Seriale

La ce seriale va mai uitati?

Eu am terminat in weekend Orange is the new black. Tulburator serial. Te cam face sa analizezi un pic mai in detaliu diferentele dintre oameni, tabuurile de care cu totii ne lovim, problemele rasiale. Mi-a placut ca per total a abordat extrem de relaxat si direct “femeia”. Au pus accent ca omul e tot om chiar daca avem obiceiuri si traditii diferite. Si, e ok, e fff ok sa radem. Sa radem de noi, sa radem impreuna cu altii, sa ne tachinam, fara ca asta sa insemne bulizat sau atitudini rasiste.

Ma mai uit la Bloodline: psihologic, relatii de familie, aparente versus realitatea aia crunta din intimitatea casei. Pe alocuri e lungit dar mie mi s-a parut per total un serial bun.

Am pus pe lista, sa incerc Backstrom de care zicea @snowdrop. Cred ca mai degraba o sa incerc serialul decat sa ma apuc de carti.

La Backstrom m-am uitat eu, anul trecut, simpatic. L-au killerit dupa primul sezon :frowning2:
Eu urmaresc Blue Bloods. Si Profiling Paris (care la inceput m-a cam enervat, dar dupa aceea a devenit chiar interesant). Criminal minds si-nca cateva de-astea interminabile merg intotdeauna

Aaaa, bine ca mi-ai zis ca l-au killerit ca sa nu ma implic prea mult sufleteste ;))

Si mie imi place mult Orange Is The New Black. L-am terminat acum vreo doua saptamani. Am terminat si GoT, acum suntem la sezonul doi din Weeds, in asteptarea lui Suits :slight_smile:

Eu sunt super incantata, ca in sfarsit am ajuns si eu addicted de un serial :smile:
“Un vilage francais” http://www.imdb.com/title/tt1288631/?ref_=nv_sr_1
Cel de-l doilea razboi mondial,intr-o mica comunitate dintr-un sat francez.
Un scenariu care mizeaza pe cat de mare este istoria “mica”, adica viata privata …sub vremi.
Nici daca faci facultatea de istorie n-ai intelege mai bine, ce-a insemnat razboiul pentru cei care l-au trait.
Scenariu inteligent,plin de suspans, personaje realiste si atractive.
O idee fundamentala, omniprezenta in subsidiar - si care mi-a placut foarte mult - este aceea ca oamenii continua sa iubeasca, sa aiba pasiuni, sa faca rau sau bine,indiferent de circumstante, adica … viata isi cere drepturile, isi urmeaza cursul si nu poate fi invinsa,in fond,de nimic.
Sunt la sezonul 3 din 5 si deja ma gandesc sa slabesc ritmul, ca sa ma bucur mai mult de el.
Chestia e ca nu mai am deloc chef sa vizionez altceva. :frowning:

Eu nu prea mai am vreme de seriale, dar ma mai uit la alea de le dau astia la televizor: Friends (pentru a zecea oara), Suits (a doua oara) si Criminal Minds. Am terminat Vikingii, GoT, LOST, Marco Polo, Breaking Bad, Da Vinci’s Demons. Cred ca o sa incerc si eu Bloodline, ca imi plac astea psihologice. Si Orange is the new black l-as vedea, dar nu mai am vreme sa ma uit in paralel, cum faceam in alte vremuri, asa ca o sa le iau la rand.
Din Weeds am apucat sa vad cateva sezonane, acum vreo 4 ani, dar la un moment dat au lungit-o in asa hal ca nu m-am mai putut uita. Si nici nu as mai avea rabdare sa reiau, decat daca ma plateste careva bine de tot. :))
Ah, am mai vazut Curb your enthusiasm (simpatic, de la producatorul lui Seinfeld) si The big bang theory.

@Sigalia pare f misto “Un vilage francais”. Sa vad insa daca il gasesc pe undeva sa ma uit :-*
Daca nu ai vazut, uita-te si la Downton Abbey dupa ce il termini pe asta :wink: sau Call The Midwife.

@Daria, ai intuit imeidiat profil meu ca si consumator de seriale :slight_smile:
Am vazut “Downton Abbey” ( mai putin ultimul sezon) si bineinteles ca l-am gustat.
Totusi “Un village francais” e altceva,in sensul ca e facut mai bine.Lipseste nuanta telenovelistica din scenariu, desi si aici e suspans si neprevazut.Dar e mai fin construit,mai veridic parca,pastrand nota de poveste a oricarei productii de acest fel.
Iti scriu pe privat link-urile unde il gasesti sau incerc sa ti-l trimit cu we transfer.

