Shopping

Fix la o northface visez și eu! F faina!

Ziggy, eu am fost fan Columbia, am o geaca de ski din 2004 si o iubesc si acum. Daca ar mai face acelasi model as cumpara-o imediat. Din pacate Columbia s-a cam dus la vale, nu au mai investit in tehnologie si design. Pantalonii de schi i-am luat de la Columbia, arata bine, nu par cosmonaut in ei, ii probez in ianuarie, sa vad cum se prezinta la frig. Tie ti-ar trebui un xs la Northface, ca esti slabuta, S pentru mine e imens.

Nu stiu cat esti tu de friguroasa, compara tehnologia cu Northface, este mare diferenta. Daca o iei pe aceasta de la O’ Neill sau pe una de la Mango, e cam acelasi lucru.

Eu nu mor de frig instant si nici nu prea ma preumblu libera prin oras pe vreme proasta, nu iau la picior orasul, dar problema apare ca fix din motivele astea nu am cum sa ma infofolesc ca nebuna. Apoi tre sa port si chestii cu aspect mai de birou asa, deci nu toate gulerele cat casa si alte minuni.

Asa ca pt statul pe afara, chiar daca nu stau cu orele si nu bantui orasul prin ger, tre sa am ceva care sa imi tina de cald, nefiind imbracata chiar ca de iarna cea mai grea. Si nah, daca tot dau o caruta de bani pe ea, atunci as vrea sa imi fie de folos si in cazurile astea si cand stau pe afara mai mult.

Nu m-am oprit obligatoriu la aia de la o’neill. Mi se pare ea asa mai de oras ca design, de aia am selectat-o. O sa ma duc azi la sportisimo si o sa o probez. Am mai pus ochii si pe una de la salomon. Au oricum toate marcile asa ca ma astept sa am de unde alege.

Ah da si prefer sa fie mai scurtuta, nu lunga, fara blanita si fara fulgi/puf.

Sunt mama tuturor frigurosilor și dacă nu sunt acoperita pana aproape de genunchi, ma simt în fundul gol.
Pt copii am luat Trespass. Pt ala mare e de sporturi de iarna, dar mai mult îmi place parka celui mic, ușoară, cu nush ce tehnologie heat bla bla pe lângă TP. Vreau și eu unaaa :joy: dacă as găsi la fel pt mărime 15-16 ani… Hmm. Câteodată nu strica sa aruncam un ochi și la copii, la dimensiunile noastre :rofl:

Vazut si probat doua geci:

Nope, o’neill nu e o jiltirica gen mango. Altfel daca e sa ma iau dupa aspectul flu-flu si pe salomon o pot considera la fel, ceea ce precis nu e asa. Ambele sunt geci cu tehnologii. Amandoua mi-au placut. Ce nu m-a incantat la o’neill a fost ca nu e detasabila gluga.

Inca nu am luat niciuna. As vrea sa mai analizez nitel oferta. Dar dupa ce am probat si cateva lungi si mai voluminoase stiu sigur ca nu vreau din alea.

Tocmai, Mango are unele geci care sunt chiar calduroase, fara tehnologie. Am purtat-o de doua ori in zilele cele mai friguroase, lunga pana sub fund. Am vandut-o apoi pe olx ca era marimea S. Esti sigura ca vrei sa iti iei geaca de schi sa o porti in oras? Sau poate nu am inteles eu bine.Gecile de la Wolf& Skin de exemplu sunt foarte bune si arata si bine, din pacate nu cred ca e magazin in Bucuresti.

Salomon e peste O’ Neill ca si calitate. Mie O’ Neill nu mi-a spus nimic, am avut first layers, nu sunt nici super dar nici rele.

Ba da, ai inteles bine. Vreau geaca pt sporturi de iarna sa o port in oras :grin: Nu, nu vreau sub nicio forma geaca lunga. Am una si o evit cat pot.

Probabil salomon va castiga pana la urma, dar ma mai uit putin.

Ok, am inteles. Eu sunt cu capul, asociez gecile cu starea mea de spirit. Cand pun geaca de ski pe mine sunt la munte, program de voie, ma dau ca bezmetica pe partie si nu ma mai intereseaza de job. Daca m-as duce cu geaca de ski la munca m-as chinui ingrozitor😀.

Eu nu schiez, prin urmare nu am nicio problema de ordin psihologic in a purta geaca pt asa ceva la birou :grin: nah, nu mi se pare chiar ca si cum as veni in costum de baie…

Mie aia O’Neill mi se pare ca arata gata de mers la ski. Nu neaparat dpdv al dotarilor, ci modelul ala, cu trei culori, arata putin a echipament de schior.
Aici toata lumea poarta geci cu tehnologie, din motive lesne de ghicit. Tehnologia aia, nu inseamna ca sunt dedicate exclusiv muntilor, ci ca pot fi purtate in conditii de vreme cacacioasa.

Da, de aia nici nu m-am lipit de cea de la o’neill. Nici la cea de la salomon nu m-a cucerit culoarea, desi croiala mi—a placut mult. Continui sa cercetez. Pana la primavara mi-oi lua :joy:

Tot asa zic si eu, ca geaca cu tehnologie nu e musai de munte. Mie daca imi e frig, ma simt si la oras ca la munte.

Uniqlo are produse extraordinar de bune!
Tocmai mi-am luat o geaca mai lunga de la ei. Este cea mai smechera geaca de iarna ever. Asta pe langa cea de la Salomon - care face 10 ani si e impecabila.
Asta de la Uniqlo este atat de usoara incat am senzatia ca am un simplu cardigan pe mine.

https://www.uniqlo.com/uk/en/product/women-ultra-light-down-stretch-hooded-coat-400714.html?dwvar_400714_color=COL19&dwvar_400714_size=SMA002&cgid=IDultra-light-down11220

Zic si eu la fel de Uniqlo. Sunt foarte calitative. Am de doi ani o geaca de la ei si o iubesc. E usoara, calduroasa si impermeabila. Perfecta pentru vremea de aici. Ploua de martea trecuta in continuu si eu nu am treaba cu geaca asta pe mine. Me happy

Tot ce am cumparat de ei a fost de calitate. Si au si preturi f bune.
Imi place geaca asta pentru ca efectiv e mai usoara decat un cardigan si cu toate astea tine cald.

Ma duc sa o probez si pe asta

https://www.hervis.ro/store/Imbracaminte/Jachete/Schi-%26-Snowboard/Salomon/Stormseason/p/COLOR-2339370

Daria, ce marime ti-ai luat la geaca?