Sistemul de sanatate din Romania

Am gasit contractul, la clauze speciale este trecut ca pacienta este de acord cu transferul in alta unitate medicala, daca apar pe parcursul internarii situatii medicale care impun ingrijire specifica.
@Queen, medicii care au asistat-o fac cezariene, scria pe undeva ca primul copil, prin cezariana, tot cu doctorita aceea s-a nascut.
Au si anestezist, ca am avut unul f grijuliu la cap toata operatia. Chirurgii intra cate doi in operatie, pe langa anestezist si neonatolog.

eu nu stiu cum e acolo. sincer nu am incredere in ce circula pe net. dar ok, daca nu au anestezist, precis ar fi in contract. si daca semnezi, semnezi pe barba ta! aia voiam sa zic.

Este trecut in contract anestezistul, impreuna cu restul echipei. Insa eu am mers direct pe cezariana, nu stiu daca pt naturala dupa cezariana exista alt tip de contract.
Ceea ce este ingrijorator este trendul asta, de femei pe care le apuca viteja exact cand nu trebuie, doar sa-si gaseasca menirea de nascatoare.
Din pacate sunt foarte multe cazuri in care femeile nu putut fi salvate in cauza hemoragiilor, chiar cand s-a intervenit chirurgical imediat, chiar in spitale de stat. Nu sunt cazuri atat de mediatizate, dar sunt.

Cunoastem. Alte boli, alte comisii dar aceleasi umilinte si atitudini absolut grotesti. Cand oare ne vom putea duce si noi la doctor cu inima usoara? :disappointed_relieved::disappointed_relieved:

Băi, citesc și nu-mi revin. Fetele din București, feriți-vă de măcelarul ăsta mincinos și evazionist !!!

Eu am totusi o dilema. In zilele noastre, cand exista internetul pe care gasesti si chestiile pe care le vrei, dar si pe alea pe care nu le vrei, mai exista cineva care merge la dr fara sa il “gugaleasca” pana in panzele albe? Doar pt ca prietena X i-a zis ca a fost ok sau matusa Y i l-a recomandat? Cred ca nici la coafor nu se mai merge asa. Sa nu imi ziceti ca atunci cand intri intr-un cabinet medical, este de la sine inteles ca dai fata automat cu pregatirea si competenta si stiinta. Sau ca se intampla asa in alte tari, mai putin Romania.

Evident, este de netolerat chestia care s-a intamplat, dar cum frate…fara sa fii una care nu are net la cucuiata din deal sau care nu are educatia necesara pt a se documenta sau care e de varsta bunicii si nu mai cauta pe net, tu il gugalesti pe ala abia dupa ce ai fost masacrata, ba si la ceva vreme, nu chiar imediat dupa??? :fearful:

Si nu are legatura cu Romania. Asta ti se poate intampla in orice stat, oricat de civilizat se vrea el. Tot mi se pare esential sa te informezi. Faptul ca intri pe o usa pe care scrie dr. X nu e nicio garantie. Nici nu ma gandeam ca in zilele noastre mai merge cineva la un dr. doar la recomandari care circula printre cunostinte.

Nu mai zic de faptul ca dupa asta te dai ranita in aripa cu anii si abia la nu stiu cat timp de la incident te gandesti sa faci public cazul. Si doar asa…la nivel de aricolas. In primul rand doamna nu mi se pare prea mintoasa si in al doilea rand mi se pare dubios cum a aparut povestea asa in detaliu, cu ore fixe, cu amanunte diverse, la cativa ani dupa episod. La care se mai adauga ca:

• vrea a doua opinie (tot dr recomandat de amice), dar se gandeste sa se duca dupa toate chestiile care i s-au parut dubioase la primul medic, pe care continua sa il viziteze
  • i se par extrem de dubioase o groaza de chestii la clinica, nu doar la dr, dar in continuare se duce si nici gand sa gugaleasca
  • gugaleste totusi despre interventia medicala recomandata, dar nu despre medic sau despre clinica, desi totul este maxim de dubios

Prea multe imi par cusute cu atat alba. Nu prea reusesc sa ma impresionez la citirea articolului. Deloc…

Altfel da, situatia in sine este oribila si comportamentul medicului este condamnabil (in cazul in care s-ar intampla cu adevarat asa ceva), fara insa a inlatura orice suspiciune sau vina a pacientei.