@Sigalia daa, da-mi linkul cand poti tu :-*

Mi-am mai adus aminte acum de un serial scurt care mi-a placut: Parade’s End

Da, acum realizez ca “Parade’s End” mi-a atras la un anumit moment dat atentia, dar nu stiam daca e bun sau dulcegareala chioara.O sa-l vizionez.Multumesc mult pentru sugestii :-*

Recomand cu caldura The Team. Scurt, 8 episoade, tare de tot!
Am mai vazut, evident, Game of Thrones (wowowowowow, ultimul sezon a fost cri-mi-nal), Vikings si ma chinui sa vad sezonul 2 din Marco Polo. Greu, ca il vad dupa ce ma pun in pat si capitulez fara voie.

@Sigalia nuu, chiar nu e dulcegarie chioara. Sau cel putin mie nu mi s-a parut stilul asta de film. Incearca-l cand nu mai ai la ce sa te uiti

@Samoa buna treaba cu The Team-ul :smile: bag in weekend sa vad daca ma prinde

@Daria, am incredere mie la suta in preferintele tale :slight_smile:
@Samoa : : “Vikings” imi face si mie cu ochiul,ce nota ii dai ?
Despre Marco Polo am auzit numai de bine,eu am vizionat doar primul episod dar parca nu m-a prins, poate e cazul de putina rabdare.
Mai am pe lista de asteptare : “Doctor Thorne”( dupa Anthony Trollope)/ “Versailles”/ “Rome” ( cu referinte excelente si el), asta la categoria istoric- romantioase.

Vikings e meseriaaaaaaaaaaaas!
Ii dau 10. Acum, nu te astepta sa fie 100% istorie, e si niste fantezie acolo, ca nah, efectul dramatic de unde, altfel?
Dar e fain de tot, fain, fain, fain! Baga!

Cu atat mai bine,ca de-aia e film artistic :slight_smile:
Ca si la documentare vrem acum arta,feeling,poveste …

@Sigalia excelenta idee mi-ai dat cu Doctor Throne :smiley: dar o sa citesc si cartuliile inainte. ;)) chiar mi-era dor de o saga lunnngaaa, englezeasca.

@Sigalia, Marco Polo a fost numit un fel de Game of Thrones da’ cu asiatici. Nu e!
E nitel mai incet decat Vikings sau GoT, dar e fain. Evident, nici acolo nu lipseste romanta, care sa umple eventualele goluri. Mie imi place, mult, dar cum ziceam, ma iau sa-l vad taman cand sunt facuta franjuri, dar no problem, de maine schimb orarul, ma uit ziua.

Tot aici si vorbim si de filme? Ca inca nu m-am dumirit, deci zic: Warcraft. Vazut, placut. Am vazut si auzit miorlaieli gen “da’ in joc e mai mistooooo…” sau “nu s-a respectat adevarul istoric (sic!)”, sau si mai rau “aaaa…nici nu se compara cu Lord of the Rings!” Eu abia astept urmarea.
Am mai vazut 12 Monkeys, o sa ma iau de serial, foarte curand (e pe HBO si am auzit lucruri bune).

Filme

Bai, nu stiu, dar ultimul sezon din Vikings m-a cam… plictisit. Unele episoade le-am vazut cu spatele, o sa le reiau, dar parca prea au lungit-o. Si eu, care eram adortoarea lui Rollo, nu mai poci sa-l vaz in fata ochilor. :)))

Eu am o lista lunga de seriale incepute si neterminate, ca din iarna nu ma mai apropii de nimic.
Downton Abbey
The Walking Dead
Homeland
Si am aflat de curand ca a iesit si ultimul sezon The Americans.
Parca nu ma tin nervii. In afara de tenis nu mai urmaresc nimic. Nici stiri.

Asadar am topit 4 episoade de Polo si va zic, imi place! Am terminat sezonul 2. La ce dracu de ma mai uit?

A, chiar am vazut Marseille, bun, fain. Un fel de House of Cards fara glamour. Dar bine facut si foarte bine jucat. Astept sezonul urmator.

Am vazut si tot House of Cards, doamne cat m-a secat strepezita aia de Claire!!! Dar Kevin Spacey e MAGISTRAL!