Shopping

Eu in afara de chestii de haleala de pe langa casa, mai bine ma iei la bataie decat sa ma trimiti la cumparaturi de alte cele. (nu, cartile cumparate din librarii alea nu se pun la “shopping” ci la “sanatate”)
Trebuie sa imi iau niste rochite de vara dar nu am nici chef si nici inspiratie. Probabil tot magazinasele online vor fi baza. Nu, nu :joy: stati linistite, nu va voi teroriza cu pareri despre volane si culori.

Dar stiu eu pe cineva care cred ca sigur mai cauta o rochie pentru vreo ocazie ;)) @Maggie_the_Cat :wink:

Eu mai scap in magazine, dar trebuie sa fiu singura. Daca sunt cu masculii dupa mine, valeleu, numa moace plictisite si enervante de la mic la mare. Si eu chiar nu sunt genul care sa stea prea mult. De cele mai multe ori nici macar nu probez.
In general imi fac tema de acasa. Imi fac idee cam ce vreau, ma uit pe site-urile magazinelor, stiu unde gasesc cutare lucru si ma duc tinta. Daca se intampla sa imi mai cada ochii pe ceva frumos si ieftin, il agat in drum spre casa.
Enervanti sunt barbatii la shopping. Nu frate, nu conteaza cat alergam sa isi gaseasca el ceva, fiind slabanog si foarte inalt, intotdeauna eu sunt aia care cica nu stie ce vrea :imp:

Eu nu comentez nimic pentru ca nici eu nu am rabdare :wink:

Aveam o prietena cu care era crima sa te duci prin magazine. In prima faza lua toate magazinele la picior ca sa analizeze preturile. Apoi mai lua inca o data aceleasi magazine la rand ca sa probeze ce vazuse mai devreme. Se concluziona cu o inca o tura…asa de control…daca poate totusi i-o fi scapat ceva in primele doua ture! :rage:

Pai cine ar avea răbdare cu asa ceva? Nici măcar pentru mine nu as petrece atata timp. O singura data mi s-a intamplat, cu grecoaica mea. Prima tura de verificare preturi… si stai si calculeaza-i fiecare rahatel in euro. Bun. Dar macar in tura doi si-a luat ce ochise. Doar ca proba frateee, si probaaa, adu-mi mai mic, adu-mi mai mare… 4 ore a durat toata tarasenia.
Eu una, daca am in plan o astfel de aventura, nu tarai pe nimeni dupa mine. Oricum se intampla foarte rar.

Mai, mie imi place in magazine,moll-uri&comp.E un soi de energie acolo,in care daca te scalzi cu masura si bun simt,face grozav de bine.Periodic am nevoie de un tur de rigoare, indiferent daca cumpar sau nu.
Argumente pro:

• sunt atatea si atatea chestii misto,incat e imposibil sa nu realizezi cata frumusete e pe lumea asta,inclusiv facuta de mana si mintea omului.Intotdeauna am spus ca a te bucura de estetica,inclusiv in forma ei concreta,materiala, e o forma de spiritualitate.
    -hainele,posetele,mobila,cratitile…toate ma inspira.Imi dau o stare de bine,ma fac sa visez la anumite momente,pe care apoi in varii forme le si concretizez.
    -haladuiala prin magazine e un spatiu de liniste si singuratate.Adica sunt eu cu mine.Eventual cu o prietena cu care rezonez , sa ne bucuram si sa comentam impreuna.Orice alte combinatii sunt excluse.
  • numai umbland si vazand, atingand,observand pe viu poti fi la curent cu tendintele si da, e musai sa fim la curent cu tot ce apare,altfel sfarsim intr-un aer statut si batranicios si s-a zis cu noi.
  • nu fac “discriminari” : o singuta sesiune de update poate contine o raita la toale,alta la carti,si cine mai stie ce( de aia sunt o inventie practica mall-urile)
  • sigur ca obosesc la un moment dat,dar atunci pun punct
    Azi de pilda mi-am luat din “Auchan” un cos mare de piata( sa nu mai imi pun caisele si rosiile in ambalaje standard, de proletari) si un ibricel miiiic, de cafea( ca nu stiu din ce motive,incep sa beau dimineata doze mai mici).
    Si nimicurile astea mi-au facut placere.

