Ten uscat - normal. Rutina ingrijre la 30+

Toate potiunile pe care le pun pe fata sunt pe terminate si pentru ca sunt niste fete f destepte si rabdatoare pe aici, indraznesc sa cer consiliere :smiley:

Context: tenul meu e normal (niciodata nu mi-a creat probleme) dar are tendinta sa se usuce. Colac peste pupaza, apa f dura din Londra face lucrurile si mai ā€œincantatoareā€.
Rutina de ingrijire e simpla: lotiune micelara Biorderma, uleiuri de curatare cand sunt machiata, crema de fata Avene Riche e baza la mine pe etajera, pe langa asta mai folosesc orice alta crema mi se pare hidratanta. In ultimul timp am folosit mai multe produse Origins.
Ridurile de sub ochi vad ca au ramas la locul lor :smile: dar macar nu s-au extins. Asa ca, rogu-va ajutor.

Mentionez ca nu am nici rabdare si nici timp sa dau cu 1344 de produse pe fata. Deci, cu ce incep?

Vad ca CeraVe-ul de care ziceai tu @Ziggy se lanseaza pe 5 Martie aici. Remarc ca preturile din articolul de prezentare sunt mult mai mici fata de ce gasesc acum pe Amazon. Deci o sa astept pana pe 5 sa testez produsele.

Bun, hai sa vedem daca de data asta ma duc in directia buna.

O sa incerc crema hidratanta de la CereVe https://www.amazon.co.uk/gp/product/B00CZQ8SAG/ref=s9_acsd_hps_bw_c_x_4_w
Pentru inceput as vrea sa o folosesc si dimineata si seara.

In plus, dimineata, ma gandeam sa adaug la crema cateva picaturi de:
https://www.cultbeauty.co.uk/the-ordinary-matrixyl-10-ha.html
https://www.cultbeauty.co.uk/the-ordinary-100-plant-derived-squalane.html

Seara:
https://www.cultbeauty.co.uk/the-ordinary-vitamin-c-suspension-23-ha-spheres-2.html
https://www.cultbeauty.co.uk/the-ordinary-100-organic-cold-pressed-rose-hip-seed-oil.html

Mi-a scapat ceva? Ar trebui poate ceva mai puternic, avand in vedere ca sunt fumatoare?

Si asta pare o crema hidratanta inocenta:

https://www.cultbeauty.co.uk/the-ordinary-natural-moisturizing-factors-ha-100ml.html

presimt ca o sa ma oftici cand o sa imi zici ca nu ai rabdare de The Ordinary, dar tocmai ce ii zisesem lui @Ziggy ca sunt super incantata de ele si nu am nici o sapt de cand le folosesc.

Tenul meu e asa cum zici tu. Fara probleme majore, relativ normal, cu usoare tendinte de uscare. Altfel eu intru tot in categoria ta, aia care nu are rabdare sa se dea cu 100 de maclavaisuri, dar iti zic cu ce ma dau acum, desi cum am zisā€¦presimt ca o sa ma oftici :smiley:

• dimineata: curatat cu apa micelara bioderma, amestecat in palma putina crema hidratanta tot de la bioderma cu 2-3 picaturi de niacinamide + zn si 2-3 picaturi de acid hialuronic + b5 si cremuit cu maclavaisul, dupa care finalizez fie cu crema cu factor de protectie, fie cu cc creamul lancome cu spf, pe care inca il ador.

• seara: curatat cu apa micelara bioderma, amestec in palma 2-3 picaturi Vit C23%, 2-3 picaturi matrixil, 2-3 picaturi acid hialuronic+b5 si cremuit, finalizez cu crema hidratanta de la bioderma in care amestec 2-3 picaturi de ulei de marula sau de maces.

• la ochi, atat dimineata cat si seara, dau cu 2 picaturi de ulei de argan

• crema de la bioderma o sa o inlocuiesc cu natural moisturizing factor de la The Ordinary (care tot o crema hidratanta e)

acum hai, oftica-ma si zi ca nu ai intele :grin:

Daca iti place tie sa te oftici by default, eu n-am ce sa-ti fac :smiley: Crezi ca ma apucam sa detaliez ce produse as vrea sa incerc, daca chiar bagam lipsa de rabdare la inaintare?!

Uite ca sunt cuminte, nu doar ca am studiat putin mai atent problema, ba mai mult, va mai cer si sfaturi :smile:

Vazusem la niacinamide ca ar fi recomandat pentru ten gras de asta l-am ocolit din start.

Ok, deci bag dimineata HA cu B5 si seara vitamina C si matrixil.

Am inteles, sa traiti, va foarte multumesc! :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

mah eu folosesc fix ce am zis aici si parem a aveam acelasi tip de ten. niacinamida aia nu e neaparat pt ten gras. regleaza secretia de sebum, printre altele, dar nu usuca tenul. altfel are o groaza de alte efecte laudate. pt mine pare o combinatie ok ce am scris mai sus si am de gand sa perseverez sa vad chiar sunt atat de minunate pe cat imi par la nici macar o sapt de folosire.

eu bag si seara HA+B5 tot in ideea, sa fie acoloā€¦sa hidrateze :smile: iar seara amestec in crema uleiul si mi se pare asa misto la aplicare de nu se poate. adica totusi, matrixilul cu HA si cu vit C sunt asa, pe post de tratament, crema hidratanta cu ulei nu as exclude.

dar cum urmeaza sa se termine crema hidratanta de la bioderma si crema lor hidratanta (NMF) e foarte laudata si ieftina, am zis sa ii dau o sansa.

Ok, am bagat la cap. Multam :-* Daca am vazut in descrierea produsului ā€œoily skinā€ m-am panicat. Pana apare CereV-ul pe care il lauda @Ziggy o sa folosesc tot Avene-ul pe post de crema de baza.

Ma duc sa halesc ceva si apoi dau comanda de produse minune.

Citesc tot tot si putin mai tarziu discutam.
@Daria, mie imi sarisera in ochi preturile de pe amazon ca fiind prea mari. N-am incercat decat crema aia cea mai ieftina de la ei, ceramidele sunt recomandate dupa retinol. Cu NMF in paralel.
Mai stau cu nasul in hartoage vreo ora jumate si vin la taclale.

Nia rulz. Si am ten uscat.

Pai asta-i NMF.

Peptidele mai lasa-le un pic.

Cerave a fost achizitionat de LOreal, sper sa intre si la noi cat de curand.
Le gandesc si vin.

pai peptidele, adica banuiesc ca te referi la matrixil, au efect antirid. eu am folosi pt prima data combinatia de mai sus si nu mi s-a parut ca mi-ar cauza ceva.

plus ca @Daria nu e taman pustoaica :slight_smile: daca deja vede riduri fine cred ca poate folosi linistita un antirid. aici depinde nu doar de varsta ci si de mostenirea genetica si de factorii de mediu si de mai multe.

Lasati toate antiridurile sa vina la mine! :smile: :smile: Eu pe alea de sub ochi, sincer, numai ā€œfineā€ nu le vad fiind :smile:
Deci da, musai trebuie sa bag in rutina ceva de genul asta.

@Daria
Dimineata, cum zice si @Queen, cea mai buna si rapida varianta este crema hidratanta (NMF), in care pui doua picaturi de Niacinamide si 1-2 de HA, amesteci in palma.
Seara

1. Acid lactic 5%
    Advanced Retinoid 2% (incearca si la ochi, pe mine nu ma supara deloc)
    NMF cu 2 picaturi de Niacinamide si una de HA, la fel, amestecate in palma.

alternat cu

1. C23 (la vreo 2 saptamani dupa ce incepi retinoid) , NMF cu marula oil. As sari peste HA, daca mai bagi si matrixyl.

Matrixilul daca il vrei musai de la inceput, cred ca merge si dimineata si seara, pe la ochiā€¦frunte, unde zici tu ca ai riduri.
Spuneam sa mai astepte cu el pt ca Retinoid si Nia sunt si ele antirid. Ce sa fac, eu tot mica o vad :joy:

io nu stiu ce dezbateti, e clar pustoaica :grinning:

Dupa ce va acomodati cu C23, poate va ganditi la ALA, de 2-3 ori pe saptamana peste el. Dar chiar si singur este din alta lume.

Trebuie sa adaug ca ustura la prima aplicare si miroase uratel, culfuros cred, dar nu ma deranjeaa.

As vrea eu @Zambareata :smile:
Pustoaica la minte, asta da :)))) Ca nu ma mai maturizez o data :smile:

pt mine esti :):upside_down_face:
aia cu maturizatul este overrated, nu musca din momeala :rofl:

Eu nu musc :smiley: Dar musca trecerea timpului, nu veziā€¦mai un rid, mai un ten pe care nu mai poti pune nivea de corp :smile: :smile:

era vorba de minte :wink: restul sunt doar usoare semne de intelepciune si distinctie :sweat_smile:

Asta e, dar ia-o pe cea mica, in tub, 59 ml parca. Pe iherb e vreo 5-6$. Daca vrei mare (imparti cu mr, folosesti si pe corpā€¦cum vrei), ia-o pe cea cu pompita.
Abia astept sa ne spui cu ce ies pe piata in uk.
N-am scris de crema cu spf, vezi bioderma sau avene, mi-au recomandat fetele dincolo. Sau BB cu spf min 30. E musai!