Sistemul de sanatate din Romania

Mai, eu nu postez articole pentru ca sunt de acord 100% cu ce zice autorul. Nici cu mine nu sunt vreodata de acord 100%.

Dar referitor la sistemul putred - indiferent ca discutam de sanatate, educatie sau transport public - ii dau dreptate.

O sa mor si o sa continui sa dau din gura: daca oamenii nu se revolta, daca oamenii nu lasa dracului atitudinea de “cap plecat”, daca nu o sa invete sa isi ceara drepturile, daca nu o sa inceteze sa le mai dea peste nas celor care aleg sa tipe, nimic, nimic nu se va schimba.

Stii ff bine ca nu sunt fan printese, dar in acest caz nu pot sa nu ii dau dreptate. Mai, noi realizam cat de putini pacienti tipa cu adevarat in tara aia?
Pentru mizeria si crimele din sistem, suntem al dracului de ingaduitori.

Si, sincer, nu mi se pare nimic in neregula ca zice “da, am tipat, am strans lume si uite, s-a schimbat ceva.”.
Cu ce ma deranjeaza ca se lauda si promoveaza aceasta implicare? Mai stii, poate le mai schimba mentalitatea si altor dobitoace.

Pentru ca si asta e o alta meteahna: vaiii, sa nu care cumva sa zici ca ai donat, ca te-ai agitat cu ceva. Ba nu, hai sa zicem! Hai sa zicem pentru ca doar asa poate le mai dam idei si altora.

Ba să știi că țipă mai mulți decât s-ar crede. Însă câinii latră, caravana trece.
A murit de curând o fată la maternitatea din Piatra Neamț, s-au scris zeci - fără exagerare - de articole, lumea a postat sute de comentarii de tipul ”și mie mi s-a întâmplat”, cu nume ale cadrelor medicale, cu date în clar. Doctorul care e, practic și uman vorbind, vinovat de moartea acelei fete, profesează în continuare netulburat. Asta deși tot orașul știe ce s-a întâmplat.
Nu, simplul scris pe subiect nu va ajuta. E ca un ceai de mușețel la infecție: nu face rău, dar nici nu ajută. Cine-ar putea face cu adevărat ceva stă pe ciuci. Iar presa nu (mai) e demult o putere în România.

Nu indeajuns de multi oameni. Cand nu o sa imi mai aud vreodata in societatea aia: “hai lasa, ce trebuie sa te bagi tu? hai lasa, ce treaba ai tu, hai lasa, ce esti asa revolutionara”, atunci poate o sa incep sa cred ca da, suntem bine, tare bine.

Pana la urmatorul articol demn de critica, personal chiar nu vad care este problema acum. Si nu, chiar nu obisnuiesc sa port pica oamenilor. Cand au dreptate, consider ca merita sa le dau dreptate.

O problemă e, de exemplu, că și la Regina Maria se întâmplă chestii nasoale :slight_smile: Dar comentariile pe subiect sunt aruncate în derizoriu și ignorate, pentru că acolo a născut ea, deci ”nu se pune”.

Eu comentariile chiar nu le-am luat la puricat.
Stim ff bine cu cine avem de-a face. E asa o surprindere ca are posturi platite si ca face reclama in stanga si in dreapta?

Strict pe subiect, ii dau dreptate. Nu cred ca reclama si subiectivismul ei minimizeaza mai putin situatia. Oamenii trebuie sa invete sa se agite putin mai mult.

Ea tipa pe tema acestei clinici, alta muiere tipa pe tema Regina Maria. Pic cu pic si s-o umple poate la un moment caldarea.

Eu l-am nascut la Isis pe cel mic, in 2010, cezariana, a fost bine. Si prietena mea tot la Isis a mers cu a doua fetita, in 2016. Amandoua am fost la acelasi medic si la primii copii, dar cu nasteri la spitalul judetean, inca nu deschisese maternitatea pe atunci. Medic foarte bun, consultatiile lunare la el erau o placere. Are cabinetul plin de poze cu “copiii lui”. Trist, sunt trista pt el, sunt trista pentru bebelusi. Acum multi ani femeile care au nascut la Isiss aveau un forum, cred ca si acum inca se mai organizeaza multe activitati cu “bebe Isis”… activitati de 1 iunie, competitii etc.
Mie mi-au decoperit anomalia la placenta foarte repede, placenta praevia, despre care se spune ca apare intr-o mare proportie la a doua sarcina dupa o cezariana. De aceea, nu inteleg moda asta cu nastere naturala dupa o cezariana, chiar nu pot sa o inteleg. Mai ales ca nu ramai cu doua taieturi, a doua vine exact peste prima.
Nu stiu daca femeia care a murit isi facuse toate investigatiile in sarcina tot la ei, nu stiu cat se mai poate depista anomalia cand sarcina este deja la termen. Chiar nu stiu.

