Sistemul de sanatate din Romania

Acum sincer, chiar nu pot sa verific orice chestiune de pe lumea asta, doar ca sa imi pot da cu parerea.

Pana la proba contrarie, articolul duduii a fost destul de promovat, si l-am luat de bun. Eu fix pe datele prezentate acolo m-am revoltat. Daca se va dovedi ca minte, schimbam si opinia. “When the facts change, I change my mind”.

Dar nu este un secret pentru nimeni ca nu au servicii de urgenta. Eu am stiut. O sa caut contractul ca sigur il mai am, dar e din 2010.
Nici nasterea intr-o maternitate cu urgente nu ar fi fost 100% sigura in cazul de accreta nedepistata. Pt ca da, ea poate ramane nedepistata pana in momentul operatiei de cezariana. Nu al nasterii, ci al operatiei!

Se pare că pe FB ei se promovează ca având toate astea - de Isis vorbesc. Aici e într-adevăr o problemă.

Pai da, dar aparent oamenii se promoveaza ca si cum ar avea de toate.

Asta, asta e buba si boala mea. De ce dracu promovam falsuri si mintim?!

Si nu, chiar nu mi se pare ca e un argument faptul ca “oricum se stie.” Uite ca poate unei femei i-a scapat acest “se stie” si s-a dus 100% increzatoare ca au ei grija de ea, in caz de orice.

De asta, tind ca de data asta sa o apar pe mimoza. Pentru ca prea usor inghitim minciuni si falsuri in tara aia.

Hm, am mai facut sapaturi. Doctorita respectiva, dealtfel foarte apreciata, promova pe toate caile acest tip de nastere. Totodata, ea este cea care i-a monitorizat toata sarcina. Da, nu se poate depista intotdeauna ante partum, de acord. Dar sa nu iei in calcul alea 0,06% sanse sa se intample, este fff grav.
Serviciul de urgente stiu ca exista doar pe sectia de pediatrie, consultatii de urgenta. Nu stiu daca asta poate induce in eroare o gravida. Una este sectia de pediatrie, altele sunt nasterile si neonatologia.

Zicea una prin 2011, ca stia de riscurile de rupere uterina, de hemoragie, de viata in pericol a ei si a copilului, ca a fost informata de toate aceste riscuri de catre dr. Zaher (medicul meu), dar totusi a vrut nastere naturala pentru ca avea dorinta asta neimplinita dupa prima nastere prin cezariana, stia ea ca corpul ei poate.
De unde apar, frate, dorintele astea neimplinite?? Ce complex poti avea, ca femeie, daca nu ai trecut prin nastere naturala? Nu esti femeie, nu esti mama, ce dzeu??!?

mah, dar daca sunt asa grozavi bloggerii astia, de ce nu se schimba nimic in sistemul de stat? adica ok, la isis, la regina maria si unde or mai fi, ii macelaresc pe prosti in sistem privat, ca sunt niste fraieri care se duc acolo ca vitele la taiere. totusi, de bine de rau ti se da un contract, vezi ce semnezi si decizi ca te duci acolo. dupa mine, vina lor e egala cu a clinicii.

dar la stat se duce si nea gheorghe care nu stie sa citeasca si nu are bani sa plateasca. se duce si maritza de la sapa sa nasca. e normal sa fie tratati ca ultimii oameni? aaaa nu e normal, dar nu avem ce face, in schimb stai ca rezolvam problema cu privatul.

sunt de acord cu @Nancy, atitudinea asta autosuficienta “eu rezolv, eu fac eu dreg!” nu inseamna decat ca scrii chestii pe net, nu ca rezolvi probleme. si nu ca e vorba despre ea ca persoana dupa care nu ma dau in vant. acelasi lucru il cred despre orice individ din asta care se crede formator de opinie …vorba aia, influencer.

Sunt total de acord. Si asta e tragedia mare, mare de tot.

