Sistemul de sanatate din Romania

Da, dar au o lege data de catre guvern care le permite sa faca genul asta de afaceri extrem de banoase :wink: In conditiile in care de ani de zile avem probleme cu lipsa multor medicamente, in conditiile in care de ani de zile am ajuns sa fim cersetori pe la farmacii din UE ca sa luam citostatice si alte medicamente pentru ca in Romania nexam…s-au gandit dragii de ei sa dea o lege care sa faca afacerea asta si mai babana decat era deja.
S-a incercat sa se reglementeze cumva porcaria asta insa…nici cea mai mica sansa cu scursurile astea umane.

Am vazut si cu medicamentele. Cu alte cuvinte, cine da mai mult.
Cu vaccinurile, ce naiba sa mai zic, ma bucur ca ai mei sunt mari si au schema completa. Cred ca as fi innebunit se spaima sa am copil mic acum.
vad ca e in stoc la farmacia tei, 45 de lei
https://comenzi.farmaciatei.ro/farmacie/medicamente_pe_baza_de_reteta/vaccinuri/priorix_0_5_ml_gsk-p10017506

Sau faceai pe dracu in patru sa faci rost de bani sa il cumperi de prin alte parti. Desi nu e firesc.

Raman la parerea mea, ministerul sanatatii este obligat sa aiba grija de aceste stocuri! Avem sute de mii de copii in mediul rural. Copii ai caror parinti nu au nici bani, nici educatie, nici relatii si nici acces la tehnologie ca sa il gaseasca online pe ici sau pe colo.
Nu trebuie sa stea parintele sa faca search pe google pentru asa ceva. Mai ales cand stim ff bine cam care este nivelul de saracie din multe parti ale Romaniei.

Da, la David am cumparat toate dozele de 2,4,6 si 12 luni, pe atunci cel din schema nu acoperea toate tulpinile. Si i-am mai luat in plus si pneumococic. Acesta era obligatoriu in toata Europa, numa in Romania nu aparea in schema. La noi si doc de familie se implica foarte mult, chiar daca pt un mic comision de la distribuitor, dar le aducea la preturi mai bune decat in farmacii, si ne mai si scutea de alergatura plus transport cu gheata.Dar uite, ca le-au taiat craca medicilor de familie, le-au interzis sa mai cumpere vaccinuri, de zici ca aia faceau gaura in bugetul tarii.

Jos palaria pentru oamenii astia!!

Cîrstoveanu s-a întors în țară, a făcut rost de bani și a găsit un prieten șofer dispus să meargă până Irlanda și să aducă aparatura. Statul român nu l-a ajutat cu nimic, dar a oprit TIR-ul la intrarea în țară, solicitând achitarea de taxe vamale. „A trebuit să mă iau la ceartă ca să-i conving. Le-am spus: «Eu le aduc gratis pentru spital și voi mă puneți să plătesc vamă pentru ele?»”.
Cu aparatura adusă din Irlanda, Cătălin Cîrstoveanu a pus pe picioare, la spitalul Marie Curie, prima secție de terapie intensivă pentru nou-născuți. Cele mai grave cazuri din țară ajungeau în cei 100 de metri pătrați în care doctorul Cîrstoveanu înghesuise cât mai multe incubatoare. Nu era chiar ce văzuse în America, dar uneori era suficient cât să salveze viețile unor copii cărora cei mai mulți nu le mai dădeau nicio șansă.

In caz ca ne mai minunam cum dracu de suntem prima tara din UE cu buda-n fundul curtii, dar in acelasi timp avem strazile pline de masini luxoase. Si daca le zici ca sunt natie de hoti mizerabili, sar de cur in sus si incep sa iti tina lectii de dacopatie si nationalism.

Doclandia lasă pe oricine să-și facă cont gratuit, oferind creare de istoric personal cu stocare sigură, nelimitată. Contra unei sume plătite lunar sau anual, se va activa opțiunea de acces la medic pentru informații genuine, sfaturi de prevenție primară, follow-up, tot ce înseamnă neclarități sau probleme ce necesită lămuriri din partea unor persoane competente, evitând sursele dubioase, atât de prezente în vastul internet. Doclandia trebuie să se impună ca standard de informare și e cea mai bună soluție pentru a redresa multe capitole din sistemul autohton.

https://www.facebook.com/Biroatila/posts/10214716184479675

http://evz.ro/mircea-beuran-doctori-cazuri-negative.html?&page=1

Nu ne mai facem bine :wink: Pana nu o sa scapam de mentalitatea asta aroganta de tipul: “io-s stapanul, tu sluga proasta” nu o sa vedem vreo schimbare.

Se plange tovarasu’ doctor ca trebuie sa dea prea multe explicatii celor care nu se pricep. Ce atatea explicatii domne?!
Ma intreb in alte tari cum de reusesc sa explice si sa vorbeasca frumos?! Si nu le mai cade nici un epolet si pleaca si pacientul acasa lamurit.

Cat mai suporta romanii haznaua asta?! Cat timp se mai pot complace intr-un stat care ii omoara cu buna stiinta?! De ce, de ce pe temele astea nu iese nationalismul si patriotismul si dacii verzi din ei?!?! De ce pe astia nu ii luam cu furca?! De ce ni se pare normal sa existam la un nivel de ev mediu? De ce in acelasi timp ne revoltam ca suntem tratati de restul lumii dezvoltate ca fiind niste cersetori inevoluati?!?!?! De ce nu ne revoltam pe cei de la putere care sunt platiti cu bani grei din buzunarul tuturor?!?!

Tratamente pentru TBC primite ca pomana de la straini?!?!?! Ne simtim bine, suntem OK?!?!?

Mai mare rusinea :disappointed_relieved: Si drama…pentru ca mor oamenii cu zile.

Eu am primit petitia asta acum vreo cateva saptamani de la…straini. Tara de lumea a treia e putin spus.

Si in timp ce se petrece aceasta drama sub ochii nostri, javrele alea se lupta cu statul paralel.

medici care schingiuiesc și omoară pe care nu-i reclamă nimeni, de frică sau naiba știe de ce, toți încalcă câte-o lege, câte-un protocol, câte-un bun simț, le merge tuturor că na, așa-i treaba, lasă că doar n-o să mă apuc eu să schimb lumea acuma… să-i reclame alții, pe mine nu m-a deranjat chiar atât de tare. Iar lor le merge, și noi murim.

Are dreptate în bună parte, dar atitudinea asta de ”haideți să haidem, EU am scris despre spitalul din Sibiu și s-au schimbat lucrurile datorită MIE” mi se pare dezgustătoare. Plus faptul că le dă peste gură celor care descriu experiențe pozitive din spitalele de stat, spunându-le că ”povestea ta nu ajută deloc”. Cu alte cuvinte, doar relatările cu orori sunt acceptate de alteța sa închipuită.