Si inca o chestie: in orice loc exista si experiente ff bune.

Daca am avut experienta extraordinara la ISIS, Regina Maria sau Sanador asta schimba cu ceva dezastrul produs in cateva cazuri? Schimba cu ceva ca isi fac reclama mincinoasa?
Iar asta cred ca e valabila la mai multe locuri private. Se cam stie ca daca arde rau, tot la stat esti trimis.

Dar, nu cumva ca sa avem o rata de succes de 99% trebuie sa aratam cat mai mult cu degetul abaterile?

Si asta este adevarat, nu sunt dotati pentru urgente.

Eu chiar ma intreb serios, care clinica este cu adevarat dotata pentru urgente?

Placenta accreta a avut, o forma mult mai grava decat praevia, placenta adera adanc in peretele uterin, in zona cicatricii. nastere deosebit de complicata chiar si in cazul unei cezariene, se face hiresectomie totala. Femeia era din Slobozia, nu stim unde si-a monitorizat sarcina. Poate, daca ar fi stiut de aceasta anomalie, ar fi ales spital de stat, cezariana si medici pregatiti sa faca si hiresectomia.
Groaznic. Prea mult promovata nasterea naturala dupa cezariana, fara ca nimeni sa spuna de riscul de ruptura uterina. Chiar asa mic cum e, el exista! Iar daca te mai si nimeresti in maternitate fara urgente, atunci chiar n-ai nicio sansa. :frowning:

Pai vezi tu, ajungem la privat dupa experiente traumatizante iin maternitatile de stat. Cu mucegai pe pereti, cu viermi in baie, cu geamurile montate ca dracu de vajaia vantul prin salon, cu femeia care vina sa dea un mop pe jos cu apa deja neagra, cu tiganii care baga capul pe usa de 4 ori pe zi sa-ti vanda 3 la 10 lei, in timp ce tatii sunt tinuti afara la intrare sa astepte cuminti programul strict de vizita, cu asistente impertinente pana la cer, care vin sa certe mamele late-n pat dupa operatie sau nastere naturala.
uite d’aia, din cauza sistemului imputit, de lumea a 3-a, ajungem la privat.

@Ziggy tot ce spui tu mai sus: nu e asta responsabilitatea unui expert?

Nu stiu, poate gresesc, dar mie chiar mi se pare irelevant ce a ales femeia, unde s-a tratat, de unde a venit, ce putea alege, ce trebuia sau nu trebuia sa faca. A semnat un contract si a platit la clinica asta.

Cel mai important mi se pare ca punem reclama mincinoasa si ca lasam pacientul sa creada ca are parte de servicii corecte si bune.

Eu daca ma duc la doctor si ii spun ca am ideea X, ma astept ca acel medic sa imi spuna: vorbesti prostii, medical se poate doar Z sau Y.
Cum de altfel, s-a si intamplat in multe cazuri.

Păi nu schimbă, dar mi se pare de cacao să pui pumnul în gură oricui relatează experiențe pozitive, pe motiv că ”nu ajută”. Numai că n-a zis, ”aici se scrie numai de orori”.

Orori pe care nu le neg, dar abordarea ei mi se pare, personal, greșită.

asa e, nu a fost diagnosticata, nu s-a luat in calcul riscul de rupere uterina. Este atat de pacatoasa anomalia asta, incat si o nastere prin cezariana se transforma intr-o operatie ff dificila. :frowning: Sunt si cazuri in care s-a murit din cauza asta in spitale de stat.
A gresit cel care a facut ecografie, a gresit doctorita care a tras placenta.
Am inteles ca sunt grupuri pe FB care promoveaza nasterea naturala dupa cezariana. NVDC se numesc, plin de idioate. Nu faceti ecografii ca ies copiii autisti, stati acasa pana in ultimul moment, daca nasteti prin cezariana sunteti mai putini mame. A devenit un fel de cult.
Asta o spun separat de subiect, pentru ca am dat peste astfel de discutii si mi s-a facut parul maciuca.

Acum sincer, hai sa te irit si mai mult pentru ca fac pe avocatul diavolului: adevarul e ca nu prea ajuta povestile happy in anumite contexte.

De exemplu, eu vin si tip: am o problema grava de tot, la Floreasca mi se cere spaga sa pot intra sa il pot vedea pe tata care e internat.
Ma astept sa primesc sfaturi concrete: am trecut si eu prin asta, ar trebui sa faci X sau Y.
Sau: si noua ni s-a intamplat, hai sa punem mana de la mana si sa platim un avocat sa dam spitalul, statul, ministerul in judecata. etc

Ei bine, am intalnit enorm de multe situatii in care ma plangeam si ceream un sfat iar la schimb primeam: dar mie asa bine mi-a fost acolo.