Insa nu stiu daca problema este ca te concentrezi doar pe privat, cat faptul ca: aoleuu, nici la privat nu esti in siguranta.
In orice caz, o tragedie are acelasi gust indiferent ca te-ai dus analfabet si sarac la stat sau ca te-ai dus ca vita cu bani la privat.
Ambele situatii mi se par revoltatoare si demne de dezbatere.
Cred ca e socul ca se sparge bula, dupa bula, dupa bula.

Nu pricep nici eu. Nu am copii, deci nu știu ce simte o mamă în caz de cezariană… deși după capul meu, o naștere fericită e aia din care rezultă o mamă și un copil sănătoși. Am citit, însă, multe cazuri de mame (unele din ele bloggerițe, ca și asta despre care discutăm) care se plâng că nu li s-a împlinit visul din cauză că s-a ajuns la cezariană, că neîmplinire, că frustrare. De aici și zbaterea asta pt NVDC, să reușești să…
Bate-mă, omoară-mă, dar nu înțeleg cum devine cazul.

Si uite de asta incep sa cred ca e mult mai bine cum e la NHS. Nu ai tu ca femeie drept sa iti dezbati felul nasterii.

eu nu am nicio treaba cu privatul. te informezi si decizi in cunostinta de cauza. fix ca la coafor! asa ca as zice ca la privat vina este imaprtita. nu mi se pare normal sa decapitezi medicul automat.

Hmm…nu platesc in ambele situatii serviciul de sanatate?
In primul caz prin taxe, in al doilea caz cu bani direct din buzunar. De ce la privat ar fi vina impartita iar la stat, nu?

Eu am doua cezariene si nu m-au napadit astfel de ganduri. Cum zici, sa fim sanatosi si asta e tot. Nu mai zic ca pe alocuri ma felicit, desi prima nu a fost o optiune. Dar la al doilea, nici macar o secunda nu mi-a trecut prin cap sa iau in calcul nasterea naturala.

eh hai! sa nu confundam! daca ti s-au expus riscurile si tu insisti, semnezi ca vrei sa crapi asa, atunci asa se face. e corpul tau, normal ca ai dreptul. am citit si despre cazul in care una a cerut ca medicii sa promita ca nu ii fac epidurala nici daca ea se razgandeste si ii ameninta cu diverse. ok…au semnat. ce naiba sa ii faci uneia ca asta? sa o lasi sa nasca acasa? nu ii faci, o lasi sa crape de durere si abia atunci cand intervine treaba pt care tu ai depus juramant decizi cum e mai bine.

de ex eu am zis ca fie ce o fi, cu cezariana o sa nasc cand o fi sa nasc. si mi se pare aiurea sa imi zica mie unul ca nu domle, natural! sa il vad eu pe ala care imi zice mie ca nasc natural ca asa vrea el!

Probil pentru că la privat semnezi un contract, pe care trebuie să-l citești. Și dacă scrie-n el că nu au aia și aia și aia, nu te duci la ei. La stat n-ai opțiunea asta…

Ceea ce nu înseamnă, ferească Sfântul, că ”vinovat e mortul”. Clinica aia are-n mod evident probleme mari.

Mda…asta da, good point.

la privat te duci fix ca la coafor. tu decizi pe mana cui intri, te documentezi, alegi, platesti si gata.
adica daca ai semnat ca stii ca nu e anestezist si chirurg … serios, ce puii mei mai vrei?

Hahahahahah. Taci ca eu m-am uitat sa vad cat ar costa o nastere la privat, cezariana. De la 30K in sus :smile:

Sunt de acord cu tine, dar pe cuvant, cand aud la ce s-a ajuns la noi, incep sa ii inteleg si pe astia. Cand unele se nenorocesc cu buna stiinta, parca te gandesti ca mai bine ai un sistem corect si sanatos care nu sta la prea multe discutii cu tine.

Nu stiu ce dracu sa mai zic.

pai cred ca in afara decizia e luata si financiar. aici o nastere la privat costa 2-3000 de euro, nu mai mult. si sunt multi care isi permit banii astia.