Sistemul de sanatate din Romania

Te ia cu fiori pe sira spinarii efectiv… Nici macar dupa drama din Colectiv nu s-a schimbat ceva. Ne uitam unii la altii si speram si cam atat.
Si da, am observat si eu omorul care a ajuns sa fie la “privat”. Cozi pe peste tot unde am fost. Firesc de altfel, preferi sa faci foamea si sa dai banii pe sanatate la privat.
Dar atunci de ce mai sustinem sistemul de stat cu bani?!
Mai nou obliga oamenii fara venituri sa isi plateasca asigurarile de sanatate. Pentru ce?! Reformeaza, privatizeaza sistemul, ia-o de la zero si apoi cere alti bani in plus. Cu astia pe care deja ii au in buzunare si in conturile institutiilor nu facem altceva decat sa le umflam burtile tuturor celor care capuseaza sistemul de stat din pozitii de bastani, manageriale :rage:

La o vorbă şi-o cafea

Ati vazut ultimul scandal din sanatate?!??

Mie mi se pare incredibil ca se poate intampla asa ceva. Nu, nu e incredibil ca exista nemernici, spagari, oportunisti etc. Personal mi se pare de vise rele ca atat de multe cadre medicale stiau despre nenorocit si au ales “tacerea”. Asta mi se pare cangrena noastra si problema cea mai mare.

subiectul zilei: cazul Burnei. ce parere aveti?

acum…io zic ca s-a cazut intr-o extrema a jurnalismului justitiar, cam paguboasa. cand am citit prima data, acum cateva zile, despre cazul fetitei a carei mama a rupt tacerea declarand ca a fost nenorocita de Burnei, am fost socata.

acum, recitind si filtrand putin informatia, nu mi se mai pare asa evident ca individul macelarea dupa voia lui in spital, luand pielea de pe oameni, punandu-i sa plateasca timp de 10 vieti ca le folosea copiii drept cobai, toate astea in timp ce toata suflarea medicala si toti pacientii taceau chitic. nu contest ca poate este unul pt care plicul era litera de lege si puteai muri, dar fara plic nu te opera. insa asta este cu totul altceva decat a fi un Mengele al zilelor noastre. iar asa zisa mamica curajoasa…frate, dar de ce iti operezi copilul 11 ani la acelasi macelar, muncind ca femeie de serviciu sa poti plati macelareala? si cum asa deodata ajungi sa ceri pareri suplimentare in franta, turcia si italia cand deja nu se mai poate face nimic? de ce acum? de unde banii astia acum?

mie imi da cu minus. voua?

Neata!
Mă abțin de la comentarii fiindcă, așa cum ai spus, jurnaliștii pun paie pe foc intenționat, altfel nu ar fi știre senzațională. Totuși, oasele acelea umane ținute în frigiderul de la spital…

Am mutat aici discutia ca tot deschisesem subiectul ieri.

Mie nu imi da nici cu plus si nici cu minus. Personal mi s-a ridicat parul pe mine cand am citit toata tarasenia.
Singura chestie ciudata mi s-a parut faza cu strainatatea. Dar ma gandesc ca poate s-au strans bani din donatii. As lasa ancheta sa scoata la iveala tot adevarul.

Oricum ar fi sistemul este putred. Si nu, chiar nu mi se pare ciudat ca atatia oameni au stiut si au tacut. Cati dintre noi nu au colegi, vecini, prieteni care au mereu atitudinea “mai bine nu ma bag”?
Problema e cand acest “nu ma bag” incepe sa aiba repercursiuni cu adevarat grave.

donatii asa…pe un caz nemediatizat sau mediatizat dupa N analize scumpe in N locatii pe glob?

Nu stiu ce sa zic. Pe de alta parte noi romanii gasim solutii si in piatra daca ne arde buza. Nu am de unde sa stiu care este situatia lor familiala si financiara.
Chestia cu banii nu este neaparat un motiv pentru mine sa pun la indoiala povestea. Parca din cate intelesesem sotul a lucrat o perioada buna in strainatate.

Oricum ar fi, de data asta chiar nu cred ca iese foc fara fum. Nu este singura mizerie care a iesit la iveala din sistem. Si nu cred ca va fi nici ultimul doctor despre care sa aud astfel de povesti.
Am avut de-a parte cu imbecili din astia in viata reala. Avem Colectiv, avem o gramada de cazuri mizerabile din sistemul de sanatate. De ce as da vina si de data asta tot pe jurnalism care vrea sa denigreze?!
E totul curat ca lacrima in sistem si asta e doar o exceptie jurnalistica? Nu prea.

Ce sa denigreze? Un parazit care era atat de obisnuit cu spaga si cu banii incat nici macar grija sa si-i puna deoparte nu a mai avut-o?
Jur ca ultima mea preocupare ar fi sa ma gandesc daca nu cumva bietul de el o fi vreun inocent. Inocent cu plicuri de bani prin carti?!

Si un alt punct de vedere scris de un doctor:

https://www.facebook.com/notes/gabriel-diaconu/apocalipsa-după-burnei/1787975321442455

Personal pricep si sa zicem ca si inteleg argumentele din articol. DAR cu atitudinea de genul “proletariatul” care urla si nu intelege…imi pare rau dar nu m-a convins.
Asta e problema ca urla prostimea? Asta e problema ca nu intelegem noi termenii medicali si cum sta treaba de fapt?

Ahh, si “spitalul” care trebuia sa ofere conditii. Care spital? Spitalul este format din Burnei si din altii ca el. Ei trebuiau sa se agite sa aiba conditii decente si nu acel metaforic “spital”.
Si, nu in ultimul rand, sa incerci sa imi inchizi gura cu “du-te si opereaza-ti copilul singur” e penibil.

România este țara europeană cu cea mai scăzută rată a vaccinării cu ROR. Nu ar trebui așadar să ne surprindă că România este, în prezent, țara europeană cu cea mai mare epidemie de rujeolă: aproape 3500 de cazuri, dintre care 17 copii au murit. Asta în condițiile în care în ultimul an nu au existat probleme de disponibilitate cu acest vaccin. Și atunci? Chiar atât de “eficiente” sunt campaniile anti-vacciniștilor?

14% din părinți refuză explicit să-și vaccineze copilul contra rujeolei, dar în cele mai multe cazuri părinții pur și simplu nu își aduc copilul la medicul de familie pentru vaccinare. Atunci când vin la medic, copilul e de obicei bolnav și vaccinarea nu e permisă. Înainte de 2015, părintele era un actor pasiv deoarece vaccinarea se petrecea la școală.

Chiar asta m-a intrebat azi grecoiaca mea, ca a auzit la stiri in Grecia! Din pacate am inceput sa exportam rujeola in Europa. Un plus pt imaginea noastra de lumea a treia, ca europenii nu isi pot imagina ca tocmai oameni educati refuza sa isi vaccineze copiii.
Evul mediu. Groaznic.

E o combinatie de lume care se ia dupa valul asta “anti-vaccin” si de incompetenta/rea-vointa ministerului sanatatii.
Din cate inteleg sunt si probleme cu stocurile. Si acum nah, nu toti au bani sa si-l cumpere de pe ici, pe colo.

Nu stiu cu stocurile, niciodata nu am auzit sa lipseasca ROR-ul. Nu cred ca asta e cauza imbolnavirii, ci refuzul unora. Am o prietena cu bebelina de 8 luni. Sotul ei e un tip care mereu a fost cu idei din astea mai funky, inclusiv asta cu vaccinurile daunatoare. Si este om educat. Noroc ca tipa e responsabila si i-a dat scurt peste bot, nici macar sa nu mai deschida gura pe tema asta.
De ce nu apar cazurile astea unde e saracia mai mare? In vaslui un singur caz, de exemplu. In cap de lista, Arad, peste 200!
Pe madam Olivia Steer as lesina-o.

Da, nu stiu care are mai mare influenta. Dar sunt probleme si cu stocurile. Asa cum sunt problemele cu multe alte medicamente vitale care la noi oha…pentru ca afaceri, combinatii, exporturi in alte tari unde primesc mai multi bani etc

Criza vaccinării în România este cauzată, pentru anumite vaccinuri, de discontinuitățile de aprovizionare (despre asta într-un articol viitor). Dar pentru alte vaccinuri această criză este cauzată de faptul că tot mai rar părintele și medicul de familie se întâlnesc special pentru vaccinarea copilului. Este o realitate neplăcută auzului și rari sunt miniștrii sănătății dornici să-și asume rostirea ei răspicată, mai ales că nici măcar ministrul nu știe la ce număr de telefon răspunde omul din România responsabil cu vaccinarea. Există două soluții pentru rezolvarea acestei probleme.

Tampita aia e de mirul lumii. A inceput si Moisescu sa ma irite maxim. Zici dracu ca i-a facut si aluia lobotomie.

De multe ori m-am intrebat cum o suporta omul ala.

Incep sa cred ca ala e un blegit si un sters care asteapta sa fie ghidat. Ma uit si la romanii au talent. E deja atat de previzibil…la punct si virgula.
“sunt un mare sustinator al urban street dance-ului”. Of courseeee you are, Andi.
Cum e ceva mai hipsteresc, tineresc…el e sustinator. se stie. Acest Moisescu rebel, progresist, modern :smile: Mai incearca si el sa tina epoca Apropo tv in viata. Numai ca este conectata la terapie intensiva cu atatea anti-vaccinuri si grija sa nu il vada nevasta-sa ca a mancat o firmitura in plus de mancare :smile: :smile: :smile:

Colegul meu de birou are doi copii. Fetita e in clasa intai si i-au facut la vremea ei toate vaccinurile. Apoi l-a nascut (nu el, nevasta) pe baiat acu 3 ani. S-a gandit nevasta ca sa nu il otraveasca atat si nu i-a mai facut ROR. Acu a facut varicela, o forma foarte agresiva. Si-a blestemat zilele si si-a dat cu pumnii in cap pentru tampenia cu vaccinul. Dar e tarziu. Nici nu-si reveni copilul prea bine dupa varicela (fata a facut o forma usoara) si ii paraliza juma de fatza. Dada, cum ati auzit. Cica e posibil sa aiba legatura. Spun medicii, nu eu. Vazu vreo 3 neurologi… I-au dat diverse, inclusiv prednisol (sper sa nu gresesc denumirea). S-au dat bietii oameni peste cap, ca organismul era prea slabit dupa varicela aia groaznica pentru a-i mai suprima medicamentos sistemul imunitar. Si, colac peste pupaza, copilul facu otita. La cealalata ureche, nu aia de pe partea paralizata. In stadiul asta sunt acum, disperati, alergand de la un medic la altul, urmarind fiecare mica schimbare si coplesiti de vina ca au ocolit un nenorocit de vaccin.
Amandoi parintii sunt oameni educati, el are doctorat facut pe bune in Franta. Dar… te ia valul. Ma cam atinsese si pe mine inainte sa nasc, ca ce vedeam si ce cazuri povesteau… eram impresionabila rau. Dar m-a bagat barbatul in sedinta, mi-a dat de studiat si m-a readus pe calea cea buna. Ma si gandeam: cand era baiatul meu mic, era schema obligatorie si nu mi-am batut capul. Pai nu-i mai bine asa?

Ba da! Sunt total de acord. Sunt domenii in care trebuie sa ne bazam pe experti. Sunt de parere ca nu parintele trebuie sa invete si sa citeasca despre vaccinuri, despre substante chimice etc.
E obligatoriu, treci la vaccinat, scurt pe doi. In fond, devine o problema de siguranta nationala.

Da, asa a ajuns…
Ce mai tare ma enerveaza cand aud vreun doctor care spune ca vaccinul e periculos. Adica exact ala care trebuie sa aduca nebunii pe calea cea dreapta…

Pai ce, printre doctori nu sunt si multi tampiti si nebuni?!
Mai am eu niste cunostinte care aleg doctorii dupa cat de dispusi sunt aia sa mearga pe tratamente homeopatice (pai ala e un doctor cel putin mediocru daca el din punct de vedere stiintific crede in homeopatice), fierturi de ierburi si diverse.

Si nu, chiar cred in importanta plantelor (nu imi lipseste niciodata din casa sunatoarea care e baza la mine cand mi-e rau) dar daca ajung sa am nevoie de doctor, ma astept la ceva mai mult decat la o fiertura de iarba domnului.

O fiertura super-diluata…
Da, asa cred si eu. Ce naiba ii invata la scoala aia unde stau atatia ani daca dup-aia o dau in babisme d-astea?