A zis într-un comentariu că a vrut să aștepte mai întâi decizia Colegiului Medicilor, dar cum asta nici până acum nu a venit…

Altminteri, e greu de zis cum a gândit ea într-o situație atât de delicată. Dar ce-a făcut ăla a fost abuz. Și evident că a fost vina lui, altfel nu băga avocatul la înaintare și nici faza cu ”să soluționăm pe cale amiabilă”.

Na, mă gândesc de tratamentul de care-am avut eu parte aici pentru ceva mai puțin invaziv - implanturile. Păi frate, mi s-a dat programare numai pentru discuție și răspuns la întrebări. Altceva n-a făcut omul ăla (chirurgul) vreo 20 de minute decât să-mi explice pe radiografie, să-mi arate pe mulaj cum vor fi inserate implanturile, să-mi arate o mostră din osul pe care-l va folosi pentru adiție… și apoi a zis că e rândul meu să întreb, dacă vreau să știu ceva anume.
Filipescu nu i-a explicat femeii ăsteia nimic. Și btw, hârtiile le-am semnat înainte și mi-au dat copii după toate.

Cât despre bani, deocamdată am doar un deviz estimativ - în care sunt trecute absolut toate materialele folosite, inclusiv anestezia și compresele (astea din urmă așa, paușal). Am plătit un avans, și mi s-a zis că suma finală nu va depăși devizul, pentru că nu au apărut complicații.

Să fim serioși, numai lucru curat nu a fost aici.

Eu cred ca e facatura. Pana mea, una care se da pe net de cu articole si texte, nu se duce la dr fara sa il gugaleasca si nu continua sa se duca dupa ce si clinica si dr par clar suspecte.

Eu cred ca ar trebui sa condamnam mai mult sistemul si mai putin pacientii care nu gugalesc.
Sunt perfect de acord: ca individ trebuie sa iei masuri de prevedere si sa verifici si para-verfici totul.

Dar, pana una alta nu am auzit ca la examenul de capacitate sa fie “calculatorul” proba eliminatorie. Din cate stiu Ministerul Educatiei inca nu a bagat in programa scolara materiale educative pe teme de internet, google, research, gandire critica etc.

In conditiile astea, nu m-as apuca sa dau cu piatra prima data in pacientul care nu a gugalit. As da cu piata in Ministerele care nu isi fac treaba. Sincer, treaba mea chiar nu este sa verific eu daca Burnei e vreun macelar sau nu.

Si, ca daca tot mergem pe principiul “e o jungla din care scapa cine poate. Daca nu te duce capul sa cauti pe Google sau nu ai bani de smartphone si internet, n-ai decat sa mori, e vina ta”, eu zic sa desfiintam orice taxa si orice institutie de stat.

Mai, pe mine, madama asta nu m-a impresionat absolut deloc si gasesc ca in cazul de fata ar trebui sa se uite mai atent in ograda ei, la abordarea ei si la ce a facut ea, nu sa sara de fund in sus din principiu… SISTEMUL, SISTEMUL!

Sunt ffff multe chestii care nu se leaga in ce a scris ea acolo si strict prin prisma cazului asta nu am nimic de reprosat sistemului.

Da mai, nu contest, adevarul poate e la mijloc. Cum de altfel, mereu se cam intampla in viata.

Dar in general, zau ca am impresia ca se pune tot mai multa presiune pe pacient. Si nu, chiar nu mi se pare ok. Nu mi se pare ok in contextul in care cica, avem un sistem de sanatate gratuit sustin din taxe.
Pai sa desfiintam naibii o data kktul asta de sistem pagubos si sa se descurce fiecare cum poate.

eu nu ma pot impresiona asa la orice povestire lacrimogena scrisa pe o tema “grea” si nu pot extrage din context ideea in sine, gen: dar ce ar fi daca ar fi adevarat, hai sa ne oripilam.

adica ma scuzi, tanti asta are un blog, e om de on-line, ai ceva pretentii ca ar fi ceva mai destupata la minte. ma indoiesc ca burnei si ciomu exista doar in romania, asa ca nah…mai ales cand vorbim de un om care are posibilitati de informare, as avea pretentia sa le foloseasca. eu de ex nu ma duc la ginecolog, doar ca mi-a zis colega X. mi se pare un control extrem de intim si nu ma pot duce asa la oricine si sa trec cu vederea atitudinea ostila sau faptul ca e pe fuga si prea putin sociabil, ca deh…e profesorul X, mare somitate.

iar tantica asta care pretinde ca are niste polite de reglat cu dr X, are niste chestii extrem de dubioase:

• trec doi ani de la eveniment pana decizi sa faci public
  • evenimentul in sine este fffffff ciudat. cat de normal e sa iesi de la o clinica la care platesti 500 si sa primesti bon de 350? hai, daca erai tanti mitza din dealul spirii ziceai ca asta e. dar esti una de la care am ceva pretentii. nu doar ca iesi de acolo si nu iei nicio atitudine ci te mai si intorci.
  • medicul nu ti se pare ok, clinica nu ti se pare ok si tu continui sa revii.
  • ok, in cele din urma revii a N-a oara, sa iei rezultatele analizelor sa te duci la a doua opinie, si ce sa vezi, sfarsesti cracita pe masa unde esti operata. pai rezultatele analizelor nu se mai dau doar pe hartie? te-au urcat cu forta acolo?
  • si precis nu stiai ce urmeaza sa ti se intample? din ce stiu si eu din auzite, procedura asta de erad nu este chiar ceva ce se face pe scaunul de control clasic. stiu ca presupune niste chestii metalile pentru camp electric, niste ustensile pe care nu poti sa le treci cu vederea. iar daca tot cautasei despre eradul asta pe net, zic eu ca precis aflasei ce e cu el.
  • alta chestie dubioasa, anestezia. adica tie si te face anestezie si tu nu stii de ce? iti imaginezi ca pt un control si iti dai seama abia cand miroase a prajit ca tu esti operata? esti toanta sau ce?
  • inteleg ca nu a mai dat pe la dr si nu a mai luat legatura cu el direct, adica nu a mai avut un alt face to face in afara de cel pe care spera sa il aiba la colegiu. pai frate, pardon…te-ai dus de N-ori ca toanta acolo, desi medicul nu iti placea si clinica iti parea dubioasa si apoi nu te-ai mai dus sa clarifici nimic ci direct la colegiul medicilor. surpriza duduie, dar nu asa functioneaza lucrurile. un pacinent care are de reclamat un diagnostic gresit, o interventie gresita sau orice legat de relatia cu un medic, tre sa lamureaza lucrurile intai cu medicul. colegiul medicilor nu e judecatoria de fond unde vin partile citate cu dovezile si se paruie in fata judecatorului.

sa ne intelegem, sunt constienta ca sistemul e putred, dar sistemul nu este deloc scuza pt povestea de mai sus, care din pct meu de vedere e ea cam putreda.

Da mai, ti-am zis, nu contest ca poate o fi ceva putred la mijloc. Nebuni sunt cu duiumul si in randul pacientilor si in cel al doctorilor.

Chiar nu am vreo parere pe cazul asta. Sincer, nu mai am stomac si nervi pentru toate cosmarurile made in Romania.
Eu spuneam doar ca, fara sa ne dam seama, noi platim cu bani grei dreptul de a ne agita si a ne descurca cum putem, tot noi de unii singuri. Asta mi se pare cea mai crunta realitate din teren.

Nu ar trebui sa fim nevoiti sa chestionam doctori, spitale, clinici, proceduri. Pur si simplu asta nu ar trebui sa se intample.

Am trecut prin niste procese cognitive f obositoare anul trecut. Niste probleme de sanatate, neasteptate, mi-au oferit mult material de dezbatere: merg pe mana NHS-ului sau ma apuc sa fac drumuri Londra-Bucuresti ca sa am doctorul si clinicile alese de mine?
Cu un oaresce junghi in inima am ales NHS-ul. De ce junghi? Pai pentru ca mi se parea absolut aiurea sa ma duc sa ma cracesc in fata unui necunoscut. Cum, sa nu stau eu sa gugalesc omul? Sa nu citesc un milion de pagini de internet despre doctor, clinica, proceduri, situatii ipotetice? Sa nu am eu deja parerea formata cand intru la doctor in cabinet?!

Am ales insa NHS-ul, in primul rand pentru ca am rationat ca daca oamenii investesc atatia bani in campanii de informare, poate sunt la fel de bine pregatiti si in cazul in care chiar sunt probleme.
In al doilea rand, am realizat ca NU MA PRICEP LA PROBLEMA. Pur si simplu nu ma pricep. Ok, pot citi, ma pot informa dar nu am pregatirea necesara care sa ma ajute sa iau deciziile corecte. E un risc. In Bucuresti as fi sfarsit alergand de nebuna pe la doctori si clinici private, devenind tot mai confuza intre multiple sfaturi si planuri de actiune.
Asa ca am zis, aici traiesc, aici muncesc, aici platesc puhoiul de taxe deci aici voi merge la doctor.
Am considerat ca e un risc oricum as da-o: sa o comit eu alegand vreun doctor prost in Bucuresti sau sa ma faulteze NHS-ul. Dar pentru ca NHS-ul este totusi o ditai institutia, am rationat ca riscul e mai mic sa o comit cu NHS-ul decat daca fac totul dupa capul meu in Bucuresti, la privat.

Concluzia: nu, chiar nu am murit ca nu am putut gugali doctorii. Esti programat automat, esti anuntat in scris ce urmeaza sa se intample si cine se ocupa de proceduri. Da, poti cere femei pe post de doctor, dar in rest nu ai prea mult de dezbatut si de ales.

Eu ca pacient nu am facut si nu mi-am batut capul cu NIMIC! Cu absolut nimic! Ma anuntau in scris: la data de, la spitalul X, la ora X, ati fost programata pentru procedura Y.
Jumatate de an mai tarziu, au venit si ultimele rezultate: totul 100% curat si sanatos.
Stres si nervi tocati?! Zero.
Pentru ca nu am stat eu sa imi pierd vremea: dar oare doctorul asta o fi bun? Dar oare o fi bine sa actionez acu? Dar oare nu ar fi bine sa incercam sa dam cu nu stiu ce crema promova doctorita Y? Dar oare nu ar fi mai bine Regina Maria? Sau poate Sanador? Dar pe forumul asta ce o scrie?! Dar stai, sa ma duc sa mai cer si a treia parere?!

Si uite asa, mi s-a daramat si mitul care zice ca e mare smecherie sa ai bani de privat si luxul de a-ti alege doctori si tratamente.
Cand stiu ce stres (zero) a fost la mine si prin ce probleme, rateuri, nopti nedormite si medici incompetenti au trecut prietene cu aceeasi problema, parca aleg un sistem care merge brici, ca la armata si care nu imi pune mie mai multe intrebari decat este cazul.

Sa nu se inteleaga ca ridic in slavi Nhs-ul, in nici un caz. Au si astia bube mari. Dar in orice caz, ca pacient nu trebuie sa te apuci sa faci o a doua scoala, doar ca sa te asiguri ca nu esti omorat cu zile.

Aici, ce mult, la operatiile estetice, sa ai sanse sa gasesti ceva despre doctor (pe vreun forum), in rest, nada!
Ti se da programare si te duci si gata.
Informatii, privind procedura, primesti in scris, impreuna cu eventualele pregatiri pe care trebuie sa le faci, precum si scopul procedurii.

Fix ca aici. Iar eu una, am ajuns la concluzia ca asa este firesc si normal sa se intample.

Si, acum stau eu sa ma gandesc: nu cumva si asta este una dintre cauzele aparitiei atator Olivii Steer?!
Atata s-au descurcat si informat pacientii de unii singuri, pana s-au intors din nou la evul mediu si la ceai de ciubotica cucului.

Foarte posibil!
Pe de alta parte, daca stai sa te gandesti, daca te-ai fript o data cu ciorba, sufli si-n iaurt.
Povesti horror despre medici si spitale, eu am auzit, toata viata mea. Nu “m-am nascut in sistemul medical” (vorba unui clasic :joy: ), dar o aveam pe mama, parte a sistemului.
Cand m-am operat de apendicita, mama a auzit numele medicului, care urma sa ma opereze si a refuzat. Am auzit-o zicand “nu cu macelarul ala, ca are alei, cu numele lui, in cimitir!”
Asa ca am fost programata 3 ore mai tarziu.
Era un kkt de operatie, de un sfert de ora si totusi, putea sa fie un fiasco…

Exact!! Nu doar ca incepi sa sufli in iaurt, dar incepi sa chestionezi tot. Inclusiv doctorii si tratamentele bune. Pentru ca fiind totul atat de stricat, nu mai stii ce e bine si ce nu. Din tot circul asta, toata lumea are de pierdut. Singurii care au avut si au de castigat sunt sarlatanii si Olivia Steer.

De la rusiiii vineeee fataaaa! Taman ce citisem zilele trecute pe tema asta: