Sarea-n bucate!

Amesteci sucul de lamaie cu zaharul pudra si-ti iese exact albiciosul ala.
Si la mine tot mai inchisa la culoare a iesit, n-am de ani de zile zahar alb in casa (ba da, dar numai pudra), iar la magazinele normale n-am gasit faina de migdale alba, asa ca am facut eu din migdale necojite, care iar a fost ceva mai inchisa la culoare. Dar n-a deranjat cu nimic :slight_smile:
Arata bine, s-o savurati cu placere!

ce bine arata @ChickyG :heart_eyes:

Late brunch porcesc. Burgerul e de vita :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ce mai de-a bucate bune! :heart_eyes:
În seara asta, în premieră, am făcut pâinici de brânză LCHF.
Succes total, tura viitoare, dublăm cantitățile și băgăm la congelator.
Am și poză, dar Ombra o vrea decupată :rage:

Azi am în program:

• supa de roșii.
  • mazăre cu cartofi și pulpe de pui
  • frigărui din piept de pui cu legume și mujdei
  • bruschette

Suna bine @Samoa & @ChickyG
Eu abia ieri am dovedit sa fac dovleceii, pentru Travelerist cu piept de pui. A fost si o salata verde babana alaturi, cu ceapa verde in ea

Sa va fie de bine!
Iaca bruschettele si frigaruile din piept de pui si legume. Plus o salata babana.
Am vazut azi dimineata niste rosii portocalii si m-am incumetat sa cumpar 3 buc. N-aveam idee care sunt mai coapte, asa ca am luat 3 crapate la codita. Si bine am facut. Au fost fff gustoase!

Mmmmhm :heart_eyes:
Am facut aseara mangoldul si mi-am luat azi si cu mine la serviciu. Impreuna cu junk food, un pachet de instant noodles :smile: In care cred ca bag mangoldul, n-am mai incercat combinatia, dar mi se pare interesanta.
N-am incercat pana acum vinete unse cu molasa de rodie, dar daca zice Ottolenghi ca-i bun, trebuie s-o fac:
http://weirdcombinations.com/2011/07/yotam-ottolenghi-style-roasted-eggplant-with-labneh-zaatar-and-pomegranate-molasses/

Astăzi fac escalivada și mâncăm pe pâinici de brânză, în toaster.
Am făcut porție dublă bună azi.

Și am făcut escalivada, ieri. Un camion, că așa-s eu
, animal! :weary:
Azi nu mi se mai părea apetisant, așa că am luat ingredientele, le-am tocat mărunt, adăugat niște usturoi, ciuperci, orez și ceapă, călit amestecul și umplut o vânătă rămasă de ieri si doi ardei grași, mărișori. Le-am ascuns în cuptor.
Vai ce fain miroase, din bucătărie!

:ok_hand: @Samoa, ca orice gospodina fruntasa!
Eu am facut aseara salata de mezel.

Un fel de imam bayildi :stuck_out_tongue_winking_eye:
Harnicuta.
Eu din pepene cu branza sau salata de rosii cu ardei nu ies seara. N-am energie de altceva.

am sa ma fac cat o batoza, mi-am cumparat langos cald cu branza si chiftele. multe :))
ca sa nu ma simt foarte de rahat am halit si salata de mi-am adus-o :slight_smile:

E lasata secului de marti, nah. Am decretat :joy:.
Nu ierta nimic.
Sa-ti fie de bine!

Eu am topit bucatele ce-am pregătit și acum mă uit în frigider, ca milogu-n straiță. În afară de niște pastramă, hering marinat, unt și brânză, nu prea am cu ce să mă laud. Legume care necesită gătite, cărneturi congelate… Foarte subțire stăm… Dar am țâșpe mii de feluri de alune, nuci și semințe. Mă duc să sap în bucătărie, mi-e foarte foame!

Cina în pregătire

Eu am vită, nu porc și în loc de Choy am salată romana, pe care o călesc ușor, în ulei de susan, cu usturoi, ghimbir și sos de soia.

un stir fry merge intotdeauna, si cu ce este prin casa.
Am stabilit ca mi-e dor de-un saganaki.

mie mi-e pofta de un halumi gratarit peste o salata bogata…trebuie sa caut

Zi libera, asa ca am facut un shopping intens de m-a intrebat Mohammed de la Uber daca planuiesc sa gatesc pentru neamuri venite in vizita din Romania :smile: Jos palaria pentru om ca a ajutat nebuna si cu pungile pana la scara.

Aia e cand ajung greu la supermarketul cu de toate. Am luat vinete (le bag la cuptor pe maxim/grill) sa fac o salata de vinete, ardei buni - cu miros de lesini de pofta - pentru niste ardei umpluti.
In rest vreo 3 feluri de zacusca macedoneana, mici tot felul de foitaje, baclavale si paine turceasca, branzeturi, mezeluri etc :smile:
Hai cu weekendul ca de mancare avem pentru orice situatie de urgenta.

Bravo :slight_smile: sigur nu muriti flamanzi daca vine sfarsitul lumii :wink: eu asa zic LOL

M-a pus dracul sa ma uit la reteta asta si de-acu nu o sa mai am liniste pana nu o execut:

Eu am tot mancat halloumi vara asta, sigur mai am vreo bucata, doua in frigider.
@Daria, ia sa zici de la ce firma e zacusca aia, daca-i buna. Mie cel mai mult mi-a placut de la firma Vitaminka, dar nici aia nu se ridica la nivelul unei zacuste facute in casa.