Forever 21 isi va deschide magazin intr-un mall din Bucuresti, pana la sfarsitul anului.
N-am avut nimic de la astia, cum sunt?

Parca niste tricouri am testat de la ei si din cate imi aduc aminte au fost de calitate. Dar am impresia ca preturile mi se parusera cam marisoare. Insa nu imi mai aduc aminte cu exactitate ca nu m-am mai lovit de ei de cativa ani buni.
Ramane de vazut cum s-or prezenta pe piata din Romania.

Sigalia, n-as fi putut exprima mai bine starea pe care mi-o generează window shopping-ul.
:clap:
Și eu tot așa. În plus, adaug cireașa de pe tort: un Frappe, o prăji savurate în tihnă, eu cu mine și nimic mai mult, la o terasă.

De ieri ar fi trebuit sa merg la gimnastica medicala și proceduri&masaj pt spondiloza cervicală. Dar instructorul de sport spuse ca-mi trebe încălțăminte comodă. OK, plecai sa-mi cumpăr ce mi-a recomandat și m-am ales cu șenile :joy::

Or fi acceptabile?
Intră în categoria “încălțăminte comodă de vacanță”.

Sunt si comode si simpatice! Sa le porti fericita! Culoare imi place mult :smile:
Si mie imi place sa casc gura in magazine, sa stau la o cafea etc. Dar sa nu am baietii cu mine, iar mr. , daca e acasa cu ei, sa nu ma sune la fiecare 20 min… mai stai?!?
De asta zic ca nu stau mult la shopping. Ca nu am incotro! Dar schimb eu placa cu ei. :laughing:

Mulțumesc! Ce sa vezi, se asortează cu cross bag-ul cumpărat de curând.
Când ai timp sa ne vedem la o cafea? Vreau sa-ți dau cartea :slight_smile:

Stabilim! :smile:

@ChickyG Sa le porti cu placere!! Cred ca sunt foarte comode. Imi place culoarea ff mult :heart_eyes:

Mulțumesc!
Intre timp, am mai cumpărat o pereche de mocasini care chiar sunt OK pentru sală.
…și un inel :joy: Fuse dragoste la prima vedere.
Nu mai merg la plimbare singură, e al naibii de periculos pentru cardul meu

@ChickyG Sa porti sanatoasa senilele! A venit nepoata in vizita si drept urmare m-a tinut cateva zile in magazine. La cumparat a fost fainut, dar apoi, ajunsa acasa au inceput remuscarile si planurile de returnare. Mi -am luat o bluza si o fusta, multe creme de la body shop, niste accesorii turcoaz si oje fara numar. Si in sfarsit mi-am schimbat ochelarii de vedere cu unii imensi cu lentile care isi schimba culoarea. Azi am primit complimente pentru ei, of, ca barbata-miu a bufnit in ras cand m-a vazut cu ei pe nas. Chiar m-a enervat!:sob:

:eyeglasses: Voila Crazy SW 48 http://www.ratna.co.id/sites/default/files/styles/product_full/public/product_images/52.jpg?itok=cJMv35xW

@ChickyG ce inel ti-ai luat?

@Sibipa probabil a fost schimbarea brusca si de asta s-a amuzat. No harm done :smile: Interesante ramele si dc tie iti plac si le porti cu placere asta e tot ce conteaza. Sa stapanesti sanatoasa prada :wink:

@Daria sar’na. Barbatu-miu n-a fost singurul care s-a amuzat, a mai ras si o amica cand m-a vazut cu ei, cica-s Sophia Loren reloaded. Sincer nu mi-a cazut bine pentru ca mie imi plac mult de tot, iar faptul ca ii folosesc si in interior e super tare, nu trebuie sa car doua perechi de ochelari in poseta.

@ChickyG Cand ne vedem am in plan sa gasesc rapid niste sandalute negre sau argintii. Mi-am dat seama am sandale doar in culori calde si nu am ce sa incalt la tinute alb negru pe timp de vara.
Nu stiu ce am obsesia asta pentru sandale maronii, am vrut si camel, si taupe, si cognac, si cu margelute portocalii,de 3 ani doar din astea adun. :unamused:
Mi-am luat o fustita neagra clos, inca una neagra cu ceva floricele albastre, nu merg cu maro…