Sarea-n bucate!

Eu continui cu salate si saptamana italiana a la Greque :joy:
Busuioc ecologic din productia proprie.

Nu mai am zamelă și planul să mănânc cu ceapă, a picat, că m-am dus la sală și nu se face…
Azi fac moussaka de vinete, dacă nu mă sucesc subit și mă pun să mă joc, dar că am două bulane de pui la grill, în frigider și macrou afumat și telemea, am din ce încropi mâncare.

Astazi, tortellini cu sos de smantana, hribi si mazare.
Obsesia mea, in primul an in Italia. O perioada, am refuzat sa mananc altceva. Damblageli de-ale mele :wink:

Aseara am facut niste medalioane de porc cu ciuperci sotate langa si o salata de fasole verde cu usturoi.

Azi nu stiu. Sunt putin mai libera, asa ca poate apuc mai tarziu un pic sa ma duc la un supermarket mai bine aprovizionat de langa munca. Sa vad ce inspiratie ma loveste si ce gasesc la fata locului.

Toate ingredientele, le aveam in casa, ca fac cumparaturi,de zici ca ma pregatesc de foamete. Si dupa aia ma mir, ca vai, ca multi bani cheltuim pe mancare!
Asadar, nu mai cumpar nimic, pana nu golim frigider, congelator si camara.
Ok, legume si fructe (de care nu avem congelate), da. Dar carneturi si peste si treburi de-astea, nu!
Succes si inspiratie, la cumparaciuni, @Daria!

Pe noi ne scoate sefu la carciuma in seara asta, una de fitze (Linea/ Closer to The Moon)
Tot compilez cat sa-i dau gaura in buget :smile:
Frigarui de caracatita cu salsa edamame suna bine?

Pofta buna la caracatita, @ChickyG. Spor la cumparaturi @Daria si la gatit @Samoa.
Pentru cina am facut repede legume cu pui stir-fry. O sa le asez peste niste paste de orez, bucurii copilului. Pentru mine, separat, am tras niste shirmpi in carcasa cu usturoi si piper, vai ce minunatii rozalii o sa infulec. Asam, am si ciorba de perisoare cu leustean din ghiveci. Dar asta nu e nimic. Sa va zic.

Doua prajituri Boema, una cu cheese, 2 biscotti cu fructe , o branzoaica cat toate zilele si un cookie monster, asta am luat azi de la Casa Romana. Nu le-am platit pe toate , tipul de acolo i-a dat lui fii-miu gratis biscotti si cookie, dragut din partea lor. Acu doua zile am luat doar Boema, o Amandina si o gogoasa mare, langos, pentru barbata-miu. Pai nu ne-a ajuns nici pe o masea. Pfai, ce bucurie pe capul meu ca au deschis o locatie la cateva minute de mine. Pacat ca nu au si mancare, doar supe si panini, dar numai pentru pranz ca seara nu mai aveau nimic. Daca e gustos, cumpara lumea, cum sa nu.

Am gatit ieri reteta asta, e ideala pt cei care tin post sau care au nevoie de o garnitura. A fost delicioasa.https://www.retetecalamama.ro/retete-culinare/retete-mancare/mancare-de-ardei-copti-de-post.html

Risotto cu ciuperci si un strop de parmesan

@Maggie_the_Cat, mersi de reteta, o s-o fac cand vine fiica-mea (minus faina aia, nu tin neaparat sa fie foarte legat sosul). Cu 'maliga la ea.
Am luat azi galbiori de la un nene la marginea drumului, in Boemia, culesi azi dimineata :heart: Ma bag acum in bucatarie, ii fac cu un sos de smantana si trag o mamaliguta langa.

Ciulama de ciuperci si pui. Binenteles, cu mamaliguta.
Colegu’ de apartament s-a ocupat cap coada si a dat clasa muierilor din familia noastra :grin: Inclusiv mie, care desi imi place ciulamaua de mor, nu reusesc sa o fac ca la carte niciodata.

Eu am completat bucatele familiei cu niste clatite. Le-am mancat cu nutella, gem de capusi si gem de caise.

De clatitele alea, tare mi-e drag. dar daca zici ca erau cu capuse, parca mi s-a cam taiat pofta! :laughing:

Si tu, Brutus? :smile: Exact asa a aratat si mancarea mea, numai ca n-a avut carne in ea. Si absolut delicioasa.

Hahahahaha :smile:
Pai daca am auzit ca e invazie de capuse in Bucuresti si ca se lupta oamenii pe acolo cu toate ganganiile pamantului :)))
Nah, mi s-au contaminat si mie clatitele :smile:
Capsuni domne, capsuni! Atata lume reaaa, n-ai vazut asa ceva :smile:

@Travelerista mai avem doua portii mici diseara, abia astept sa bag in mine.

Azi e bank holiday. Si daca tot stau acasa si afara ploua, m-am apucat de gatit, spalat, calcat. Tocmai am bagat tava asta la cuptor. Am pus si o supa la fiert si mai bag si niste cartofi taranesti.

Faine gogoloaiele!
Eu am sarmalute in foi de vita si humus. De la libanez. La pranz am mancat indian si a fost meh, cu usoare note de câh. Iau o pauza, nu ma mai duc la ei. Pentru prima data, am lasat mai mult de jumatate de portie in farfurie.
Nasol, toate restaurantele din zona, sunt inchise, pana prin 21 august. Sa vezi ce ma subtiez :smile:

Am fost ieri la magazinul turcesc si am gasit produse de la http://www.mamasfood.mk/index.php yay! Erau numai borcane mari, am luat unul de Homemade Ajvar
Ingredients:
Roasted pepper from Strumica
roasted eggplant from Valandovoо
sunflower oil
sea salt

si unul de Homemade Malidzano
Ingredients:
Roasted green pepper from Strumica
roasted eggplant from Valandovо
sunflower oil
sea salt

Sper sa-mi placa si sa tot gasesc de cumparat.

Uhh, f tare ca ai gasit. :smiley: Chiar sunt curioasa cum o sa ti se para.

Ia sa iau si eu un borcan de zacusca sa halesc cu Finn crisp, cam sunt in pana de inspiratie in bucatarie…
In we am facut o mamaliga. si am halit si cu branza si apoi intr-o extra rapida executie: saramura de pui.
As vrea sa construiesc duminica ceva mancare cu sos sau asa, sa am vreo 3 zile la munca:) tocanita, papricas sau ce idei imi dati :slight_smile:

Baga o parmigiana in tava mare, sa-ti ajunga 3 zile. Sau vezi si tu ce legume bune de sezon gasesti si faci o mancarica cu carne din ele.
Eu am facut ieri iar tocinei din dovlecei, miam. Am bagat in ei un parmezan asa bun (mi-a cam fost mila de el sa-l folosesc la asa ceva, dar n-aveam altceva in casa), au iesit cu un gust fin de tot.