Sistemul de sanatate din Romania

Medicii de la Secţia de Obstetrică şi Ginecologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă Mavromati din Botoşani au decis să nu mai efectueze avorturi la cerere, a declarat joi purtătorul de cuvânt al unităţii medicale, medicul Ştefan Bercea. Potrivit acestuia, măsura a fost luată de comun acord de toţi medicii secţiei, având la bază motive religioase. Singurele cazuri în care vor fi acceptate întreruperile de sarcină sunt urgenţele medicale.

Ahh, it gets better: pur si simplu spre asta “evoluam”.

Manuela Linu, psihologul spitalului care a făcut parte din comisia pre-avort, spune că femeia care solicită o întrerupere de sarcină trebuie să fie informată înainte de a lua decizia finală pentru că „trăim într-o perioadă care schimbă valorile”.

Într-o conversație telefonică purtată cu reporterul Să fie lumină, Linu își amintește că, acolo unde femeile erau de altă confesiune sau religie, recomandarea SJU Neamț era să meargă să discute cu un reprezentant al cultului de care țineau. Au fost și persoane care nu au dorit să facă consiliere, dar chiar și așa era musai să aibă măcar o întâlnire cu membrii comisiei, fie și doar pentru a-și putea aduna aprobările.

Aha, si daca sunt atee la ce comisie ma trimiti?!

Mi-as paria toti banii ca imbecilii astia sunt primii sa latre numai la auzul cuvantului “musulam”.
Pentru ca nu-i asa ca sunt diferente majore intre talibani si cretinii astia?!?

Am citit :frowning: Vai, vai ce rahat de țară, vai…

(da, e o țară de rahat, făcută așa de oamenii de rahat). Cum să aduci poliția pentru 2 părinți înnebuniți de durere, care și-au văzut copilul murind, cum?? Cum să nu îi supraveghezi starea postoperatorie, nici măcar când asistenta vine și-ți spune că e rău? Cum mama naibii nu l-a linșat lumea pe criminalul ăla de-și zice doctor??

Nu-mi găsesc cuvintele. Îmi vine doar să spun, plecați oameni buni, plecați din cloaca aia de criminali îmbuibați cât mai puteți, până nu vă omoară ăștia.
S-au dus la privat, au dat o gălăgie de bani și acum umblă să cumpere sicriu mic, de copil…

Să înnebunești, și alta nu. DSP-ul a concluzionat că spitalul e curat și ”s-au respectat toate procedurile”, auzi tu… Dar a verificat cineva dacă medicii de gardă știu să recunoască o urgență postoperatorie?? Sau dacă le… pasă??

O iei razna, auzi, s-au respectat procedurile, e curat… și probabil că și sicriul în care-l îngroapă mâine pe băiețel e conform regulii, nu-i așa?

Mah am tot citit asta asa la nivel de zvon pe ici pe colo, dar nicaieri concret. sincer cred ca asta e pusa ca picanterie pe tot rahatul real, ca nah…asa e la noi la romani, daca e oricum un rahat mare cu motz, noi tre sa ii mai punem un motz.

Inteleg ca parintii au chemat smurdul care a resuscitat in sanador copilul, lucru ce le-a fost permis. Ma indoiesc ca apoi chemau politia…

Păi nu părinții au chemat poliția, am înțeles… ci spitalul.

image

Tocmai ne-am întors cu un diagnostic de scarlatina la al mic. Dar, ce voiam sa spun, după ce m-am enervat ieri ca nu reușeam sa fac o programare rapida la Regina Maria, am sunat la policlinica spitalului județean dar asa, ferm convinsa ca nu răspunde nimeni sau ca nu pup programare în următoarele 2 săptămâni. Dar, stupoare, au răspuns la al doilea țâr, și programarea pt a doua zi, adică azi. Și am ajuns. Nu știu celelalte secții, dar la pediatrie jos pălăria, curățenie luna, frumos decorat pt copii, jocuri cât stau sa aștepte. Jocuri de care nu s-a ocupat decât cel mare, ca am întrat imediat, conform programării. Doctorița pediatru un înger, după consult ne-a dat trimitere la infecțioase, unde iar a mers totul șnur. Sunt impresionata. La fel a fost și cu controlul meu la orl pt sinuzita. După ce am încercat sa ma programez la faimoși medici la privat, fără succes ca cică supraaglomerati, am zis fuck, ma duc la stat la policlinica cu plată, unde am așteptat maximum 20 de minute și am plătit cam un sfert fata de privat.

Mah sa stii ca si eu am cunoscut experiente pozitive la stat si unele in egala masura ingrozitoare. De asta ma contrariaza si aproape ma enerveaza din start cand cineva pune stampila automat pe serviciile de la stat. De multe ori sunt nasoale, dar tot de multe ori sunt ffff ok.

Experiente nasoale am avut, când s-a născut al mare plus când l-am avut internat, cu o bronșită, în 2010. Horror ambele. De atunci nu am mai călcat pe la ei. Dar am înțeles ca, în urma scandalurilor făcute de mame, și saloanele is complet renovate și utilate. Nu am văzut sus in spital cum este acum, dar jos, în policlinica, este f f ok. Cam trist sa te surprindă plăcut normalitatea.

Mda. Te trezesti ca te bucuri de parca cine stie ce mare chestiune s-a intamplat. De parca nu ai plati oricum bani grei in fiecare luna pt serviciile astea.
Oricum, ma bucur ca macar pe partea asta ai fost surprinsa placut. Asa ar trebuie sa fie oriunde si oricand.

Mai zic o data, sanatate multa juniorului si tie multa rabdare si nervi de otel :kissing_heart: