Tenis - de toate, pentru toti :)

Buzarneasca a câștigat primul titlu, Premier chiar, la San Jose. Și întra în top 20. A jucat o finala de zile mari, 6-1 6-0 cu Sakkari.

Buz… La Montreal , cu Svitolina, accidentare urata la glezna la câteva minute după ce i-a spus arbitrei ca este alunecos terenul. Groaznic, sunt în lacrimi. După țipetele ei pare grav.

Am citit si eu de dimineata. F nasol momentul. Dar nah, se intampla :sweat:

Fantastic jucător grecul asta mic, Tsitsipas. I-a scos pe rand pe Thiem, Djokovic și acum ii face/și își face viata grea cu Sasha. 19 ani are. Pame Tsitsi!

Șiii… L-a scos pe Zverev mic și e în semifinala! Omg, am un preferat nou nextgen!!! :heart_eyes::heart_eyes:

Oups, am scris unde nu trebuie cu ochii la Pta victoriei

Simona o macelareste pe Garcia. Are primul set și 5-1 in setul 2. Le face un spectacol canadienilor, de Tre sa dubleze aia prețul biletelor, pt entertainment. Servește Garcia și pare să-și facă serviciul. Hai Simo! Joaca pt calificarea în semifinala.

Nope, nu și-a făcut Garcia serviciul. L-a pierdut de la 40-0 iar Simo e în semi la Montreal! Barty next.

Simona din nou în finala la Montreal!!! Hai! Cealaltă semifinala se joaca între Sloane și Svitolina.

Tsitsipas a scos și al 4-lea top 10, pe Anderson, și e calificat în finala, posibil cu Rafa.

Un prim set horror dar câștigat la tiebreak. Hai Simo, hai ca poți! Sloane pare epuizata fizic și psihic, mai ales ca a avut 5-1 in TB și apoi minge de meci pe serv ei.

A câștigat!!! A câștigat Rogers Cup din nou la Montreal!!!

Foarte misto, bravo ei! Am urmarit live text, am
avut ceva emotii.

Ia uite, frate, la nesimțita asta de Garcia.
Păi frățiuer, până una-alta Simona te-a bătut pe tine la Montreal. A fost decizia sponsorilor să-i ofere în dar o cursă cu avion privat până la Cincinnati, ei și? Oricum, la peste 8 milioane de dolari câștigate din tenis, mai strângi din fund pentru un bilet de 700? E ”disperată”, auzi. Ei, să stea acasă dacă-i așa disperată.

În altă ordine de idei, ce bine arată Simona și Darren acolo :smiley:

Garcia este destul de ciudata. Îmi amintesc când a rupt echipa de dublu cu Mladenovic, a făcut-o Kiki de doi bani. Printre altele, i-a reproșat atitudinea fata de federația franceza de tenis care, din câte am înțeles, investește serios în jucătorii din Franța.
Dar poate pleca cu mașina, Simona și Darren au făcut asta anul trecut parca, între doua turnee din zona. Nu i-au dat sponsorii bilet, vai vai.

8 postări au fost comasate într-un subiect existent: Democratia noastra cea de toate zilele

Am mutat discutiile pe tema la topicul de Politica. Sa ne balacarim acolo. :smile:
Sa nu injure fetele apolitice :slight_smile:

Simona și-a terminat în câteva minute meciul început ieri, un break și imediat a închis pe serviciu. Peste vreo 6 ore joaca următorul tur.
Dar jale la primul serviciu, a avut 51%. Oboseala de la Toronto cred. Dacă întra în faze avansate aici, poate ar trebui sa se retragă de la Connecticut.

Dar ce noroc a avut sa își termine partida acum, iar sunt întrerupte toate meciurile. Pe de alta parte, nici incertitudinea asta nu e buna, sa nu știi când joci meciul următor. Vedem, dacă mai câștiga un meci doua, mai salvează din punctele de anul trecut. Muguruza a pierdut toate punctele câștigată aici anul trecut, a aterizat pe 12 în clasament.