Mi se pare ca este fix, dar fix meteahna noastra romaneasca: eu zic ca mi-a spart unul casa si am nevoie de un sfat, iar la schimb primesc “ahhh, mie nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva pentru ca traiesc in Bali”. WTF?!

Eu ma plang ca am dat peste un doctor nesimtit la Medicover si am platit sute de lei aiurea pe analize care trebuiesc repetate. Cer un sfat: la ce alt doctor sau alta clinica sa merg? Si primesc raspuns: aah, dar mie mi-a fost ff bine la Medicover.

Pai pe mine ma intereseaza ca ai avut tu parte de servicii impecabile la ISIS, Regina Maria, Sanador sau Medicover?! Pentru mine arde sa rezolv o problema nasoala. Pe mine ma intereseaza sa nu lasam incompetenta si nesimtirea sa fie trecute cu vederea.

Repet, nu zic ca am dreptate si nici nu ii iau apararea doamnei printese. Are ea multe bube. Doar ca logica din momentul asta, nu prea ma impinge sa o pun la zid.

Nu mă iriți, deci nu mai încerca :slight_smile: We agree to disagree și basta. Din punctul meu de vedere, să facă ce-o vrea. De la mine se vede în principal că se ”cațără” pe tragedii și adună trafic & comentarii.

La ce ajută experiențele pozitive? Să afli numele medicilor protagoniști, în principal la asta ajută.

Mie mi-au depistat praevia f f repede. Accreta este o forma mult mai grava a praeviei. De aceea am zis totusi, unde si-a monitorizat sarcina? A mers lunar la Isis? putea fi depistata chiar inainte de nastere? Sunt si astea niste intrebari, probabil se vor da raspunsuri concrete. Da, ar fi putut ssa vada medicul care i-a facut eco chiar inainte de sarcina. Sau nu, se putea depista doar la RMN. Dar cine face RMN in sarcina.
@Daria Parerea mea este ca femeia si-a asumat si ea un risc. Da, cea mai mare parte din vina o poarta maternitatea, si sigur va fi ancheta. Insa nu poti sa te arunci cu capul inainte, doar pt ca alte 100 spun ce cool e sa faci NVDC, si ce mama eroina esti, ca si cum acum esti reabilitata, ai devenit mama “normala”, te-ai pocait.

Nuuu, cum dracu sa incerc sa te enervez?

Dar chiar serios incercam sa inteleg cu ce a gresit mimoza de data asta. Pentru ca de la mine se vad lucrurile diferit.

In momentul asta la mine situatia e destul de simpla: promovam niste servicii pe care nu le avem. Un om a murit pentru ca acele servicii de urgenta au fost inexistente. Mi se pare atat de simplu. De asta mi se pare irelevant ca si-a asumat ea un risc, ca n-o fi avut monitorizare buna, ca trebuia sa isi programeze cezariana, ca trebuia sa foloseasca prezervativ. Mai conteaza toate aceste chestiuni?

Eu cred ca ceea ce conteaza este ca mi-au luat banii si mi-au promovat un fals serviciu. Si, din cand in cand, hotia asta mai duce si la cate o tragedie.

La adunat trafic si comentarii, stim ff bine ca e experta. Doamne fereste sa incerc sa o promovez sau sa o ridic in slavi.
Stiu ff bine cum promoveaza numai ce ii convine si cand ii convine. Pe de-o parte, firesc si asta: jobul ei, timpul ei.

Doar ca in cazul asta, mi se pare ca face ff bine ca atrage atentia. Poate in viitor se vor evita alte tragedii pentru ca poate o femeie chiar va intelege si mai bine ca in caz de urgenta, tot la stat ajungi.

Si poate daca mai multa lume va intelege ca tot de “STAT” depinzi, poate vor fi luati si nemernicii de la putere cu furcile.

Ca pana una, alta, prea ne-am culcat multi pe o ureche. Prea suntem in bula noastra si avem certitudinea ca daca avem bani de privat suntem la adapost.

Mai e o chestie aici, despre care personal nu știu, deci nu pot comenta: contractul de naștere semnat. Scria acolo că AU (gardă pe chirurgie, neonato, rezerve de sânge, anestezist) și nu aveau? Îi poate da-n judecată familia și de la așa ceva se poate închide clinica.

Scria că NU AU și mama a semnat? Atunci, din nenorocire… situația e diferită.