oriunde puteti. Momentul adevarului pentru guvernarea PSD-ALDE a sosit, mai tirziu decit mai asteptam.

Am inceput insa sa ma cam plictisesc de placa asta cu plansul de mila al parintilor si bunicilor. Vaiiii, cum sunt ei cu totii victime inocente pacalite de lupul cel rau Dragnea.
Sunt pe dracu. Le place multora dintre ei sa ia parte la ciolan, le place sa dea cu bata, le place sa urle “jidaniii, sorossss, corporatistii, agenturileeeee” etc.
Le place sa tina lectii de patriotism ieftin si conservatorism ortodox. Pai sa le placa in continuare din partea mea. Dar nu, pe post de victime absolute eu nu prea ii mai vad. Nu, nu pe cei care au copii pe care se pot baza si care incearca sa le explice ca nu gandesc bine!
Ceee, invata oul gaina?! vine repede replica. Pai daca nu invata, lasa sa te calce scursurile societatii in picioare.

Un articol misto si foarte pozitiv despre Timisoara (in germana)

Temeswar! fruncea tarii :smiley: :smiley: