Ten uscat - normal. Rutina ingrijre la 30+

Am amestecat in seara asta C23 cu matrixyl, f buna ideea ta. S-au dizolvat cam 80% din draciile alea si a intrat in piele mult mai repede. Maine incerc doar ca HA, dar ma astept sa fie la fel.
Nu ma deranjeaza nici singura, dar amestecul este fff bun dimineata, cand nu e timp de stat dupa ea pana se absoarbe.

eu nu ma dau dimineata cu vit c, mai ales ca nu port mereu crema cu spf. sera dau cu vit C si dimineata cu niamicina cu zn.

da bine, rutina mea e mult mai simpla decat a ta :slight_smile:

nici eu deocamdata, pana nu am o toleranta buna la retinol. Deocamdata n-am curaj la retinol o data la doua seri, asa ca merg cu o seara retinol, urmatoarele 3 vit C. Poate pe la toamna.
La inceput rutina mea a fost f simpla, Nia, HA si NMF, advanced retinoid 2% dupa 3 luni, apoi din ianuarie am dat iama-n papusoi.

a mea precis va ramane simpla :smile: sunt curioasa de ele si le mai incerc, le mai rotesc, dar sa fac tot felul de scheme pe zile ale saptamanii NO WAY! bine, nu ca ar fi ceva rau, doar ca nu ma tin nervii pe mine.

pai… eu am vrut un exfoliant chimic, asta nu e din rutina, si oricum il scot in curand, ca vine vara.
In rest mai am retinolul si antioxidantii. EUK134 n-am priceput ce face, e prea subtil pt mine si enervant pt ca ramane uleios, nu-l mai iau, si ALA, potiunea vrajitoarelor, 2-3 pe saptamana, mai des nu e voie. Cam astea ar fi.

Sa fac un scurt update:

• am comandat tot ce mi-ati recomandat voi aici si sunt gata de treaba :wink:

Momentan am pus pauza la toata rutina pentru ca m-am dus la doctor sa scot un vas de sange spart care imi trona pe nas de mult prea multi ani.
Ocazie cu care mi-a bagat moaca la ceva aparat cu lumina UV si mi-a aratat cum arata tenul meu. Am plecat de acolo cu un bot cat casa pentru ca am avut un soc sa vad pete, pete, pete, pete maronii de la soare. Cu ochiul liber zici ca am ten de bebelus. Dar pe afara e vopsit gardul si inauntru e un mare leopard.

Mi-a spus ca apa aia micelara pe care o tot folosesc de ani de zile imi cam usuca pielea. In plus, asa cum banuiam si eu, curatatul cu mare spor al tenului dimineata, e usor in plus.

Pentru moment curat usor tenul seara cu asta:

Pentru hidratare mi-a dat serul:

Si un SPF 50 cu zinc. Deci momentan sunt pe principiul: keep it simple. Nici machiaj nu mai pun pe fata pentru ca astept sa treaca nasul :smile:

Nu e dracul atat de negru precum pare :wink:

Cand nu ma gandesc la cat de tare imi displace monopolul corporatiilor, tare mult iubesc Amazon Prime-ul. Comanda data aseara, azi la ora 11 o primeam la birou.
Am tot citit numai de lauda despre mastile coreene. Aparent ar fi bune pentru ca mai dau un branci tenului inspre hidratare. Vom vedea.
Cred totusi ca placerea ritualului joaca cel mai important rol :smile:

Momentan sunt ff multumita de fata mea.

AM:

• curatat cu apa
  • aplicat in functie de chef toner Kiehl’s sau NIOD sdsm. Eventual daca vad ca tenul a absorbit totul intr-o secunda, mai dau un puf de apa termala Avene
  • o picatura de Niacinamide 10% + Zinc 1%, o picatura de HA, amestecate cu crema de fata Avene
  • dat pe la ochi cu NIOD Fractionated Eye
  • crema cu spf

PM:

• curatat cu demachiantul Hylamide (mi se pare fabulos produsul). Daca am avut machiaj mult, mai clatesc un pic si cu gel de la Clinique
  • hidratat la greu cu tonerul de la Kiehl’s sau NIOD
  • doua picaturi de vitamina C amestecat cu HA, crema Avene + 2 picatura de ulei de marula
  • uleiul NIOD pe la ochi.

Dupa vreo cateva zile, musiu s-a trezit sa ma intrebe ce mi-am facut la fata si daca aparitia laboratorului chimic din baie are vreun cuvant de spus :smile:

Eu personal nu vad mari schimbari. Insa, nu ma mai tine tenul si cel mai important nu il mai simt uscat si iritat. Iar asta, cel putin pentru mine, mi se pare cea mai importanta chestiune.

Multam inca o data doamnelor @Queen si @Ziggy :kissing_heart::kissing_heart::kissing_heart:

O sa urmez rutina asta ceva vreme pentru ca ma simt bine cu ea.

PS: nu stiu cu ridurile de sub ochi cum o sa fie :smile: sunt inca la locul lor bine stabilit. In orice caz, pielea de sub ochi este mult mai ferma si mai fina. Incepuse sa fie usor iritata si creponata dar vad ca se uniformizeaza.

Scuzati exprimarea de cizma :smile: dar am scris repede ca sa nu uit si sa tin si eu socoteala la experimente.

Asta e tonerul. Imi place mult de tot. Sa zic ca am impresia ca imi lasa tenul mai hidtratat decat SDMS-ul minune de la NIOD?
O sa mai revin cu pareri cand termin sticla. Poate am vreo epifanie.